Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako prestrieť stôl vo všedné dni či na slávnostné chvíle

Ako prestrieť stôl vo všedné dni či na slávnostné chvíle

22. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Jedálenský stôl je srdcom každého domu. Často býva jediným miestom, kde sa po celom dni alebo týždni tradične zídu všetci členovia rodiny, aby strávili spoločný čas pri dobrom jedle. Aj z tohto dôvodu si tento kľúčový prvok domácnosti zaslúži náležitú úpravu.
Pri jedálenskom stole sa vo všedné dni stretávame zväčša iba ráno a večer, všetko však závisí od toho, ako konkrétna domácnosť využíva jednotlivé priestory v dome. Keďže v kuchyni sa pripravuje jedlo, logicky sa v nej členovia rodiny stretávajú najviac. Deti si pri stole dokonca robievajú úlohy, rodičia si ho menia na pracovný kútik v čase, keď majú home office. V tomto prípade sa jedálenský stôl stáva skôr funkčným prvkom než vkusne dekorovaným „kútikom“. Poďme však pekne po poriadku.

Stôl náš každodenný

Vŕta vám v hlave, ako správne prestrieť stôl na všedný deň? Prvý tip je vcelku jednoduchý. Zadovážte si nádherný stôl s peknou povrchovou úpravou a vystavte ho na obdiv celkom „nahý“. V súčasnosti je v kurze najmä drevo a mramor, na zahodenie však nie je ani betón, leštený kov či sklo. Skulpturálne tvarované stoly so zaujímavými podnožami sa budú v jedálni takisto vynímať neprekryté obrusom.
Ak stolujete iba príležitostne, napríklad raz za týždeň, môžete na jedálenskej tabuli vystaviť aj svoje obľúbené umelecké kúsky, knihy alebo fotografie. Je však dôležité, aby mali jednotlivé predmety peknú kompozíciu, v opačnom prípade sa nevyhnete pocitu neporiadku.
Náš tip
Bežným úpravám stolov postačia minimalistické dekoračné kúsky. Napríklad výrazná servírovacia misa s ovocím, karafa na vodu s pohármi, podnos so sviečkami, skupinka drobných kvetináčov či masívna váza s kvetmi. Takéto prvky môžete pokojne skombinovať. Pohrajte sa aj s ich veľkosťami. Ak trváte aspoň na čiastočnom prekrytí, doprostred stola umiestnite dlhú štólu, menší obrus, ktorý bude odhaľovať rám stola, prípadne použite podložky na prestieranie.
Jedálenský stôl môže za bežných dní pokojne navodzovať ležérnejší, tak trochu nedbalý dojem. Na obrázkoch stoly LimaPrato. Zdroj: Sconto

Keď nastane slávnostná chvíľa

Ak pripravujete pohostenie, mali by ste v prvom rade ovládať aspoň základy stolovania. Zvyčajne je každému jasné, kam položiť lyžičku, vidličku a nôž. Problém obyčajne nastáva, ak potrebujeme prestrieť stôl pri ozaj významnej príležitosti. Vtedy sa z počtu tanierov, pohárov a príborov nejednému hostiteľovi môže zatočiť hlava. So správne a elegantne upraveným stolom však pozvaným i rodine prejavíte náležitú úctu. Čo teda káže etiketa?

Ako dať prestieraniu väčší šmrnc?

  • Zvoľte si základnú tému. Motívom môže byť ročné obdobie či konkrétny sviatok, ale aj film, dobová epocha a podobne.
  • Vyberte si farebné ladenie stola, ktorého sa budete držať. Neznamená to však, že zakaždým musíte kúpiť nový servis. Niekedy stačí zvoliť iný obrus či obrúsky.
  • Nezabudnite na zaujímavé detaily, ako sú krúžky na obrúsky, sviečky, kvetiny, karta s rozpísaným menu, na ktoré sa hostia môžu tešiť, či menovky, ktoré už vopred vyriešia problém s otázkou, kto si kam sadne.
  • Nemusíte sa báť zapojiť fantáziu a zvoliť aj originálnejšie prvky, trebárs svetielka, lístky eukalyptu, rezané kvety v sklených skúmavkách, drobnosti z dovoleniek, napríklad mušle, či prírodou inšpirované doplnky, ako sú šišky, mach alebo podložky s letokruhmi.
  • Ak jedálenskú tabuľu prekryjete obrusom, nezabudnite ho zladiť s textilným prestieraním, so štólou i s ďalšími doplnkami, ako sú obrúsky.
  • Nie je potrebné použiť taniere z jedného servisu. Pokojne ich hravo kombinujte. Napríklad spodný, podkladový tanier môže byť úplne odlišný, prípadne môže spolu s vrchnou misou na polievku farebne kontrastovať s tanierom na hlavný chod.
  • Obrúsok zložený do rôznych útvarov, trebárs v štýle origami, povýši jedálenský dekor na iný level.
  • Ak máte na stole dostatok priestoru, môžete jednotlivé pokrmy „nastajlovať“ na servírovacie podnosy a misy, takže hostia si môžu sami naberať toľko jedla, koľko chcú – takýto spôsob stolovania pôsobí menej formálne.

Aktuálne trendy v prestieraní

Dekorovanie jedálenských stolov má síce svoje všeobecné zákonitosti, no zároveň každoročne podlieha rôznym trendom. Na trh prichádzajú nové servisy i príbory, poháre či textilné potlače, a tak sa aj možnosti prestierania neustále menia a rozširujú.

Menej je viac

Staré zlaté pravidlo vám pomôže vyhnúť sa nevkusným či príliš okázalým kombináciám. Stavte hlavne na kvalitnú kolekciu tanierov a príborov doplnenú elegantnými pohármi, vďaka čomu nič nepokazíte. Nadčasová biela je takisto zásah do čierneho. Navyše vám vytvorí priestor na farebnejšie textilné či papierové doplnky.
Minimalisticky prestretý stôl Romance. Zdroj: Sconto

Ľahký dotyk farby

Interiéroví stylisti odporúčajú ponechať veľkú časť prestierania v základnej, ideálne neutrálnej palete tónov. Oživenie môžu priniesť drobné farebné detaily, napríklad na pohároch a riade, ktoré zladíte s príborom rovnakej farby. 

Príroda ako dekorácia

Trend prírodných materiálov a dekorácií ovládol aj slávnostne prestreté stoly. Jeho výhodou je, že originalita vás v tomto prípade nemusí vyjsť veľmi draho. Obľúbené sú napríklad ľan, drevo, korok, kameninové taniere či jemné sklo, ktoré na stoloch hojne dopĺňajú rôzne dary prírody, zeleň a kvety, či už živé, alebo sušené.

Alchýmia na tanieri

Ak máte radi opulentné dekorácie, zlatý servis a doplnky vám pomôžu navodiť naozaj slávnostnú atmosféru. Okrem lesklých a matných zlatých tónov môžete zvoliť prvky vo farbe ružového zlata alebo medi. Veľmi pekne vyznejú aj sklené taniere či mramorové dekorácie skombinované so zlatým príborom. Ak ich navyše spestríte záplavou zelene, výsledok bude pôsobiť ako stolovanie pre olympských bohov.

Lákavé textúry

Staviť na monochromatickú paletu nemusí byť také nudné, ak do hry zapojíte textúry. Kombinácia hladkých a rôzne štruktúrovaných povrchov môže vyniknúť na textilných doplnkoch, obrúskoch, ale aj na pohároch, riade a ďalších doplnkoch stola. V kurze sú napríklad čipky, botanické motívy, vzorky imitujúce krokodíliu či hadiu kožu. Dobrú službu vám však urobia aj klasické krištáľové poháre.

Vidiecke wabi-sabi

Riad a príbor odkazujúci na dedičstvo našich starých mám a otcov azda nikdy nevyjdú z módy. Nemusíte sa báť ani toho, ak sa na vašich vintage pokladoch objavili praskliny či patina – dizajn vašej jedálenskej tabule takto nadobudne aj jemný nádych wabi-sabi.
Tip na záver
Poznáte seriál Bridgertonovci? Začiatkom roka 2021 lámal rekordy sledovanosti televízie Netflix, mal však veľký dosah aj na svet dizajnu. Mnohí ľudia našli záľubu v kvetinových rustikálnych riadoch a doplnkoch pripomínajúcich éru na prelome 18. a 19. storočia. Pozor, ak sa rozhodnete pre takéto starožitné prestieranie, rozhodne nešetrite vysokými svietnikmi a rezanými kvetmi.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …

Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

S veľkonočnými sviatkami sa nám neodmysliteľne spája aj dobré jedlo. Pôžitok z neho, ako je dobre známe, umocňuje pekne prestretý stôl. Tradičným praktickým a zárove…