Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako si vyrobiť jednoduchý závesný list z makramé

Ako si vyrobiť jednoduchý závesný list z makramé

17. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Ste tvoriví a radi si občas niečo vyrobíte vlastnými rukami? Skúste tento jednoduchý list z makramé, ktorý je aktuálne veľmi populárnou interiérovou dekoráciou. Hotový je približne za polhodinu, pričom popri jeho tvorení si určite stihnete vypiť aj šálku svojho obľúbeného nápoja.
Rôzne doplnky z makramé zdobia v súčasnosti mnohé domácnosti. Ide o trendovú záležitosť, ktorá do interiéru vnáša vintage atmosféru. Obrovská výhoda je, že na výrobu nepotrebujete žiadne špeciálne náradie (potrebné pomôcky mávame bežne doma), najdôležitejšie je mať vhodnú priadzu, šikovné ruky, trpezlivosť a kreatívnu myseľ. Samozrejme, aj makramé má svoje vyššie levely, kde sa jeden projekt tvorí aj niekoľko hodín či dní, my si však ukážeme výrobu závesného listu, ktorý zvládne bez problémov aj začiatočník. Poďme na to!

Budete potrebovať:

  • 1 ks 500 g priadze na makramé ľubovoľnej farby (my sme použili priadzu s hrúbkou 3 mm v odtieni latte hnedá)
  • klasickú kancelársku podložku s klipsom (na trhu sú dostupné aj originálne podložky na techniku makramé)
  • krajčírsky meter (alebo pravítko)
  • hrebeň alebo kefu na vlasy
  • nožničky
  • lak na vlasy (alebo iné lepidlo)
  • maketu listu vystrihnutú z kartónu
  • ozdobu (my sme použili drevené koráliky)
Na spresnenie
Veľkosť vyrábaného listu je 20 × 13 cm. Na výrobu sme spotrebovali približne 4 m priadze.

Postup na výrobu listu z makramé:

List sa skladá z dvoch častí. Prvú časť tvorí jeden hlavný špagát, na ktorý sa viažu menšie špagáty. Druhá časť pozostáva z menších špagátov – tie vytvárajú boky listov.

Krok č. 1: Začíname hlavným špagátom. Z priadze odvinieme špagát s dĺžkou 44 cm a odstrihneme. Potom špagát prehneme na polovicu.
Krok č. 2: Ideme na druhú časť listu, teda na jeho boky. Nastriháme si 22 menších špagátov s dĺžkou 16 cm. Potom ich prehneme na polovicu. Vždy musíme mať párny počet menších špagátov, pretože na hlavný špagát sa viažu v pároch.
Krok č. 3: Vezmeme hlavný špagát a v bode, kde je prehnutý, ho zachytíme do klipsu podložky. Takto je hlavný špagát dobre upevnený a môžeme naň začať prichytávať vedľajšie špagáty.

Krok č. 4: Vezmeme 2 ks krátkych špagátov prehnutých na polovicu a položíme ich na podložku tak, aby v mieste prehnutia (budeme ho nazývať uško) smerovali k hlavnému špagátu. Hlavný špagát bude v strede medzi nimi.
Krok č. 5: Vezmeme si do rúk ľavý kratší špagát a podložíme ho pod hlavný špagát.
Krok č. 6: Potom vezmeme pravý kratší špagát a v mieste ohnutia ho podložíme pod odstrihnuté konce ľavého špagáta.
Krok č. 7: Konce pravého špagáta prevlečieme zhora nadol cez uško ľavého špagáta.
Krok č. 8: Uzol, ktorý nám vznikol okolo hlavného špagáta, utiahneme.
Rada: Uzly začínajte robiť približne 4 cm od začiatku prichytenia, aby vám zostalo miesto na ozdobu a dostatočne dlhé vrchné uško na zavesenie dekorácie.
Krok č. 9: Pod prvým uzlom urobíme z ďalšieho páru špagátov druhý uzol. Takto postupujeme až dovtedy, kým na hlavný špagát nepriviažeme všetky ostatné menšie špagáty. Nakoniec teda budeme mať na hlavnej niti urobených pod sebou 11 uzlov. Na záver ešte všetky uzly poriadne pouťahujeme.
Krok č. 10: Následne boky listu krásne rozčešeme. Položíme ruku na jednu polovicu listu a voľnú časť začneme rozčesávať na jemné vlákna. Potom rozčešeme rovnakým spôsobom aj druhý bok listu.
 
Krok č. 11: Rozčesané špagáty teraz jemne začešeme do strán a mierne nadol, aby nám naspodku vznikol cíp listu. Takto upravené vlákna zalakujeme zo spodnej aj vrchnej strany lakom na vlasy a necháme vyschnúť. (Zalakujeme najprv jednu stranu, a keď zaschne, aj druhú stranu.)
Krok č. 12: Vezmeme si kartónovú maketu. Tá vznikla tak, že sme na kartón nakreslili tvar listu, aký sa nám páčil, a následne sme ho z kartónu vystrihli. Maketu priložíme na list, uchopíme list spolu s maketou do rúk a nite obstriháme podľa makety.
Rada: Môžete strihať zhruba 0,5 cm od makety, aby ste mali dosť miesta na prípadné úpravy a doladenie nerovností. Nie je to však nutnosť.
Krok č. 13: Zoberieme korálik a navlečieme ho cez vrchné uško. List je tým hotový.
Možno ho nadekorovať ako ozdobu na stenu, zavesiť ho však môžete aj na iné miesta, ako napríklad na konáriky vo váze, hrdlo fľaše, úchytky dvierok atď. Kombinovať sa dajú rôzne veľkosti, farby a tvary, veď ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú. Želáme vám príjemné chvíle pri výrobe, nech sa listy z makramé vydaria podľa vašich predstáv. :)

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…