Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako si vyrobiť svetelné dekorácie a lampičky

Ako si vyrobiť svetelné dekorácie a lampičky

13. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Raz za čas sa nám žiada zmena a túžime spestriť svoj interiér niečím neopozeraným. Pokiaľ máme trocha fantázie a sme zruční, môžeme si nový doplnok podľa vlastného vkusu vyrobiť aj sami. Oživenie bytu prinesú napríklad rôzne lampy či svetelné dekorácie, ktoré večer navodia príjemnú atmosféru. Stačí chuť a trpezlivosť a nový dizajnový kúsok je na svete. Neviete, ako na to? Nechajte sa inšpirovať v nasledujúcich riadkoch.

Stojanová lampa z konárikov
Ak máte radi prírodné materiály, chcete jednoduchý a nevšedný svietiaci doplnok bez vynaloženia priveľkej námahy, táto svetelná dekorácia je práve pre vás. Náklady na výrobu sú minimálne a zaujímavý výsledok zaručený. Je na vás, aký konár zvolíte – krásne sú aj prírodné s kôrou, aj olúpané či vybielené. Tvar rovnako záleží na vašom výbere – môžete si nájsť originálny samorast na prechádzke, využiť rôzne rozvetvené konáre z opílených stromov v záhrade alebo použiť pevné prúty odrezané z rôznych krovín. Pokiaľ sa vám to páči, môžete ich zafarbiť, aby ladili k iným doplnkom interiéru. Ak sa rozhodnete použiť bielu farbu, dosiahnete skôr minimalistický efekt, v prípade zlatej či striebornej bude vaša lampa pôsobiť luxusnejšie. Obľúbené na výrobu týchto lámp sú najmä brezy, ktorých kôra sama osebe pôsobí veľmi dekoratívne.   

Čo budeme potrebovať: konáre, vrecko štukatérskej sadry alebo cementu, riečne okruhliaky, kvetináč (alebo nejakú nádobu, z ktorej sa po zaschnutí bude dať neskôr vybrať sadrový odliatok) a LED svetielka na baterky (prípadne svetelnú reťaz so zástrčkou či kábel s objímkou, so zástrčkou, s vypínačom a so žiarovkou).

Ako si vyrobiť svetelné dekorácie a lampičky

Rady a tipy:

Hotové svietidlo môžeme vložiť do keramického, plastového alebo prúteného obalu na kvety, prípadne ho len obaliť do vrecoviny či nejakej peknej a zaujímavej textílie. Pokiaľ sa vám nechce robiť so sadrou, alternatívou je naaranžovanie konárov do väčšej nádoby medzi ťažšie kamene (aby bola nádoba stabilná a neprevrátila sa) a následné doplnenie svetielok. Použiť môžete aj svetelnú reťaz z vianočného stromčeka. Ak použijete kábel so žiarovkou, zaujímavou voľbou môže byť aj použitie farebnej žiarovky. V hornej časti svietidla je vhodné umiestniť nejaký háčik či klinček, o ktorý možno svetelnú reťaz (či kábel) uchytiť, aby sa z konára nezošuchovala. 

Hotové svietidlá na inšpiráciu:

Ako si vyrobiť svetelné dekorácie a lampičky

Nevšedná papierová lampa
Je jednoduchá a zároveň neprehliadnuteľná.  V prípade tejto lampy už potrebujeme trochu viac času a zručnosti, ale výsledok stojí za to.

Čo budeme potrebovať: starý papier – ideálne biely, lepidlo na tapety, štetec, malé číre sklenené koráliky (prípadne „nugetky“ či sklené črepiny), nafukovacia gumená lopta, misa na rozrobenie papierovej kaše, jemný brúsny papier, voda v rozprašovači, hubka, závesný kábel s objímkou a LED žiarovkou. Upozorňujeme, že už ide o plnohodnotné elektrické zariadenie, a preto by mal manipuláciu s káblom a zapojenie svietidla realizovať elektrikár.


Ako si vyrobiť svetelné dekorácie a lampičky

Rady a tipy:

Svetlo prenikajúce cez sklenené koráliky vytvára skutočne rozprávkový efekt. Ak si želáte tienidlo inej farby, môžete použiť farebný papier alebo ešte pred finálnym nanesením lepidla povrch pretrieť želanou farbou. Koráliky je však vhodné nechať bez farby. 

Hotové svietidlo pro inšpiráciu:

Ako si vyrobiť svetelné dekorácie a lampičky

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…