Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť modernú detskú izbu, z ktorej dieťa nevyrastie?

Ako zariadiť modernú detskú izbu, z ktorej dieťa nevyrastie?

06. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Zariaďovanie modernej detskej izby priam vyzýva na to, aby ste sa kreatívne vyžili. Lenže pozor! Ani sa nenazdáte a z vášho bábätka bude batoľa, školák a napokon dospievajúci tínedžer. Aby ste túto miestnosť nemuseli každú chvíľu opäť kompletne prerábať, oplatí sa zariadiť ju nadčasovo, ale moderne. Veku a záľubám ju ľahko prispôsobíte pomocou doplnkov. Ako by mala moderná detská izba vyzerať?

Farebná paleta, na ktorej prevládajú neutrálne tóny

Výber farieb na základe pohlavia a zaužívaných predstáv, podľa ktorých modrá je chlapčenská farba a ružová dievčenská, je dávno pasé. Maľovanie je finančne i časovo pomerne náročná záležitosť, a preto sa oplatí vybrať neutrálne svetlé farby, ktoré sa hodia pre chlapca i dievča a navyše budú trendové niekoľko rokov bez ohľadu na vek vášho dieťaťa. Ak budete musieť maľovať, tak azda len preto, že na stenách sa objavili umelecké dielka vytvorené pastelkami alebo farbami vašich detí. K neutrálnym farbám, ktoré sa hodia do modernej izby pre dievča aj chlapca, sa radia napríklad sivá, biela, krémová a pastelové odtiene.

To, že zvolíte neutrálne farby, neznamená, že izbička bude nudná. Pestrosť a hravosť do nej vnesiete pomocou doplnkov, ktoré neskôr ľahko vymeníte a izbu tak prispôsobíte veku alebo záľubám vášho potomka. Platí pravidlo, že čím menšia izba, tým svetlejšie farby by sa v nej mali objavovať.

Ako farby kombinujú dizajnéri?

Moderné detské izby by nemali pripomínať farebný cirkus. Pestré a neladiace farby by deti mohli vnímať ako rušivé, a to ako pri odpočinku, tak neskôr pri učení sa. Farebné tóny by spolu mali ladiť. Ako to dosiahnuť? Riaďte sa dizajnérskym pravidlom 60 – 30 – 10.
 • 60 % – základná farba v izbe prevláda, mala by sa objaviť na podlahe a väčšine maľovky;
 • 30 % – doplnkovou farbou môže byť vymaľovaná jedna stena, pričom sa môže objaviť na veľkých či malých kusoch moderného nábytku do detskej izby;
 • 10 % – akcentujúca farba sa objavuje na veciach, ktoré jednoducho vymeníte. Ide predovšetkým o dekorácie, textílie a doplnky.

Moderný nábytok do detskej izby

Izbička, ktorá bude pripomínať nejakú rozprávku, deti spočiatku nadchne, lenže čoskoro ich omrzí. Keď budú deti staršie, budú sa hanbiť priviesť do „bábätkovskej“ izby svojich kamarátov. Spolu s tým, ako deti rastú, sa mení funkčnosť i vzhľad izby.

Preto sa oplatí investovať do základu a obmieňať len doplnky. Myslite dopredu a modernú detskú izbu vybavte nadčasovým nábytkom, ktorý sa bude páčiť nielen školáčikom, ale i študentom. Stavte na detské nábytkové programy, z ktorých si môžete poskladať izbičku na mieru.

Programy tvorí bohatá ponuka jednotlivých kusov nábytku, takže vybavenie jednoducho prispôsobíte potrebám dieťaťa. Nábytok má rovnaký dizajn, a tak keď budete potrebovať k posteli knihovňu, poľahky tieto kúsky zladíte.

Farebnosť a dekory rastúceho nábytku

Moderný nábytok do detskej izby, ktorý nepodlieha vrtochom dizajnových trendov, je najčastejšie biely, krémový, sivý či antracitový. Obľúbené sú aj farebné kombinácie, ktoré oživuje dekor dreva. Nábytok v dekore dreva je vyhľadávaný pre svoju nadčasovosť. Okrem toho izbu zútulňuje a vyvoláva pocit tepla. Najobľúbenejšie farebné kombinácie sú:
 • sivá a biela,
 • biela a drevo,
 • biela, sivá, drevo,
 • antracitová a drevo.

Nábytok klasických rozmerov

Izbu, ktorá rastie spolu s dieťaťom, by ste mali vybaviť nábytkom klasických veľkostí. Len čo bábätko vyrastie z postieľky, zadovážte mu klasickú posteľ s rozmermi 90 × 200 cm, ideálne s vymeniteľným matracom. Samozrejme, v izbe nesmie chýbať šatníková skriňa, stôl a stolička.  

Izbu môžete vybaviť klasickým stolom s pevnou výškou 75 cm a pracovnou doskou veľkou 120 × 60 cm. Malým deťom poskytne dostatok miesta na umelecké či iné tvorenie, školákom na počítač a učenie sa. Zvoliť môžete i stôl výškovo nastaviteľný.

Niekoľko praktických tipov

V otázke farebnosti, rozmerov a dekorov teda máte jasno. Teraz už len vybrať doplnky, ktoré môžete jednoducho meniť podľa toho, ako dieťa rastie.
 • Nálepky. Neutrálny nábytok ľahko prispôsobíte veku alebo záľubám detí. Môžete ho „vyšperkovať“ špeciálnymi samolepkami s obrázkami zvierat, športovcov alebo rozprávkových postavičiek. Samolepky nezanechávajú na nábytku žiadne stopy.
 • Úchytky. Malé deti si zamilujú farebné úchytky na nábytku, ktoré môžu mať tvar napríklad zvieratiek. Dospievajúci ocenia trendové vintage keramické úchytky.
 • Pohovka. Ak je v izbe dostatok priestoru, doplňte ho praktickou pohovkou. Deťom poskytne miesto na leňošenie a ich kamarátom lôžko na spanie. Môžete siahnuť po výraznej farbe a urobiť z pohovky solitér izby.
 • Kusový koberec. Do detskej izby sú najlepšie drevené, korkové alebo vinylové podlahy, ktoré sú teplé. Malým deťom izbičku ozvláštnite hravým kobercom napríklad s motívom ciest, školáčikom sa bude páčiť motív zvieratiek a tínedžeri ocenia jednofarebný koberec s vyšším vlasom.
Aj keď zariaďovanie modernej detskej izby bude predovšetkým vo vašej réžii, dajte priestor i deťom. Nech si vyberú doplnky a obrázky samy. O to viac budú svoje kráľovstvo milovať.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…