Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

13. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad vašej obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn pritom človeka nemusí stáť celoživotné úspory. Stačí len vedieť, ako na to.
Základom obývačky, ktorá často mení svoj vzhľad, je neutrálny a ľahko kombinovateľný nábytok. Hravo možno zladiť trebárs jednoduchú obývaciu stenu a pohovku alebo sedaciu súpravu s minimalistickým tvarom a menej výraznou farbou. K neutrálnym farbám sa zaraďujú biela, čierna a sivá, prípadne hnedá, smotanová a béžová. Tieto farby môžete bez obáv miešať s inými odtieňmi či vzormi. Pre základné súčasti nábytkového zariadenia a steny sú preto najvhodnejšie. Stačí, keď si po inšpiráciu zájdete napríklad do Škandinávie, kde vedia nenápadné nábytkové solitéry perfektne zvýrazniť farbami, vzormi a textúrami.
Obývacia stena NEW VISION 3

NENÁPADNÝ MATERIÁL

Sedacia súprava FLAME
Nábytok do obývacej izby by mal tvoriť nenápadné pozadie, a to platí aj v prípade dreveného dekoru. Dobrú službu vám urobí svetlé drevo s menej výraznou kresbou. Masívnejšie kúsky s rôznymi úpravami už pôsobia rustikálnejšie, takže skombinovať ich je vždy zložitejšie. V prípade sedacích súprav sa vyhnite nápadnej textúre látok, viacerým farbám dezénu či pestrým motívom. Naopak, atmosféru izby hravo zmeníte modulárnymi sedacími súpravami, ktoré môžu vytvárať rôzne konfigurácie v priestore, prípadne majú množstvo sklápacích prvkov, ako sú opierky či výsuvné opierky nôh.

TEXTÍLIE

Základným prvkom, s ktorým sa dajú robiť rýchle a finančne nenáročné zmeny v interiéri, sú všetky látkové doplnky. Stačí zvoliť iné závesy, záclony, vankúše, prikrývky či obrusy a hneď sa ocitnete v „inej“ miestnosti. Ak sa vám napríklad zunuje modrá, môžete staviť na úplne iný odtieň a aranžovať miestnosť do zemitých tónov hnedej, medenej a oranžovej.

Nezabúdajte na to, že textílie majú svoju textúru, s ktorou rovnako dokážete urobiť nemalé zázraky. Kým nahusto tkaná látka dáva interiéru mäkkosť a pocit hrejivosti, jemne tkané textílie, ako napríklad voálové záclony, zľahka filtrujú svetlo, takže miestnosť prežiaria a vytvoria snovú atmosféru. Ak ich skombinujete, dáte priestoru hĺbku. Jedným zo zlatých pravidiel kreatívneho dekorovania interiéru je aj vrstvenie – materiálov, farieb, textúr i vzoriek. Jednoduché hladké vankúše doplňte pletenými, koženými či vyšívanými, ale takisto kožušinami, prípadne rozšafne prehodenými prikrývkami. Neutrálne textílie budú skvelo ladiť s nápadnými vzorkami, prípadne s motívmi v rozličnej mierke, trebárs drobné kvietky s veľkými výraznými kvetinovými vzormi či vzormi zelených listov a tráv.

Prístavný stolík CAMILA
Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

Naučte sa pracovať s farbami


Nemusíte byť odborníkmi, aby ste dokázali vytvoriť harmonické kombinácie farieb. Postačí vám jednoduchá pomôcka – koleso farieb. Ide o paletu, ktorá znázorňuje celé spektrum odtieňov a ich vzájomné pôsobenie, samozrejme, s výnimkou neutrálnych tónov. Oproti stojace farby pôsobia kontrastne, zatiaľ čo susediace farby vytvárajú súlad, ale tiež jemné akcenty, vďaka ktorým dosiahnete príjemné monochromatické ladenie – o takýto efekt sa postarajú napríklad odtiene modrej farby s akcentom fialovej. Typickými opozitami sú potom napríklad žltá a modrá.

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

KOBERCE

Zaraďujú sa síce k textíliám, ale predstavujú samostatnú kapitolu interiérových doplnkov, vytvárajú totiž pôdu pre nábytok aj ostatné bytové doplnky. Stačí si predstaviť rozdiel medzi veľkometrážnym kobercom, ktorý pokrýva celú podlahu, a kobercom s vysokým vlasom alebo so zaujímavým vzorom, ktorý je umiestnený v centrálnej časti obývačky. Kým prvý vytvára jednoliaty povrch, ten druhý nasmeruje pozornosť na dominantnú zónu obývacej izby, napríklad sedenie alebo relaxačný kútik pred kozubom. Ak zvolíte menšie koberce v rôznych častiach miestnosti, môžete pomocou nich pomerne ľahko meniť aj samotnú atmosféru izby.
Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

DROBNÝ NÁBYTOK

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby
Patria sem rôzne príručné stolíky, konferenčné stolíky, servírovacie vozíky na kolieskach či taburety. Vďaka ich malej veľkosti i hmotnosti ich môžete v miestnosti kedykoľvek presúvať a vytvárať z nich rozličné zoskupenia. Je vhodné, ak majú takéto bytové doplnky odlišnú výšku, prípadne aj farbu či materiál, v skupine potom vytvárajú nápaditú stupňovitú kompozíciu. Keď ich, naopak, rozdelíte, môžete ich využiť ako stolíky pod lampu, stojany na kvetinové aranžmány alebo príručné stolíky na kávu.

LAMPY A SVIETIDLÁ

Nič neovplyvní atmosféru miestnosti tak, ako to dokáže svetlo. Skúsení interiéroví dizajnéri vám preto budú oprávnene tvrdiť, že osvetlenie by ste mali riešiť ako prvé. Svetelný systém by sa mal kreovať ideálne už počas projektovania domu či prerábky bytu, resp. ešte pred tým, než začnete zariaďovať. Už vtedy treba rozmýšľať nad tým, ktoré zóny majú byť osvetlené, ako intenzívne a akou farbou svetla. Studené svetlo pôsobí intenzívnejšie, teplé svetlo však vytvorí v izbe hrejivý nádych a zároveň priaznivejšie vplýva na organizmus vo večerných hodinách pred spánkom.

Nespoliehajte sa len na stropné svietidlá, vhodnejšie je silu svetla v miestnosti rozložiť – jedno svetlo sa môže vynímať nad hlavnou sedacou časťou, lampa pri čitateľskom kútiku, svietidlo na skrinke či tesne vedľa sedačky. Takto budete mať zakaždým niekoľko možností, ako pomocou svetla vyčarovať rozličnú atmosféru. Využite aj lustre, ktoré umožňujú jednotlivé svietidlá nasmerovať na rôzne časti miestnosti. Ak si želáte dotiahnuť svetelný koncept do dokonalosti, pýtajte sa v predajni na svietidlá, ktoré sa dajú stmievať, takže jedno svietidlo vám poskytne rozličné intenzity osvetlenia.

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby
Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

Svetlo, ktoré lieči dušu


Osobité miesto majú v interiéri sviečky, svietniky a lucerny. Plápolajúci plameň sviec, či už voľne vystavených na stolíkoch, policiach a okenných parapetoch, alebo uložených vo svietnikoch či v sklených lucernách, pôsobí upokojujúco a obývačke dodá domácku hrejivú atmosféru.

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby

SKRYTÉ ČARO RÁMOV

Obrazy na stenách dávajú obývačke galerijný charakter. Z prázdnych stien vytvoria priestor rôznych príbehov. Ich výhodou je, že ich po čase ľahko vymeníte alebo premiestnite, čím viete veľmi jednoducho zmeniť celkovú atmosféru priestoru. V súčasnosti sa v ráme nemusí skvieť iba zátišie či avantgardná maľba, populárne sú aj fotografie vytlačené na plátne či motivačné citáty, ktoré vyplývajú zo životného postoja majiteľov. Populárne sú dokonca aj prázdne rámiky. Tie možno veľmi rýchlo zmeniť za iné, podobne ako textílie, vždy, keď vás vaša obývačka začne nudiť.
Vitrína JAMBO T1

FLOWER POWER

Ako zariadiť obývačku, ak radi a často meníte atmosféru izby
Staviť na silu kvetín je vždy dobrý nápad. Rastliny do každej miestnosti prinesú závan živej prírody – keďže sú súčasťou takzvaného biofilného dizajnu (vychádzajúci z teórie, že ľudské bytosti podvedome inklinujú k prírodným prvkom), pôsobia na človeka prirodzene a vyvolávajú v ňom pocity pokoja a vnútornej harmónie. Aj s kvetmi sa môžete pekne hrať, dopĺňať existujúce živé exponáty o nové rastlinky, kombinovať veľkolisté s drobnými, kvitnúce so zelenými. Verte, že aj obyčajná kytica poľných kvetov vo váze zmení miestnosť na nepoznanie. Svoje dizajnové kreácie preto zakaždým zavŕšte zelenými prvkami a hneď sa v obývačke budete cítiť lepšie.

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Skrinky na topánky sú neoddeliteľnou súčasťou predsiení. Bez nich by vo vstupných priestoroch vznikol doslova chaos, pretože obuv už nie je len o nutnosti a pohodlno…

Inšpirujte sa: 7 dizajnov kuchyne

Kuchyňa je doslova mikrosvet, ktorý by mal byť usporiadaný podľa vašich predstáv. Jej návrh aj zariaďovanie si vyžadujú čas. Interiérový štýl, ktorý v nej preferujet…