Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

22. 03. 2024, SCONTO Nábytok
S veľkonočnými sviatkami sa nám neodmysliteľne spája aj dobré jedlo. Pôžitok z neho, ako je dobre známe, umocňuje pekne prestretý stôl. Tradičným praktickým a zároveň ozdobným doplnkom sú servítky, ktoré môžu – či už svojou farbou a vzorom, alebo zložené do zaujímavého tvaru – vynikajúco dotvoriť prestieranie a celkovú atmosféru. Hľadáte inšpiráciu? Prinášame vám fotopostup, ako zložiť servítku do tvaru ruže, aby mohla poslúžiť aj ako mištička na kraslicu či ďalšie dekorácie.

Budete potrebovať:

  • Servítka ľubovoľnej farby, prípadne vzorovaná. Vo fotopostupe je štandardná veľkosť 33 × 33 cm, použiť však možno aj servítku iných rozmerov.

Postup na zloženie servítky:

1. Servítku rozložte a položte na stôl. Potom postupne preložte všetky rohy do stredu – dajte si záležať, aby boli hrany pekne zarovnané.
2. Vznikne menší štvorec. Teraz zopakujte rovnaký postup ako v predchádzajúcom kroku, t. j. rohy preložte do stredu.
3. Opäť vznikne menší štvorec. Zopakujte postup z predchádzajúceho kroku, t. j. všetky rohy preložte do stredu.
4. Vzniknutý štvorec prevráťte na druhú stranu a opäť rovnomerne preložte všetky rohy do stredu.
5. Teraz vytvorte lupienky ruže: uchopte zadný roh a povytiahnite ho ponad predný tak, aby vám vznikol lupienok ako na obrázku.
6. Postup zopakujte so všetkými lupienkami, aby vám vznikla takáto ruža.
7. Teraz vyrobte lístky ruže: ružu prevráťte na opačnú stranu a povytiahnite roh od stredu smerom von tak, aby vám vznikol lístok ako na obrázku.
8. Postup zopakujte so všetkými zadnými rohmi, aby ste vytvorili štyri lístky ruže. Výslednú skladačku pozarovnávajte rukami, aby tvorila akoby misku, do ktorej môžete vložiť dekorácie, prípadne ďalšiu ružu poskladanú z menšej vreckovky. Ruža je hotová.
Teraz už len naaranžovať poskladané servítky pekne na stôl a tešiť sa z dobre odvedenej práce. Buďte kreatívni a nebojte sa kombinovať dekorácie, ako sú napríklad obrusy, kvety vo váze, kraslice či rôzne sošky s veľkonočným motívom. K ružiam si na doladenie môžete vytvoriť z rovnakých servítok aj jednoduché vrecká na príbor.
Želáme vám príjemné sviatky. 😊

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …