Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

07. 06. 2024, SCONTO Nábytok
Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďalšie podrobnosti o taštičkových matracoch sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Urobte si jasno v pojmoch

Taštičkový matrac patrí do kategórie pružinových matracov. Prečo sa mu teda nehovorí jednoducho pružinový? Pretože pružinové a taštičkové matrace sa od seba odlišujú.

Ako pružinový sa označuje matrac, ktorého jadro tvoria tzv. bonelové pružiny. Ide o starší typ pružín, ktoré sú stále obľúbené, ale neposkytujú taký komfort ako taštičkové pružiny (nemajú zóny). Taštičkové pružiny ponúkajú na rozdiel od bonelových výrazne lepšie pohodlie a podporu pre jednotlivé časti tela. Najväčší rozdiel však je v uložení pružín.
 
 • Bonelové pružiny: Jednotlivé pružiny sú navzájom spojené drôtom. Tvoria jeden celok, ktorý nedokáže presne kopírovať tvar ľudského tela. Pri stlačení jednej pružiny sa stlačia aj tie okolité. To znamená, že matrac sa akoby hýbe. Ak budete spať na veľkom manželskom matraci dvaja, pri zmenách spánkových polôh sa môžete navzájom rušiť.
 • Taštičkové pružiny: Sú uložené v textilných puzdrách, tzv. taštičkách. Pružiny nie sú navzájom prepojené, spojené sú taštičky, preto matrac s taštičkovými pružinami dokonale kopíruje tvar ľudského tela a nerobí pohyb. Stláčajú sa len tie pružiny, na ktoré je vyvíjaný tlak. Dvaja ľudia spiaci na jednom matraci sa teda pri otáčaní nebudú rušiť.

Vlastnosti a počet taštičkových pružín

Niektoré zdroje uvádzajú, že taštičkové pružiny vynašiel v roku 1899 Kanaďan James Marshall. Ich masová produkcia sa však začala až v 70. rokoch 20. storočia, keď výrobcovia prišli na spôsob, ako taštičky vyrábať vo veľkom.

Na výrobu pružiniek sa väčšinou používajú oceľové drôty s rôznym priemerom. Od priemeru drôtu sa odvíja, aký tvrdý alebo, naopak, mäkký matrac bude. Čím pevnejší drôt, tým tvrdší matrac. Priemer drôtu sa pohybuje od 1,2 do 2,0 mm. Počet závitov („otáčok“) pružiny ovplyvňuje pevnosť a pružnosť. Priemerný počet otáčok drôtu v jednej pružine je 6 až 9.

Textilné puzdrá sa navzájom spájajú lepením alebo šitím. Vyrábajú sa zo syntetických aj prírodných materiálov.
Taštičkový matrac
Na trhu je celý rad taštičkových matracov. Hoci každý takýto matrac je na odpočinok pohodlnejší než klasický matrac s bonelovými pružinami, aj medzi taštičkovými matracmi sú isté rozdiely. Ten hlavný je v počte pružín. Štandardný počet taštičkových pružín v matraci s klasickými rozmermi (90 × 200 cm) býva okolo 350 ks, dostať však aj exkluzívnejšie modely s počtom pružín nad 1 000 ks. Všeobecne platí, že viac pružín znamená lepšiu prispôsobiteľnosť matraca telu.
Matrac má viac ako 1 500 taštičkových pružín s pasívnym systémom ventilácie a s ochranou proti preťaženi

Ortopedický taštičkový matrac so zónami

Na rozdiel od bonelových matracov matrace s taštičkovými pružinami je možné zónovať. S funkciou zón sa najčastejšie stretnete pri penových matracoch. Zónovanie znamená, že matrac je po celej dĺžke rozdelený na niekoľko zón, ktoré sa od seba odlišujú pevnosťou. Pevnosť zodpovedá zaťaženiu, ktoré vyvíjajú konkrétne časti tela. Pri penových matracoch je zónovanie dosiahnuté vďaka rôzne tuhým penám. Pri taštičkových matracoch sa zónuje pomocou drôtov s rôznym priemerom.

Na trhu sú 3- až 7-zónové matrace, pričom platí, že najlepšie sú tie, ktoré majú 7 zón. Pevnosť každej zóny zodpovedá konkrétnej časti tela:
 1. hlava a krčná chrbtica
 2. ramená
 3. bedrá
 4. panva a boky
 5. kolená
 6. lýtka
 7. chodidlá
Najmäkšie sú zóny v oblasti ramien a bokov, ktoré na matrac vyvíjajú najväčší tlak. Vďaka zónovaniu udržuje matrac vašu chrbticu v prirodzenom zakrivení. Predchádza sa tak nepríjemným bolestiam a stuhnutým svalom.
Taštičková matrace se 7 zónami
Taštičkový matrac so 7 zónami

Pre koho sú matrace s taštičkovými pružinami najvhodnejšie?

Matrace s taštičkovými pružinami sú vhodné pre väčšinu ľudí. Vzhľadom na všeobecne vysokú nosnosť ich ocenia predovšetkým osoby s vyššou hmotnosťou. Nosnosť matraca môže byť až 150 kg. Prednosťou pružinových matracov je dokonalá priedušnosť. Cez pružiny totiž voľne prúdi vzduch. Hodia sa teda i pre ľudí, ktorí sa v noci veľmi potia. Okrem toho voľná cirkulácia vzduchu umožňuje používať ich aj v priestoroch, ktoré sa horšie vetrajú.

Taštičkové matrace sa dopĺňajú vrstvami z komfortných pien alebo prírodných materiálov. Jadro tvoria obvykle pružiny, časť na ležanie zase peny. Pružinové matrace sa s obľubou kombinujú s pamäťovou alebo studenou penou. Niektorú z vrstiev môže tvoriť aj kokosová doska, ktorá zvyšuje tuhosť a nosnosť, no môže obmedziť pohyb pružín a tým aj ortopedické vlastnosti jednotlivých zón.
Taštičkový matrac s penovými vrstvami a kokosovou doskou

Na aký rošt položiť taštičkový matrac?

Na kvalitu spánku má vplyv nielen matrac, ale aj správne vybraný rošt. Platí, že nový matrac by ste si mali vyberať podľa roštu, ktorý už máte doma, prípadne si rošt vyberajte podľa zaobstaraného matraca. Nech už je vaša situácia akákoľvek, rošt a matrac spolu musia ladiť.

Priedušné taštičkové matrace môžu ležať aj na pevnej doske, no najlepším podkladom je pevný latkový rošt. Chybu neurobíte ani s lamelovým roštom. Vyhnite sa však polohovaciemu roštu, ktorý by mohol pružinky zdeformovať.
Taštičkový matrac s technológiou leto-zima

Výhody a nevýhody taštičkového matraca

Pre komplexnosť uvádzame výhody a nevýhody taštičkových matracov.

Výhody:
 • Perfektná cirkulácia vzduchu
 • Vysoká nosnosť
 • Možnosť zónovania
 • Bez pohybu
 • Na väčšinu roštov
 • Aj do horšie vetrateľných priestorov
Nevýhody:
 • Vyššia hmotnosť, tzn. komplikovanejšia manipulácia
 • Nemožnosť použiť na polohovacie rošty
 • Skôr pre priaznivcov spania na tvrdšom podklade
Stredne tvrdý taštičkový matrac

Starostlivý výber matraca

Taštičkové matrace prinášajú jedinečnú kombináciu komfortu a podpory tela. Ich štruktúra s jednotlivými taštičkami poskytuje skvelú distribúciu váhy a tlaku, čo môže viesť k lepšiemu spánku a zníženiu bolesti chrbta. Okrem toho možnosť výberu z rôznych pevných a mäkkých verzií matraca umožňuje prispôsobiť sa individuálnym preferenciám používateľa. Všímajte si nosnosť, počet pružín, použité doplnkové materiály (rôzne peny a ďalšie materiály v konštrukcii jadra – žiadny pružinový matrac sa bez nich nezaobíde), zónovanie alebo to, na aký typ roštu je matrac určený. Podľa vašich potrieb môžu byť dôležité aj ďalšie parametre.

Alergici ocenia napríklad matrace so snímateľnými poťahmi, ktoré pomáhajú udržiavať hygienické prostredie na spanie. Ideálnou voľbou pre seniorov sú matrace so spevnenými bokmi, vďaka ktorým je vstávanie z postele jednoduchšie.
Taštičkový matrac so spevnenými bokmi na ľahšie vstávanie z postele
Čo sa týka matraca, výber je rozhodne široký. Buďte trpezliví a starostliví, aby ste si vybrali ten správny.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poru…

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…