Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Čo si môžete naplánovať pri sedacích súpravách na mieru?

Čo si môžete naplánovať pri sedacích súpravách na mieru?

10. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Zabezpečili ste si bývanie, v ktorom chcete stráviť viac ako rok či dva? Vybavte ho kvalitnou sedačkou, ktorá vám bude perfektne slúžiť mnoho rokov. Ak vám záleží na každom detaile, plánovaná sedacia súprava je pre vás to pravé. Na čo myslieť pri výbere sedačky a o čom môžete pri sedacích súpravách na mieru rozhodnúť?

Na čo sa zamerať pri výbere najvhodnejšej sedačky

Obývačka je srdcom domova, v ktorom sa odohrávajú tie najdôležitejšie udalosti. Zároveň je reprezentačným miestom, do ktorého privádzate návštevy. Sedacia súprava by mala zodpovedať nielen veľkosti alebo štýlu tejto miestnosti, ale aj vašim nárokom na pohodlie. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny model, odpovedzte si na dve základné otázky:
 1. Koľko osôb bude sedačku využívať?
 2. Do akej veľkej miestnosti ju plánujete umiestniť?
Počet miest na sedenie je jedným z najdôležitejších kritérií výberu. Pre menšie rodiny s tromi členmi, prípadne pre páry či ľudí, ktorí sú singles, sú ideálnou voľbou dvojsedáky alebo trojsedáky, ktoré môžete rozšíriť o kreslá a taburety. V prípade väčšieho počtu osôb je najlepšie siahnuť po rohových sedačkách v tvare písmena L alebo U.

Vhodná veľkosť sedačky je kľúčová predovšetkým v rámci usporiadania celej izby. Má však vplyv aj na to, ako sa budete v miestnosti cítiť. Okolo sedačky musí zostať miesto na voľný pohyb. Minimálna veľkosť voľného priestoru je 60 cm, ideálnych však je 80 cm. Myslite aj na to, že v malej miestnosti s príliš veľkou sedačkou sa budete cítiť stiesnene.
Ak bojujete o každý kúsok miesta, najlepšie je umiestniť sedačku k stene. V prípade veľkých priestorov sa nebojte sedačku postaviť do stredu miestnosti. Musí však byť celočalúnená, resp. musí mať i zadnú časť čalúnenú rovnakou látkou, akou je potiahnutá z prednej strany. 

Výška plochy na sedenie

Výška plochy na sedenie ovplyvňuje to, ako sa na sedačke budete cítiť a ako sa vám z nej bude vstávať. Väčšie sedacie súpravy majú výšku plochy na sedenie okolo 47 cm, klasické a nižšie ju majú vo výške 45 cm. Vyššiu plochu na sedenie ocenia vysokí ľudia, ale aj osoby, ktoré trápia problémy s pohybovým aparátom. Bude sa im na sedačku dobre sadať a rovnako z nej bez námahy vstanú. Nižšia plocha na sedenie nabáda na leňošenie a pohodlné sledovanie filmov alebo čítanie. Nižší sedák obvykle dosahuje výšku pod úrovňou kolien.

Funkcie

Moderné sedacie súpravy vás prekvapia celým radom funkcií, preto si pred výberom dobre rozmyslite, čo od sedačky očakávate. Medzi najobľúbenejšie funkcie patria:
 
 • nastavenie sklonu hlavovej opierky,
 • nastavenie sklonu chrbtovej opierky,
 • výškové nastavenie lakťovej opierky,
 • nastavenie hĺbky sedu (môže sa ovládať i elektronicky),
 • elektronicky ovládaná relaxačná funkcia,
 • funkcia lôžka (rozloženie sedačky),
 • úložný priestor.
Okrem toho sú obľúbené i technické doplnky, ako napríklad zásuvky na 220 W alebo na USB.

Vašim špeciálnym požiadavkám vyhovie gauč na mieru

Hoci je ponuka sériových pohoviek bohatá, nie vždy dokážu splniť akékoľvek požiadavky. Ak pri výbere nechcete robiť kompromisy, dajte si vyrobiť sedaciu súpravu na mieru. Tak si môžete nakonfigurovať jednotlivé prvky sedačky podľa svojich nárokov a predstáv. O čom všetkom môžete rozhodovať?

Tuhosť sedáka

Na životnosť a pohodlie má významný vplyv výplň a tuhosť sedáka. Všeobecne platí, že mäkšie výplne sa rýchlejšie opotrebujú, a to najmä vtedy, keď bude sedačku využívať osoba s hmotnosťou nad 100 kg. Pohodlné sedenie a dlhú životnosť zaručia skôr tuhšie výplne. V sedákoch môžete mať:
 
 • bonelové pružinové jadro kombinované so studenou penou a doplnené o nosné vlnité pružiny,
 • studenú penu s nosnými vlnitými pružinami,
 • studenú penu a kombináciu bonelových, nosných a mikrotaštičkových pružín.

Podnožie

Pri pohovke na mieru si môžete zvoliť aj štýl a vyhotovenie podnožia, ktoré bude čo najlepšie korešpondovať so zariadením vášho domova. Môžete si vybrať aj výšku nožičiek – nižšie merajú okolo 3 cm, vyššie približne 11 cm. Vo väčšine prípadov je výška konštruovaná tak, aby bolo možné používať robotický vysávač. Pohovky s vyšším podnožím sa hodia predovšetkým do menších miestností, keďže vyvolajú dojem celkovej vzdušnosti izby. Výška nožičiek zároveň ovplyvňuje i samotnú výšku plochy na sedenie, o ktorej dôležitosti sme už hovorili.

Môžete si vybrať, či dáte prednosť nožičkám z kovu alebo z dreva, pričom v prípade dreva dostať rôzne farby a štruktúry a aj kovové nožičky sa ponúkajú v odlišných povrchových úpravách. Vo vašej réžii bude aj samotný tvar nožičiek.

Čalúnenie

Zvoliť si môžete aj farbu a materiál čalúnenia. Je možné rozhodnúť sa pre textil, ale aj pre čalúnenie prírodnou alebo syntetickou kožou. Môžete si vybrať farbu i vlastnosti látky. Hlavne do rodín s malými deťmi alebo domácimi maznáčikmi sú najlepšie povrchy odolné proti zašpineniu a vode. Pri niektorých sedačkách je možné dohodnúť sa aj na farbe prešitia alebo na použití dvoch farieb na čalúnenie.  

Okrem toho určíte, ktoré časti sedačky budú alebo nebudú čalúnené. Napríklad sa môžete rozhodnúť pre plochy na ležanie čalúnené rovnakou poťahovou tkaninou, akú má čalúnená sedacia súprava.
Zladené doplnky 
K sedačke sa dajú objednať i rôzne dekoračné, ale zároveň funkčné (napríklad bedrové) vankúše, taburety, kreslá a aj metráž poťahovej látky alebo kože, ak by si chcel dať zákazník počalúniť niečo, čo už doma má, napríklad stoličky.

Usporiadanie a počet miest na sedenie

Podľa priestorových možností vašej obývačky si môžete vybrať, z koľkých sedákov sa bude pohovka skladať. Rovnako si pri rohovej sedačke na mieru môžete zvoliť pravé či ľavé vyhotovenie, ale aj to, ktorá strana bude dlhšia a ktorá kratšia. Niektoré sedačky je možné kombinovať s taburetmi či kreslami v rovnakom dizajne.

Funkcie sedačky

Podľa svojich požiadaviek si môžete vybrať aj funkcie sedačky. Môžete si zvoliť funkciu lôžka a úložný priestor, ale i možnosť nastavenia sklonu hlavovej či lakťovej opierky. Vo vašej réžii bude i funkcia nastavenia hĺbky sedu, relaxačné funkcie alebo výber výšky sedu.

Plánovaná sedacia súprava

Možnosť naplánovať si sedenie podľa priestorových a dizajnových nárokov je ideálna pre všetkých detailistov, ktorí si chcú dopriať dokonalosť po vizuálnej aj funkčnej stránke. Nakonfigurovanie sedačky podľa vlastných požiadaviek síce zaberie viac času, no odmenou je sedacia súprava, ktorá bude vám a vašej obývačke perfektne sedieť. Samozrejme, nie každý model ponúka všetko, čo si človek zmyslí. Treba vychádzať z typových plánov, ktoré udávajú varianty vyhotovenia jednotlivých súčastí vybranej sedacej súpravy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…

Prečo a ako si vybrať polohovateľný rošt do postele?

Polohovacie rošty ponúkajú maximálny komfort, keďže umožňujú nastavenie sklonu v oblasti hlavy i nôh. Ich výhody ocenia nielen seniori alebo ľudia so zhoršenou pohyb…