Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čo všetko musí spĺňať šatníková skriňa do spálne?

Čo všetko musí spĺňať šatníková skriňa do spálne?

15. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Šatníková skriňa do spálne
Pri výbere skrine do spálne sú dôležité rozmery, ale aj jej vnútorné usporiadanie. Nezabudnite, že úložného priestoru nikdy nie je dosť, takže čím väčšia skriňa, tým lepšie. Čo sa týka vnútorného usporiadania, odpovedzte si na otázku, či potrebujete oblečenie vešať alebo ho budete skladať do tvaru komínikov. Na čo ešte myslieť pri výbere toho najvhodnejšieho šatníka?

Dizajn šatníkovej skrine je dôležitý, no začnite rozmermi

Načo vám bude dokonalá dizajnová skriňa, keď zistíte, že sa vám nevojde do spálne? Skôr ako začnete premýšľať nad jej vzhľadom a vnútorným usporiadaním, zistite, s akými priestorovými možnosťami pracujete. Dobrá rada nad zlato znie: čím väčšia, tým lepšie. Úložné miesto sa vždy zíde, a preto si zvoľte čo najväčšiu šatníkovú skriňu.

Ak spálňu ešte len zariaďujete, rozmiestnite nábytok tak, aby najdlhšia stena zostala prázdna a mohla pri nej stáť šatníková skriňa. Ak už máte spálňu zariadenú, vyberte pre skriňu najväčší priestor, ktorý izba ponúka.

Dnes dostať veľké skrine do spálne so šírkou až 360 cm. Aby ste maximálne využili úložný priestor, skriňa by mala siahať až po strop. Podľa noriem by izby v rodinných domoch mali mať minimálnu výšku 250 cm, v bytoch v bytových domoch je výška o niečo vyššia – 260 cm. V ponuke šatníkových skríň nájdete také, ktoré dosahujú výšku viac ako 230 cm. Skriňu môžete takpovediac poskladať na mieru priestoru kombináciou rôznych dielov zo skriňových programov.
Hĺbku šatníkovej skrine ovplyvňujú nielen priestorové možnosti spálne, ale aj typ oblečenia, ktorý do nej budete ukladať. Optimálna hĺbka je okolo 56 cm. Táto hĺbka zodpovedá šírke ramienka na oblečenie (zimný kabát alebo bunda). Prípadne dostať aj skrine s vysúvateľnou tyčou na vešanie oblečenia, ktorá sa používa v skriniach s menšou hĺbkou. Policové skrine mávajú hĺbku, ktorá sa zvyčajne začína na 30 cm. Ak si do spálne zvolíte rohovú skriňu, treba počítať s hĺbkou viac ako 100 cm.
Náš tip: Ak si chcete byť v otázke rozmerov úplne istí, vyznačte si na podlahe pomocou pásky šírku a hĺbku skrine. Navyše budete mať jasnejšiu predstavu o tom, koľko priestoru skriňa zaberie a aký manipulačný priestor okolo nej vám zostane.

Šatníková skriňa do spálne s otočnými alebo posuvnými dverami?

Výber dverí nie je len otázkou vkusu, ale predovšetkým priestorových možností spálne. Ktoré riešenie je najvhodnejšie?

Skrine s posuvnými dverami

Sú ideálnou voľbou do menších spální, v ktorých bojujete o každý centimeter. Vzhľadom na to, že dvere sa otvárajú odsunutím doprava alebo doľava, nepotrebujú miesto na otváranie smerom do priestoru. Skrine s posuvnými dverami sú elegantným riešením aj do spální, v ktorých je dostatok miesta. Patria totiž medzi moderné a minimalistické kúsky. Na druhej strane musíte počítať s tým, že časť skrine zostane vždy zavretá, a tak nebudete mať dokonalý prehľad o uložených veciach.
 

Skrine s otočnými dverami

Toto vyhotovenie môžete označiť za klasické. Skrine s otočnými dverami sa hodia do spální, v ktorých nemáte problém s nedostatkom miesta, pretože sa otvárajú smerom do priestoru. Pre niektorých je manipulácia s týmito dverami príjemnejšia v porovnaní s posuvnými. Výhodou je, že po otvorení všetkých dverí máte kompletný prehľad o veciach. Dostupné sú dvere s klasickými úchytkami, no ak patríte k milovníkom minimalizmu, oceníte bezúchytkový systém, tzv. push to open, prípadne vyfrézované úchytky, ktoré nevystupujú do priestoru.
 

Kombinované dvere

Samozrejme, kúpiť sa dajú aj skrine s kombinovanými dverami. Majú teda dvere otočné aj posuvné. Za posuvnými dverami sa obvykle ukrýva šatníková tyč, za otočnými policový systém.

Nepodceňujte vnútorné usporiadanie šatníkovej skrine do spálne

Vnútorné usporiadanie znamená nasledujúce vybavenie:
 
  • šatníková tyč,
  • police,
  • zásuvky.
Rozloženie a usporiadanie šatníkovej skrine sa odvíja od oblečenia, doplnkov a ďalších vecí, ktoré budete chcieť do skrine uložiť.

Šatníková tyč

Šatníková tyč bude dôležitá pre tých z vás, ktorí nosia spoločenské oblečenie – sako, šaty, kostýmy a kabáty. Ide o oblečenie, ktoré sa neskladá, aby sa nepokrčilo, a preto visí na ramienkach. V ponuke nájdete aj šatníkové skrine, ktoré majú výlučne šatníkové tyče.
Šatníková tyč by mala byť umiestnená vo výške zodpovedajúcej dlhému alebo krátkemu strihu oblečenia.
 
  • Dĺžka dámskeho kabáta s ramienkom je 135 až 145 cm.
  • Pánske a dámske saká aj s ramienkami merajú 85 až 100 cm.
  • Dlhé dámske šaty merajú s ramienkom 160 cm.
  • Nepreložené nohavice merajú s ramienkom 130 cm.
  • Nohavice preložené na polovicu majú aj s ramienkom dĺžku 70 cm.

Police

Policové systémy ocenia tí, ktorí si oblečenie skladajú do komínikov. Hĺbku a šírku políc si vyberajte podľa veľkosti zloženého oblečenia. Hĺbka by nemala byť príliš veľká, pretože sa vám bude ťažšie dostávať k oblečeniu uloženému vzadu. Napríklad zložená pánska košeľa meria na výšku 30 až 40 cm, čomu by mala zodpovedať hĺbka police. Šírku si zvoľte podľa toho, či budete oblečenie skladať do jedného alebo do dvoch komínčekov.

Z praktického hľadiska je výhodné, ak môžete meniť výšku políc v závislosti od objemnosti uloženého oblečenia.
 

Zásuvky

Nie každá skriňa obsahuje zásuvky. Ak v spálni nemáte komodu, je praktické vybaviť zásuvkami šatníkovú skriňu. Mali by byť minimálne tri. Z ergonomického hľadiska sa odporúča, aby boli umiestnené zhruba 120 cm od zeme. Najčastejšie sa používajú na uloženie spodnej bielizne. Ak ich však doplníte o praktický organizér, získate úložný priestor na šperky, opasky a ďalšie doplnky.
 

Kombinácia vnútorného usporiadania

Môžete si vyberať medzi vyhotoveniami, ktoré majú výlučne šatníkovú tyč alebo len policový systém. Samozrejme, nechýba ani ponuka kombinovaného vnútorného usporiadania, ktoré je najpraktickejšie. Takéto šatníkové skrine teda majú závesné tyče, police i zásuvky.

Vhodné sú nielen biele skrine alebo prihliadajte aj na dizajn

Hoci je skriňa praktickým kusom nábytku, netreba sa uspokojiť s akýmkoľvek dizajnom. Ide o dominantný prvok, ktorý ovplyvní atmosféru spálne a to, ako sa v nej budete cítiť. Len čo teda budete vedieť, akú veľkosť a vnútorné usporiadanie potrebujete, pouvažujte aj o štýle, ktorý vám vyhovuje.

Klasikou sú biele skrine, ktoré spálňu opticky presvetlia a zväčšia. Navyše pôsobia čistým a minimalistickým dojmom. Pre pocit tepla, ktoré vyžarujú, sú obľúbené skrine s dekorom dreva. Je univerzálny a rozumie si azda s každým bytovým dizajnom.

Veľkej obľube sa teší aj kombinácia dekorov a farieb. V ponuke je drevený dekor v kombinácii s bielou či antracitovou farbou alebo imitácia dreva v kombinácii s dekorom betónu. Nechýba ani ponuka skríň so zdobením pomocou frézovania. Obľúbené sú i zrkadlové šatníkové skrine, ktoré sú praktické najmä v priestoroch, kde už nie je miesto na samostatné zrkadlo. Navyše opticky zväčšujú miestnosť.
Ak chcete, aby všetok nábytok v spálni dokonale ladil, vyberte si zo spálňových programov, ktoré obsahujú skriňu, posteľ, komody a nočné stolíky v jednotnom dizajne. Miestnosť ozvláštnite zaujímavými solitérmi, svietidlami, textilnými doplnkami (závesy, posteľná bielizeň, dekoračné vankúšiky, koberec) a rôznymi dekoráciami.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…