Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Detská izba sa musí páčiť najmä deťom

Detská izba sa musí páčiť najmä deťom

23. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Plánujete renováciu detskej izby alebo by ste ju chceli len trochu vyzdobiť a vylepšiť? Nebojte sa do tohto procesu zapojiť aj deti. Keďže ide o ich izbu, nechajte aspoň niektoré rozhodnutia práve na deti a zapojte ich do výberu dekorácií, prípadne im pomôžte vyrobiť nejaké vlastné, z ktorých budú mať o to väčšiu radosť.
Detské izby sú vskutku čarovným miestom. Hrá to v nich veselými farbami a vzormi a prebiehajú v nich súboje rozprávkových hrdinov, posedenia pri neviditeľnom čaji aj veľkovýroba občas ťažko identifikovateľných predmetov... Ale čo už. Dôležité je, že deti vedia, o čo ide. Možnosti dekorácií sú takmer nekonečné, no je nevyhnutné myslieť na to, že aj detská izba by mala pôsobiť harmonicky. Preto je vhodné ladiť ju v istom štýle a vyberať doplnky, ktoré zodpovedajú charakteru izby aj dieťaťa. Rozhodne izbu zbytočne nezapĺňajte, pretože čím viac vecí, tým bude ťažšie udržiavať poriadok a čistotu.

ČO SA TI PÁČI?

To je základná otázka, ktorú je potrebné zodpovedať pri zariaďovaní izby. Ak nehľadáte neutrálny nábytok, ktorý bude rásť spolu s dieťaťom, potom si môžete vyberať z prevedení zodpovedajúcich detským túžbam – izba s tematikou pretekárskej motoarény, komnaty princeznej, džungle atď.

Program FORSAGE
Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem

Tip pre vás: Vymaľovanie detskej izby

Ak chcete detskú izbu najskôr vymaľovať, nie je dôvod, prečo by vám deti nemali pomôcť. Chcete okrem základnej farby nakresliť na stenu nejaké motívy (kvety, oblaky, slnko)? Jednoducho si vystrihnite tvar z výkresu alebo kartónu, pridržte ho na stene a nechajte deti, aby ho obkreslili a vnútri vyfarbili. Zaručene ich to bude baviť.

DROBNOSTI, KTORÉ DODAJÚ ŠMRNC

Existuje množstvo jednoduchých riešení, ako detskej izbe dodať hravú, veselú a útulnú atmosféru. Okrem rozličných obrázkov vrátane tých, ktoré si deti nakreslili samy, sú vítané rôzne reťaze – svetelné, textilné, papierové – tiahnuce sa izbou ako pavučiny z kúta do kúta, visiace na všakovakých miestach, skrátka podľa ľubovôle. Vyrobiť ich môžete spolu s deťmi – stačí staré tričko alebo papier, z ktorých vystrihnete ozdobné prvky, pripevníte ich na špagát a reťaz je na svete. Pre deti sú zaujímavé napríklad z kartónu vystrihnuté a následne vymaľované obľúbené postavičky či zvieratká, ktoré možno upevniť na motúz a zavesiť trebárs nad posteľ či na luster. Jednoduchšou alternatívou je zavesiť na špagát nejakú hračku, napríklad lietadlo, ktoré bude „lietať“ pod stropom. 

Ak sa vám doma nakopí množstvo malých polámaných pasteliek alebo voskoviek, môžete z nich vytvoriť nejakú koláž, napríklad v tvare písmena, ktorým sa začína meno dieťaťa. Prilepte farbičky na tvrdý papier a zarámujte ich. Budete mať ďalšiu nevšednú dekoráciu, ktorú bude vaše dieťa určite hrdo ukazovať kamarátom. Zároveň mu dáte aj malú „ekolekciu“, že nie všetko opotrebované musí nutne skončiť na smetisku.

Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem
Dětský pokoj se musí líbit hlavně dětem

Tip pre vás: Lapače snov

Lapače snov sú súčasťou nejednej spálne. Ide o indiánsky doplnok, ktorého úlohou je odohnať a pohltiť nočné mory. Jeden taký si s deťmi môžete poľahky vyrobiť. Potrebujete len kartónový kruh, bavlnky, špagátik a pierka. Ak si ho chcete urobiť naozaj krásny, môžete ho doplniť o korálky alebo kamienky. Potom ho už len zaveste nad posteľ a nechajte deti sladko spať.

PRAKTICKÉ A PEKNÉ V JEDNOM

Do detskej izby sa hodí mnoho doplnkov, ktoré sú nielen pekným spestrením, ale aj praktickým riešením. Patria sem napríklad závesy a organizéry na posteľ, tabule, na ktoré si deti môžu písať, nástenky na vystavovanie ich obľúbených obrázkov či vlastných umeleckých výtvorov, prípadne úložné boxy na drobnosti, ktoré možno vyrobiť napríklad zo škatúľ od topánok.

Závěs k posteli ARNIKA SAFARI
Program LILO

Tip pre vás: Ako rastú

Ďalšou zaujímavou vychytávkou môže byť detský meter, na ktorom je možné zaznamenávať, ako deti rastú, a navyše bude vhodnou dekoráciou izby. Bude pôsobiť motivačne, veď predsa vieme, že kto neje a nespí, nerastie... A deti sa tak rady merajú. Existuje mnoho možností, ako na to: namaľujte ho priamo na stenu alebo dvere, vyrobte ho z papiera či dreva. Tak či onak, deti vám budú isto rady asistovať a pomáhať s kreslením aj vyberaním motívov.

Toto je, samozrejme, len malá ukážka dekorácií, ktorými môžete ozdobiť izbu alebo si ich vyrobiť spoločne so svojimi ratolesťami. Dôležité je dať deťom priestor realizovať sa a možnosť, aby mohli v rozumnej miere rozhodovať samy o sebe. Podporte ich vo vlastnej tvorbe a ukážte im, že ich výtvory majú hodnotu. Posilníte tým ich sebavedomie, ktoré, ak sa majú v dnešnej dobe presadiť, budú určite potrebovať. A navyše, v izbe, ktorá je podľa ich predstáv, sa určite budú cítiť veľmi dobre a bezpečne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…