Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Hnedá v interiéri: je hnedá farba nová sivá?

Hnedá v interiéri: je hnedá farba nová sivá?

05. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Hnedá farba je neutrálny prvok, ktorý nechá zažiariť iné farby. Je univerzálna a spája nás s prírodou a jednoduchými vecami. Vzniká kombináciou červenej a zelenej farby. Z prírody ju bežne poznáme ako farbu dreva, pôdy, plodov, suchých listov, srsti zvierat či ako farbu vlasov, očí a ľudskej pokožky, preto sa ňou radi obklopujú milovníci prírody, ktorí ocenia jej relaxačné účinky a pokoj. Aká je jej história, prečo je mnohými vnímaná negatívne a ako sa s ňou pohrať v interiéri?
Jednou z prvých farieb, ktoré ľudstvo používalo, bola práve hnedá – prírodný ílový pigment, zložený z oxidov železa a mangánu, sa našiel na stenách prehistorických jaskýň. Aj ženské postavy vyobrazené na egyptských hrobkách majú hnedú pokožku. Starí Gréci a Rimania zase vyrábali červenohnedý odtieň z atramentu rôznych druhov sépií. Tento konkrétny mal v obľube dokonca aj Leonardo da Vinci, ktorý vo svojich náčrtoch rád používal teplú sépiovú farbu. Stovky odtieňov hnedej by sme našli na obrazoch renesančných maliarov, ako Caravaggio alebo Rembrandt, 17. a 18. storočie sa vyznačuje najvýraznejším používaním hnedej farby. A takto by sme mohli pokračovať až do súčasnosti...
Pre zaujímavosť
Podľa prieskumu z Európy aj USA je hnedá farba najmenej obľúbenou z farieb, pretože ľudia si ju najčastejšie spájajú s obyčajnosťou a chudobou.

Hnedá ako farba statusu

Hnedá farba sa historicky spájala s nižšími vrstvami alebo barbarmi. V starovekom Ríme sa plebs a chudobní odievali do hnedej farby. Volali ich pullati, čo v preklade znamená „tí, ktorí sú oblečení v hnedej“. V stredoveku bola hnedá farbou františkánskeho rádu; rehoľníci ju nosili na znak pokory a chudoby. V 14. storočí sa do domácky tkanej látky farbenej do hnedého odtieňa zaodievali chudobní Angličania. Reputácii hnedej farby nepomáha ani fakt, že v 20. storočí symbolizovala nacistické Nemecko a oddiely, ktorým sa ľudovo hovorilo „hnedé košele“. Hnedá farba však mnohým pripomína aj bahno, prach a špinu, preto je považovaná za najmenej obľúbenú z farebného spektra.
 
Našťastie, dnes je hnedá farba skôr symbolom prirodzenosti; stačí si len spomenúť na hnedý cukor alebo tmavý chlieb, ktoré sú vnímané ako zdravšie alternatívy. Prípadne na hnedý baliaci papier a hnedé papierové vrecká. Prečo by ste teda hnedej mali dať šancu aj v interiéri a prečo zabudnúť na jej negatívne asociácie? Hnedá je symbolom prírody, ale aj stability, praktickosti a komfortu. Podľa psychológov ju uprednostňujú ľudia, ktorí majú radi kvalitné veci a neradi zbytočne utrácajú peniaze.
obývačkový program New York
Hnedá je symbolom prírody, ale aj stability a praktickosti. Zdroj: Sconto/obývačkový program New York

Neutrálna farba, ktorá pôsobí útulne

V interiérovom dizajne sa hnedá vracia do interiérov a stala sa neutrálnou farbou, ktorá je teplejšou alternatívou obľúbených, ale chladných neutrálnych tónov sivej. Ľudia začali túžiť po väčšej útulnosti a hnedá im ju poskytuje vo všetkých svojich odtieňoch – sépiové tóny pôsobia nostalgicky, hnedá kaki farba je praktická, koňaková hnedá pôsobí zase luxusne a pieskové odtiene upokoja zahltenú myseľ. Vo farebnej palete Pantone by sme našli dokonca až 195 rôznych odtieňov hnedej!

Rok 2021 – rok hnedej

Rok 2021 by sme mohli nazvať aj rokom hnedej farby. Hoci trendsetteri z inštitútu Pantone označili za farbu roka sivú so žltou, konkurencia to vidí inak. Spoločnosť Dulux si vybrala za farbu tohto roka teplý hnedý odtieň s názvom brave ground. Aj keď bol určený ešte predtým, ako sa svet v roku 2020 zastavil, spoločnosť už tento odtieň nemenila za iný. Je totiž povzbudzujúci a symbolizuje odvahu na zmenu, ktorú v týchto časoch tak potrebujeme.
 
Brave ground, v našich zemepisných šírkach prezentovaný ako hnedý topás, má podľa Medzinárodného estetického centra značky Dulux evokovať stabilitu, rast a potenciál a dodávať nám odvahu na prijatie zmien. Vynikne v kombinácii s červenou a ružovou, s inými neutrálnymi odtieňmi, so žltou aj okrovou či vo farebnej palete so zelenou a modrou. Jednoducho je to neutrálny zemitý odtieň, ktorý sa dobre kombinuje.
Hnedá očami spoločnosti Dulux. Zdroj: Dulux
Pre tmavohnedý odtieň so sivým podtónom sa rozhodla aj spoločnosť Sherwin-Williams, americký líder v oblasti výroby farieb a náterov, ktorý prichádza s farbou roka vždy medzi prvými. Značka predstavila vlastnú farbu roka s názvom urbane bronze. Zemitý odtieň čerpá inšpiráciu z prírody a vsádza na vyváženosť hnedej a sivej, ktoré jemne dopĺňa tmavá zelená. Mix týchto farieb vytvoril upokojujúci hnedosivý odtieň.
Spoločnosť Sherwin-Williams a jej hnedosivá s názvom urbane bronze. Zdroj: Sherwin-Williams
Hnedú za farbu roka 2021 si vybrali aj ďalší odborníci na farby – spoločnosť Behr svoj bledohnedý odtieň pomenovala canyon dusk. Jeho jemný okrový až oranžový nádych odkazuje na súmrak tesne po západe slnka, ktorý má prinášať prísľub nového dňa. Pripomína aj púštnu krajinu a hlinu.
Canyon dusk s oranžovým nádychom. Zdroj: Behr

Ako používať hnedú farbu v interiéri?

  • Najjednoduchšie ju zakomponujete do interiéru prostredníctvom dreva alebo drevených dekorov.
  • Na stenu si vyberajte jej svetlejšie odtiene ako béžová alebo okrová. Budú dobrým podkladom na vrstvenie v interiéri.
  • Útulne budú pôsobiť steny alebo stropy obložené drevom; tento trend sa objavuje už niekoľko rokov.
  • Na nábytku ju môžete použiť vo všetkých odtieňoch, od smotanových závesov cez koňakovú pohovku až po komodu z tmavého exotického dreva. 
  • Je výborným podkladom pre výrazné farby ako oranžová, zelená a žltá, dobre pôsobí aj v spojení s ružovou a fialovou.
  • Hnedá farba má svoje teplé aj studené odtiene. V provensalskom štýle sa uplatnia najbledšie odtiene hnedej, ako béžová, piesková či farba nepraného ľanu – ecru. Hnedé odtiene s prímesou žltej a červenej sú typické pre arabský, marocký a stredomorský štýl. Pre retroštýl voľte tmavé tlmené odtiene hnedej.
  • Hnedá farba upokojuje, hodí sa preto napríklad do pracovne alebo spálne. Naopak, vyhýbajte sa jej v detskej izbe. V nej bohato postačí len na nábytku.
spálňový program Parvati
Hnedá farba pôsobí upokojujúco, preto je ideálna napríklad do spálne. Zdroj: Sconto/spálňový program Parvati

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…