Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Jedálenský stôl ako dominanta jedálne

Jedálenský stôl ako dominanta jedálne

15. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Jedálenský stôl je hneď po sedačke v obývačke druhým kúskom nábytku, pri ktorom sa najčastejšie stretávajú rodina, priatelia aj známi. Hostí návštevy, občas slúži na prácu aj domáce úlohy, ale v prvom rade poskytuje komfort pri raňajkách, obede či rodinnej večeri. Pre niekoho je veľký jedálenský stôl dokonca symbolom rodiny. Pri jeho kúpe sa riaďte možnosťami priestoru, v ktorom sa má nachádzať, a štýlom zariadenia domácnosti. Zároveň by mal splniť vaše predstavy o pohodlí pri stolovaní, ako aj nároky na ergonómiu priestoru.
Tak ako pre iné produkty, aj pre jedálenské stoly platia určité zásady ich výroby a užívania. Pri stolovaní je dôležitá správna poloha tela a vzpriamené sedenie, aj keď z histórie vieme, že starovekí Gréci stolovali poležiačky a v Japonsku zase dodnes s obľubou jedia v kľaku. V závislosti od krajiny a kultúry sa menia aj požiadavky na minimálny priestor na manipuláciu s jedálenským servisom.

PRAVIDLÁ JEDÁLNE

U nás platí pravidlo, že jedálenský stôl má jednému stravníkovi poskytnúť priestor s rozmermi nie menšími ako 60 x 40 cm. Pre úplný komfort je ideálne, ak je prvý rozmer (dĺžka, ktorá udáva rozstup od ďalšej osoby pri stole) aspoň 70 cm. Tento údaj vynásobte počtom osôb, ktoré budú vedľa seba pravidelne sedávať, a hneď máte predstavu, aký dlhý stôl potrebujete práve pre svoju rodinu. Pri okrúhlych stoloch zase normy určujú pre štyri osoby stolovú dosku, ktorá má priemer 105 cm. Ideálna výška stola by sa mala pohybovať od 72 do 78 cm. Toľko krátka teória o funkčných rozmeroch v číslach.

Ráz miestnosti podčiarkne jedálenský stôl vďaka svojmu tvaru a použitému materiálu. Zatiaľ čo kedysi bolo hlavným materiálom na výrobu jedálenských stolov drevo, postupom času sa objavili ďalšie materiály, ktoré sa medzi sebou dali kombinovať, ako kov, sklo, laminované drevotrieskové dosky, antikoro a plasty. Vzhľadom na to, že dosky jedálenských stolov bývajú širšie ako bežný kmeň stromu, obľúbeným materiálom sa stala aj škárovka.

Konštrukcia jedálenského stola vrátane nôh by mala byť umiestnená tak, aby nebránila v pohodlnom sedení. Pri okrúhlych stoloch sa o to postará noha v strede, štvorcové a obdĺžnikové stoly poskytujú oveľa väčšiu variabilitu. Aj tu si však treba vyberať tak, aby sa dali stoličky pod stôl dostatočne zasunúť v čase, keď nebudú využívané. Pri stredovej nohe rátajte s podstavou, ktorá zabezpečuje stabilitu stola. Stôl s nohami v tvare U má zase horšiu prístupnosť zboku. Výber stola sa teda odvíja hlavne od počtu miest pre osoby, ktoré pri ňom budú pravidelne stolovať.

AKÉ TYPY STOLOV ODPORÚČAME DO RÔZNYCH INTERIÉROV?

  • Pre interiér zariadený v škandinávskom štýle odporúčame jedálenský stôl v bielej farbe alebo v odtieňoch svetlého dreva. Zaujímavý bude aj kontrast bielych nôh a vrchnej dosky v dekore dreva.
  • Do minimalistického interiéru ľahko zakomponujete stôl s vysokým leskom a čistými líniami, prípadne s chrómovými detailmi.
  • Pre jedáleň vo vidieckom štýle bude ako stvorený jedálenský stôl z masívneho dreva. Na kráse mu neuberie ani čas, ani prípadné nehody a škrabance.
Jedálenský stôl ako dominanta jedálne
Jedálenský stôl ako dominanta jedálne
  • V posledných rokoch sú populárne kovové podnože ošetrené práškovou farbou, ktoré kontrastujú s drevenou doskou stola.
  • Ak potrebujete príležitostné sedenie pre početnejšiu rodinu, nemusíte hneď kupovať obrovský jedálenský stôl. Rovnaký účel splní aj menší stôl so zásuvnou doskou, ktorá ho predĺži až o niekoľko desiatok centimetrov.
  • Do malých priestorov sú ako stvorené stoly s okrúhlou doskou. Z niektorých modelov vďaka synchrónnemu rozkladaniu jednoducho vytvoríte oválny stôl s dĺžkou až 160 cm.
Pokiaľ vo Vašej domácnosti nemáte priestor na samostatnú jedáleň, inšpirujte sa v našom ďalšom článku ako si zariadiť jedálenský kút v obývačke.
Jedálenský stôl ako dominanta jedálne
Jedálenský stôl ako dominanta jedálne

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…