Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Jednofarebný bytový textil má niekoľko výhod

Jednofarebný bytový textil má niekoľko výhod

12. 05. 2022, SCONTO Nábytok
Bytový textil dotvára interiér do dokonalosti. Jednofarebné textílie sa ľahšie kombinujú, no tu sa ich výhody rozhodne nekončia.
Nasťahovali ste sa do vynoveného bytu či domu a chcete ho doladiť bytovým textilom, no nemáte celkom istotu, ako ho kombinovať? Radi by ste vymenili opotrebované bytové textílie za nové, aby ste interiér oživili? Ak nie ste práve bytoví dizajnéri alebo vám chýba odvaha zladiť viac vzorov dokopy, preferujte jednofarebný bytový textil. Ľahšie sa kombinuje a má aj niekoľko ďalších výhod.

Výber farieb

Textílie do bytu v jednej farbe vôbec nemusia byť nudné. Teplými odtieňmi dodáte miestnosti útulnosť a komfort, studenými opticky priestor rozšírite a osviežite. Na výber máte z množstva farieb. Nezabúdajte, že každá má svoj význam a nie všetky sa hodia do konkrétnej miestnosti aj preto, lebo dokážu ovplyvniť emócie. Napríklad zelená upokojí a je vhodnou farbou do spálne. Žltá a oranžová rozveselia obývačku alebo kuchyňu. Červená nakopne do aktivity, nie je teda ideálna do spálne, no v kuchyni je vítaná, keďže podporuje chuť do jedla. Biela, čierna či sivá sú klasika, ktorá nikdy neomrzí, navyše ide o neutrálne odtiene ľahko kombinovateľné aj s výraznými odtieňmi.

5 dôvodov, prečo si vybrať jednofarebný bytový textil

1. Ľahko sa ladí a kombinuje s nábytkom a doplnkami

Ak nie ste veľkými fanúšikmi eklektického štýlu, ktorý kombinuje „neskombinovateľné“, zrejme vám záleží na tom, aby nábytok a bytové doplnky spolu ladili. Ak si zvolíte jednofarebné bytové textílie v nadčasovej bielej, čiernej, sivej či béžovej, máte vyhraté. Nie je hádam nič, k čomu by neladili. Nebojte sa však medzi textílie v neutrálnych farbách zakomponovať aj jednu výraznejšiu, napríklad vo vínovom odtieni. Ten kompozíciu (napríklad z dekoračných vankúšov) oživí a dodá jej emotívny náboj.

2. Necháva vyniknúť

Bytový textil v jednej farbe je dobrou voľbou aj vtedy, keď chcete, aby dominoval určitý kus nábytku, ako napríklad sedacia súprava. Napríklad sedačka v okrovom odtieni krásne vynikne s dekou v antracitovej farbe. Jednofarebné textílie sa nebijú ani s inými vzormi, ale nechávajú ich zažiariť v ich plnej kráse.

3. Ľahšie sa udržiava

Pre väčšinu jednofarebného bytového textilu platí, že jeho údržba je v porovnaní so vzorovaným jednoduchšia. Textílie vo výrazných vzorovaných odtieňoch zvyčajne vyžadujú pranie pri nízkych teplotách, čo môže byť problém napríklad pri odstraňovaní škvŕn. Neutrálne odtiene obyčajne nie je problém pridať do bežného prania s bledou či tmavou bielizňou, zatiaľ čo tie výrazné často nie je „s čím hodiť do práčky“. Výhodou bielych textílií je zas to, že ich možno v prípade potreby vybieliť a tak zbaviť neželaných fľakov. Za plus tmavých odtieňov možno považovať to, že prípadné fľaky nie je vidieť.

4. Do všetkých štýlov bývania

Patríte k milovníkom rustikálneho či provensalského štýlu bývania? Uprednostňujete moderne zariadený interiér, priemyselný štýl alebo inklinujete k minimalizmu? Jednofarebný bytový textil je skvelý v tom, že ho bez problémov zakomponujete do akéhokoľvek priestoru. Svojou dizajnovou jednoduchosťou vás nijako neobmedzuje a pritom interiér zútulní a dodá mu potrebný náboj. 

5. Ľahko prispôsobiteľný sezóne

Trendy v bytovom dizajne sa v určitých intervaloch obmieňajú. V prípade, že preferujete nadčasovosť, jednofarebné bytové textílie sú pre vás tým pravým orechovým. A ak sa vám zažiada zmena, ľahko tento jednofarebný základ v prípade potreby doplníte podľa svojej nálady niekoľkými aktuálne letiacimi sezónnymi kúskami. Tak prispôsobíte interiér dobe s minimálnou námahou a investíciami. 

Jednofarebný a vzorovaný zároveň

Niekomu môže jednofarebný bytový textil pripadať fádny, avšak všetko je len o schopnosti jednotlivé kúsky nábytku a bytové doplnky vhodne skombinovať. Myslite na to, že či už zladíte viacero tónov jednej farby, alebo stavíte na kontrasty, potrebnú hĺbku môžete dodať svojim textilným kompozíciám aj samotným výberom rôznych tkanín, napríklad hladká, uzlíková, s vysokým vlasom, a ich kombinovaním. Možnosťou je aj voľba jednofarebných textílií so vzormi, ktoré sú vytvárané rôznymi technikami (napríklad prešívaním) priamo do textílie, pričom sa nemení jej farebnosť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…