Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Klasická kuchyňa – súčasnosť s nádychom nostalgie

Klasická kuchyňa – súčasnosť s nádychom nostalgie

19. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Rustikálny vzhľad je jedným z trendov na rok 2021. Moderný variant vidieckeho štýlu spája staré s novým, klasické s moderným. Hoci kontrast medzi súčasnou architektúrou a kuchyňami v rustikálnom štýle je veľký, v súčasnosti je trendom ich nostalgické spojenie. Aké prvky charakterizujú klasické kuchyne?
Záujem o rustikálny štýl rastie, vďaka nemu sa ľudia cítia útulne a pohodlne. Takto zariadený interiér im pripomína prázdniny na vidieku a vyvoláva nostalgické spomienky na detstvo či dovolenku pri mori. Ideálne funguje v domácnostiach, ktoré už majú v interiéri základ napríklad v podobe odhalených trámov či iných architektonických detailov vo vidieckom štýle. Medzi jeho typické prvky patria prírodné materiály nábytku a doplnkov, remeselnícke detaily a prirodzená krása, ktorej umožňuje vyniknúť.

Vidiecky štýl a jeho moderný variant

Tradičný vidiek zostáva v kuchyniach jemne v pozadí, v centre pozornosti sú prvky moderného dizajnu. Moderným variantom vidieckeho štýlu sú napríklad kuchyne, ktorých dizajn sa pohráva so severskými či prímorskými prvkami. Klasické kontúry dodávajú kuchynskej linke eleganciu, pričom tento efekt môžete podčiarknuť úchytkami z glazovanej čiernej antikorovej ocele. Aj použitie kovových súčastí je módnou záležitosťou. Kompozíciu vhodne doplnia mosadzné a medené časti, ale nechýba ani chrómovaná oceľ a antikoro. 

Kuchyňa Sylt
Kuchyňa Cascada
K takejto klasickej kuchyni sa skvele hodí zástena pripomínajúca obklad z tradičných dlaždíc so vzorom. Môže byť reálne z pálenej keramiky alebo namiesto nej zvolíte fototapetu s digitálnou potlačou v takomto vzore.

Dlaždicový vzhľad kuchynských zásten. Zdroj: Nobilia

Klasická kuchyňa nemusí byť len biela

Moderný dizajn prináša vzdušnosť. A to sa týka aj horných skriniek. Ak ste boli doteraz zvyknutí na klasické skrinky na jednej stene s plnými, nepriehľadnými dvierkami, možno si budete na sklenené vitríny s osvetlením chvíľu zvykať. Takéto riešenie však pôsobí luxusne a dodáva kuchyni vzdušnosť. Predné plochy vo forme dvierok, rámových čiel a zásuviek si môžete zvoliť vo svetlých dekoroch, napríklad vo farbe slonoviny, magnólie. Už dávno však neplatí, že klasické kuchyne musia mať len svetlé odtiene. Zaujímavo a originálne bude v interiéri pôsobiť šalviová, sivá alebo čierna farba s matným lakom. Ak by ste chceli mierne „rozbiť“ celkový harmonický obraz, nastavte si individuálne kontrasty – farebne oddeľte horné a dolné dvierka kuchynskej linky. Priestoru dodáte hĺbku aj charakter.

Kuchyňa Sylt
Kuchyňa Cascada
Kuchyňa Credo

Detaily dodajú útulnosť

Často používaným prvkom v klasických kuchyniach je pilaster, rímsa či kazetové frézovanie. Klasická kuchyňa je plná detailov, ktoré odkazujú na jej vidiecky pôvod. Takými sú napríklad otvorené prvky. Otvorená nástenná polica bude pôsobiť rustikálne a bude dokonalou kulisou pre krásny riad, ktorý do klasickej kuchyne patrí. Výsuvné lišty sú pohodlné na používanie a zároveň dekoratívne, podobne ako čelné panely z masívneho dreva v štýle drevených debničiek a dekoratívne prútené koše namiesto zásuviek. Výsuvné systémy s čelami z masívneho dreva skombinované s klasickými prednými dvierkami vytvoria príjemný moderný chatový vzhľad. Esteticky príjemným doplnkom bude koľajnicový systém na zavesenie náradia podsvietený LED pásikom, vďaka ktorému udržíte v kuchyni poriadok a ktorý zároveň poskytne ambientné osvetlenie. No a pre ozajstných detailistov je tu drevený organizér v zásuvkách, ktorý zladíte s dekorom zvyšku kuchyne.

Kuchyňa Castello
Kuchyňa Cascada

Vyberáme si pracovnú dosku a drez

Vo svete kuchynských riešení mimoriadne záleží na trvanlivosti a povrchových úpravách. Pri pracovnej doske Xtra s výraznou 3D povrchovou štruktúrou vytvoríte autenticky pôsobiaci vzhľad prírodného kameňa či dreva. Nielenže dobre vyzerá, ale jej inovatívna funkčná vrstva zaisťuje aj špeciálnu odolnosť voči nárazom a ochráni dosku pred nasiaknutím vodou a napučaním. Plusom je aj s plochou lícujúca montáž drezov a varných dosiek, pretože výrez je urobený v rámci funkčnej vrstvy. Moderné kuchyne vo vidieckom štýle sú často vybavené antikorovými drezmi, ale aj keramickými a kameninovými. Dostupnosť farieb zaručí, že zapadnú do celkového obrazu klasickej kuchyne.

Materiál aj dizajn pracovných dosiek či drezov v súčasnosti nie je problém zladiť s vidieckym štýlom kuchyne
Materiál aj dizajn pracovných dosiek či drezov v súčasnosti nie je problém zladiť s vidieckym štýlom kuchyne

Namáhaná kuchynská batéria

Z tohto dôvodu by ste mali aj v rustikálne ladenej kuchyni investovať do takej, ktorá takúto záťaž vydrží. Na trhu dnes nájdete napríklad batérie s inovatívnou technológiou PVD, ktorá pochádza z leteckého priemyslu. Vďaka nej sú kuchynské batérie desaťnásobne odolnejšie proti poškriabaniu a trojnásobne tvrdšie v porovnaní s chrómovými. Okrem zvýšenia odolnosti materiálov však táto technológia umožňuje predovšetkým výrobu farebných variantov, ktoré berú dych. To, že bude kuchyňa v klasickom štýle, neznamená, že nemôže byť aj smart. Oceníte to práve pri batériách, ktoré majú namiesto štandardnej páky tlačidlo na hlavici, slúžiace na spustenie a zastavenie prúdu vody, prípadne sa aktivujú jednoduchým klepnutím pomocou zápästia alebo lakťa.

Batéria s úpravou PVD
Batéria s úpravou PVD. Zdroj: franke.com

Ak hľadáte optimálnu kombináciu elegancie a funkčnosti vo vašej kuchyni, naše kuchyne na mieru sú pre vás ideálnou voľbou. Zistite viac o výhodách individuálneho dizajnu v našom článku.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…