Klasická kuchyňa – súčasnosť s nádychom nostalgie

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Klasická kuchyňa – súčasnosť s nádychom nostalgie
Publikováno: 19. 02. 2021
Rustikálny vzhľad je jedným z trendov na rok 2021. Moderný variant vidieckeho štýlu spája staré s novým, klasické s moderným. Hoci kontrast medzi súčasnou architektúrou a kuchyňami v rustikálnom štýle je veľký, v súčasnosti je trendom ich nostalgické spojenie. Aké prvky charakterizujú klasické kuchyne?
Záujem o rustikálny štýl rastie, vďaka nemu sa ľudia cítia útulne a pohodlne. Takto zariadený interiér im pripomína prázdniny na vidieku a vyvoláva nostalgické spomienky na detstvo či dovolenku pri mori. Ideálne funguje v domácnostiach, ktoré už majú v interiéri základ napríklad v podobe odhalených trámov či iných architektonických detailov vo vidieckom štýle. Medzi jeho typické prvky patria prírodné materiály nábytku a doplnkov, remeselnícke detaily a prirodzená krása, ktorej umožňuje vyniknúť.

Vidiecky štýl a jeho moderný variant

Tradičný vidiek zostáva v kuchyniach jemne v pozadí, v centre pozornosti sú prvky moderného dizajnu. Moderným variantom vidieckeho štýlu sú napríklad kuchyne, ktorých dizajn sa pohráva so severskými či prímorskými prvkami. Klasické kontúry dodávajú kuchynskej linke eleganciu, pričom tento efekt môžete podčiarknuť úchytkami z glazovanej čiernej antikorovej ocele. Aj použitie kovových súčastí je módnou záležitosťou. Kompozíciu vhodne doplnia mosadzné a medené časti, ale nechýba ani chrómovaná oceľ a antikoro. 

Kuchyňa Sylt
Kuchyňa Cascada
K takejto klasickej kuchyni sa skvele hodí zástena pripomínajúca obklad z tradičných dlaždíc so vzorom. Môže byť reálne z pálenej keramiky alebo namiesto nej zvolíte fototapetu s digitálnou potlačou v takomto vzore.

Dlaždicový vzhľad kuchynských zásten. Zdroj: Nobilia

Klasická kuchyňa nemusí byť len biela

Moderný dizajn prináša vzdušnosť. A to sa týka aj horných skriniek. Ak ste boli doteraz zvyknutí na klasické skrinky na jednej stene s plnými, nepriehľadnými dvierkami, možno si budete na sklenené vitríny s osvetlením chvíľu zvykať. Takéto riešenie však pôsobí luxusne a dodáva kuchyni vzdušnosť. Predné plochy vo forme dvierok, rámových čiel a zásuviek si môžete zvoliť vo svetlých dekoroch, napríklad vo farbe slonoviny, magnólie. Už dávno však neplatí, že klasické kuchyne musia mať len svetlé odtiene. Zaujímavo a originálne bude v interiéri pôsobiť šalviová, sivá alebo čierna farba s matným lakom. Ak by ste chceli mierne „rozbiť“ celkový harmonický obraz, nastavte si individuálne kontrasty – farebne oddeľte horné a dolné dvierka kuchynskej linky. Priestoru dodáte hĺbku aj charakter.

Kuchyňa Sylt
Kuchyňa Cascada
Kuchyňa Credo

Detaily dodajú útulnosť

Často používaným prvkom v klasických kuchyniach je pilaster, rímsa či kazetové frézovanie. Klasická kuchyňa je plná detailov, ktoré odkazujú na jej vidiecky pôvod. Takými sú napríklad otvorené prvky. Otvorená nástenná polica bude pôsobiť rustikálne a bude dokonalou kulisou pre krásny riad, ktorý do klasickej kuchyne patrí. Výsuvné lišty sú pohodlné na používanie a zároveň dekoratívne, podobne ako čelné panely z masívneho dreva v štýle drevených debničiek a dekoratívne prútené koše namiesto zásuviek. Výsuvné systémy s čelami z masívneho dreva skombinované s klasickými prednými dvierkami vytvoria príjemný moderný chatový vzhľad. Esteticky príjemným doplnkom bude koľajnicový systém na zavesenie náradia podsvietený LED pásikom, vďaka ktorému udržíte v kuchyni poriadok a ktorý zároveň poskytne ambientné osvetlenie. No a pre ozajstných detailistov je tu drevený organizér v zásuvkách, ktorý zladíte s dekorom zvyšku kuchyne.

Kuchyňa Castello
Kuchyňa Cascada

Vyberáme si pracovnú dosku a drez

Vo svete kuchynských riešení mimoriadne záleží na trvanlivosti a povrchových úpravách. Pri pracovnej doske Xtra s výraznou 3D povrchovou štruktúrou vytvoríte autenticky pôsobiaci vzhľad prírodného kameňa či dreva. Nielenže dobre vyzerá, ale jej inovatívna funkčná vrstva zaisťuje aj špeciálnu odolnosť voči nárazom a ochráni dosku pred nasiaknutím vodou a napučaním. Plusom je aj s plochou lícujúca montáž drezov a varných dosiek, pretože výrez je urobený v rámci funkčnej vrstvy. Moderné kuchyne vo vidieckom štýle sú často vybavené antikorovými drezmi, ale aj keramickými a kameninovými. Dostupnosť farieb zaručí, že zapadnú do celkového obrazu klasickej kuchyne.

Materiál aj dizajn pracovných dosiek či drezov v súčasnosti nie je problém zladiť s vidieckym štýlom kuchyne
Materiál aj dizajn pracovných dosiek či drezov v súčasnosti nie je problém zladiť s vidieckym štýlom kuchyne

Namáhaná kuchynská batéria

Z tohto dôvodu by ste mali aj v rustikálne ladenej kuchyni investovať do takej, ktorá takúto záťaž vydrží. Na trhu dnes nájdete napríklad batérie s inovatívnou technológiou PVD, ktorá pochádza z leteckého priemyslu. Vďaka nej sú kuchynské batérie desaťnásobne odolnejšie proti poškriabaniu a trojnásobne tvrdšie v porovnaní s chrómovými. Okrem zvýšenia odolnosti materiálov však táto technológia umožňuje predovšetkým výrobu farebných variantov, ktoré berú dych. To, že bude kuchyňa v klasickom štýle, neznamená, že nemôže byť aj smart. Oceníte to práve pri batériách, ktoré majú namiesto štandardnej páky tlačidlo na hlavici, slúžiace na spustenie a zastavenie prúdu vody, prípadne sa aktivujú jednoduchým klepnutím pomocou zápästia alebo lakťa.

Batéria s úpravou PVD
Batéria s úpravou PVD. Zdroj: franke.com
Publikováno: 19. 02. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií