Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

30. 11. 2023, SCONTO Nábytok
Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom, určite patrí aj detská postieľka a prebaľovací pult. Čo by ste o nich mali vedieť?

Ako vybrať detskú postieľku

Postieľka pre bábätko musí byť v prvom rade bezpečná, dostatočne stabilná a pohodlná. Samozrejmosťou všetkých modelov by mali byť oblé hrany, ktoré znižujú riziko náhodného odretia. Dôležitá je aj povrchová úprava detskej postieľky. Najčastejšou voľbou je laminovaný drevený materiál, ktorý sa ľahko udržiava.

Čo sa týka dizajnu, súčasné typy sú často navrhnuté v obľúbenom škandinávskom či provensalskom štýle, nábytok do detskej izby však môžete poňať aj moderne a zvoliť neutrálne minimalistické kúsky. Hodia sa vám najmä vtedy, ak detská postieľka funguje ako solitér v rámci iného nábytkového zariadenia.
Vedeli ste, že…?
Kvalitná postieľka je nevyhnutná aj preto, lebo najmenší sú veľkí spáči. V prvom roku života môžu prespať až 70 percent dňa. Spánok je pre nich v tomto období nevyhnutný, stimuluje totiž tvorbu rastových hormónov.

Detské rastúce postieľky

Ak nechcete lôžko svojho bábätka meniť hneď po prvých mesiacoch, môžete zvoliť detské postieľky s nastaviteľnou výškou plochy na ležanie. Keď váš drobec podrastie a dokáže svojpomocne vliezť do postieľky či vyliezť z nej von, oceníte aj odnímateľné priečky. To umožní dieťaťu voľný pohyb.
Premyslieť si treba aj rozmery postieľky pre bábätko. Na výber máte zo štandardných modelov s plochou na ležanie zhruba 60 × 120 cm a z väčších druhov s plochou lôžka 70 × 140 cm, ktoré možno ľahko prerobiť na klasickú posteľ, keď už postieľka nebude potrebná.

Dôležité prvky detských postieľok

Rovnako ako pri posteliach pre dospelých, ani pri tých detských nie je matrac samozrejmosťou. Preto si treba všímať, či je príslušenstvom postieľky alebo ho treba dokúpiť samostatne. Pokiaľ si chcete čo najviac uľahčiť prácu, odporúčame modely s výbavou, ktorá zahŕňa nielen matrac, ale napríklad aj súpravu posteľnej bielizne, textilné mantinely, prípadne i baldachýn s tyčou.
Ak bude potrebné postieľku často premiestňovať, vhodné pre vás budú modely s kolieskami. V malých priestoroch zase oceníte úložný priestor v podobe zásuvky pod postieľkou.

4 rady k postieľkam pre bábätká

  • Postieľku nikdy neumiestňujte do tesnej blízkosti okna alebo balkóna, kde by sa bábätko mohlo ľahko ocitnúť v prievane alebo by ho mohlo oslepiť slnečné svetlo.
  • Bezprostredne nad postieľkou by sa nemali nachádzať žiadne závesné police ani predmety, ktoré by sa mohli náhodne uvoľniť a spadnúť na postieľku.
  • Ak chcete vytvoriť nad postieľkou bábätka roztomilý baldachýn, kupujte výlučne kvalitné a overené produkty. Nespočetné dekorácie môžu byť niekedy viac na škodu než na úžitok.
  • Súčasťou postieľky väčších detí môžu byť praktické doplnky, ako napríklad závesný textilný organizér, kam vložíte hračky či praktické maličkosti, trebárs vreckovky.

Prebaľovací pult je skvelý pomocník

Prebaľovacie pulty a komody sú „zlepšovákom“ pre všetky mamičky, ktoré majú pri starostlivosti o bábätko rady všetko poruke – počnúc plienkami, končiac kozmetikou. Vďaka početným a variabilným úložným miestam si môžete zorganizovať všetky novorodenecké potreby podľa vlastného uváženia.
Ak ste limitovaní priestorom, vynikajúcim riešením môžu byť výklopné nástenné prebaľovacie police. Aj tie bývajú doplnené o úložné miesto, vďaka ktorému máte nevyhnutné veci vždy poruke.
Výber konkrétneho typu postieľky či pultu závisí aj od toho, či budú umiestnené priamo v detskej izbe alebo v spálni pri rodičovskej posteli, prípadne – ak ide o prebaľovací pult – v priestrannejšej kúpeľni, čo vám uľahčí sušenie a obliekanie bábätka po kúpeli. Detskú postieľku i prebaľovaciu komodu si môžete kúpiť ako samostatný kus alebo ako súčasť nábytkového programu, vďaka ktorému budú všetky kúsky v detskej izbe pekne zladené.
Na čo by ste vo Vašej domácnosti nemali zabudnúť, pokiaľ čakáte prírastok, je bezpečný priestor pre ich pohyb. Stačí niekoľko malých úprav vo Vašom byte a Vaše ratolesti sa môžu pohybovať po dome bez toho, aby si ublížili. Ako vytvoriť bezpečný domov si môžete prečítať v ďalšom článku.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…