Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Keď prídu deti – ako vytvoriť bezpečný domov?

Keď prídu deti – ako vytvoriť bezpečný domov?

20. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Stačí chvíľka nepozornosti a nehoda môže byť na svete. Deti majú úžasný talent vyhľadávať katastrofy, ublížiť si alebo len jednoducho naraziť do nábytku. Ich motorika ani priestorové videnie ešte nie sú dostatočné vyvinuté, a tak sa stáva, že svoje okolie jednoducho neodhadnú. Stačí niekoľko úprav v byte a plaču bude určite menej.

POZOR NA ELEKTRICKÉ ZÁSUVKY


Dve dierky v stene, ktoré deti doslova hypnotizujú. Aby do nich nevkladali pršteky, jazyk alebo dokonca kovové predmety, dobre ich zabezpečte. Do nevyužitých zásuviek vložte ochranu a tie s elektrickými káblami schovajte pred detskými očami. Ideálne za nábytok k stene.  

Batoľatá si rady dávajú do úst predmety – ak vaša nabíjačka na telefón práve zaháľa, vytiahnite ju z elektriny a zásuvku zabezpečte. Nie je nezvyčajné, že deti „ochutnávajú“ káble alebo ich jednoducho vytiahnu zo zásuvky a malé pršteky môžu skončiť tam, kde nechceme.  

Nepotrebné predlžovacie káble vytiahnite zo zásuvky a schovajte. Ak v nich máte zapojené spotrebiče, ktoré v danom momente nepoužívate, vypnite elektrický prívod.

Keď prídu deti – ako vytvoriť bezpečný domov?

ZÁBRANY PRED SCHODISKOM AJ DVERAMI

Keď prídu deti – ako vytvoriť bezpečný domov?

Ak máte v dome schodisko, dobre ho zabezpečte, aby sa naň deti nedostali. Nemusia pritom ešte ani chodiť, k schodisku si jednoducho "odštvornožkujú". V obchodoch nájdete priestorové zábrany, ktoré je vhodné umiestniť na vrch aj spodok schodiska. Lezúcim deťom veľa nebezpečenstva nehrozí, buďte však obozretní, keď už dosiahnu na kľučku. Môže sa stať, že sa dostanú aj tam, kam nemajú, alebo sa jednoducho vyberú von na „výlet“. Vonkajšie dvere a dvere do kotolne či iných menej bezpečných miestností preto radšej zamykajte. Výbornou pomôckou je aj ochrana proti priškripnutiu prstov, ktorá funguje ako nárazník. Ak náhodou dvere pribuchne prievan, vaše dieťatko sa nezraní.
Ak sú okná v dosahu detí a mohli by ich otvoriť, opatrite ich bezpečnostnou poistkou. Balkónové dvere radšej zatvárajte a ak by bola šanca, že ich dieťa otvorí, pridajte poistku aj na ne. Nikdy nenechajte dieťa na balkóne samo. A to najmä vtedy, ak tam máte nábytok, po ktorom sa dá liezť.

ACH, TIE OBĽÚBENÉ SKRINKY

Deti prirodzene rady otvárajú skrinky a vyhadzujú z nich všetko, čo nájdu. Tie menšie sa pri tom dokonca môžu zraniť. No a rodičov toto neustále upratovanie niekoľkokrát denne tiež obzvlášť nebaví. Na skrinky a zásuvky môžete jednoducho pripevniť uzávery alebo poistky, vďaka ktorým ich deti nedokážu otvoriť. Na podobnom princípe fungujú aj uzávery na chladničku. Ak dieťa trhne dverami chladničky a otvorí ich, môže sa uvoľniť fľaška vo dverách alebo dieťa chladničku iniciatívne vyhádže samo. Policové skrine, na ktoré by sa mohlo vyštverať, zabezpečte úchytkami o stenu, aby ste predišli pádu skrine na drobca. Opatrnosť sa vypláca.

POZOR NA VŠETKO, ČO MÔŽE SPADNÚŤ

Ak máte televíziu položenú na stolíku, radšej ju bezpečnostnými pásmi upevnite k stene. Deti sa okolo nej môžu motať a nechtiac ju na seba stiahnuť. To platí aj pre monitory, veľké reproduktory či inú elektroniku, ktorá by v prípade pádu dieťaťu ublížila. 

Žehličku odkladajte do skrinky, ktorú uzatvoríte bezpečnostnou poistkou. Nikdy ju nenechávajte na žehliacej doske osamote. Rovnako žehliaca doska opretá o stenu je príležitosť na nehodu, ktorá sa môže stať v každom momente. Vo vašom byte by nemalo byť nič, čo môže spadnúť, alebo to dieťa môže na seba zhodiť.

ROHY SPÔSOBUJÚ NAJVIAC SLZIČIEK

Azda najčastejšou „nehodou“, ktorá sa v domácnosti stáva, je narazenie hlavičky alebo aj celého tela o roh stola. Chrániče rohov zmiernia náraz a v konečnom dôsledku ochránia aj nábytok pred odermi. Na zabezpečenie celých hrán stola poslúžia mäkké ochranné pásy.
Keď prídu deti – ako vytvoriť bezpečný domov?

KEĎ HROZÍ PÁD

Postele pre trochu väčšie deti, konkrétne okolo troch rokov, by mali mať namontovanú zábranu. Počas spánku totiž môžu po posteli „putovať“ a spadnúť. Takéto prebudenie zo sna by nechcel zažiť nikto. Deti môžu spadnúť z výšky aj pri iných aktivitách. Dajte pozor na to, aby nemali možnosť vyliezť po nábytku.

POZOR NA RASTLINY A LIEKY

Niektoré rastliny sú po požití toxické. Mali by byť preto mimo dosahu detí, ktoré rady ochutnávajú veci zo zeme. Lieky a chemikálie na čistenie domácnosti by tiež mali byť uložené mimo, ideálne v skrinke, ktorá má zabezpečené dvierka.

Dieťa pred každým nárazom, úrazom alebo nehodou neochránite. Stačí chvíľka a ručička je popálená o sporák, horúci čaj rozliaty po tele alebo hrča na hlavičke po náraze. Našťastie existuje mnoho šikovných pomôcok, ktoré deťom cestu k úrazu podstatne sťažia.

Keď prídu deti – ako vytvoriť bezpečný domov?

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…