Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Publikováno: 11. 05. 2020
Skrinky na topánky sú neoddeliteľnou súčasťou predsiení. Bez nich by vo vstupných priestoroch vznikol doslova chaos, pretože obuv už nie je len o nutnosti a pohodlnosti, ale je aj súčasťou imidžu. A tie desiatky párov topánok predsa treba niekde uskladniť. Kam teda so všetkou obuvou a ako vybrať ten správny „botník“?
Botník – slovíčko, ktoré patrí medzi najčastejšie používané nespisovné výrazy. Napriek tomu, že ho používa väčšina z nás, v slovenčine je nespisovné, pretože je odvodené od českého slova boty. Pre tento úložný priestor na topánky môžeme nájsť slovenský ekvivalent v podobe topánkovníka. Tento názov sa však veľmi neujal, podobne ako jazykovedcami navrhovaná obuvnica. Kam si teda odložiť topánky, aby boli spokojní aj slovenskí jazykovedci? Do skrinky na topánky, do police na obuv, do stojana na topánky či do topánkovej skrinky!

Podľa priemerného delenia úložných priestorov v byte podľa účelu, miesto na obuv zaberá približne sedem percent zo všetkých skríň a skriniek. Kedysi dávno tomu tak nebolo, do bytov sa chodilo v topánkach aj za cenu náročnejšieho udržiavania poriadku. Našťastie, hlavne pre poriadkumilovných, tieto časy sú preč a vo väčšine domácností by sme našli dva typy úložných priestorov.

Jeden na odkladanie práve nosenej obuvi podľa aktuálnej sezóny, druhý na uloženie mimo sezónnych topánok. Topánkovník môže byť súčasťou vstavanej skrine alebo samostatným kúskom.

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
V súčasnosti sú k dispozícii na odkladanie obuvi skrinky rôznych štýlov a prevedení, preto nie je problém vybrať si do svojho interiéru takú, ktorá dizajnovo a účelovo vyhovie vašim nárokom.

NA ČO MYSLIEŤ PRI VÝBERE ÚLOŽNÝCH PRIESTOROV NA OBUV?

Hĺbka skrinky na topánky by mala umožniť pohodlné používanie aj členovi rodiny s najväčším číslom topánok. Ideálne na to poslúžia šikmo osadené police. Uzatvorené skrinky na topánky pôsobia najelegantnejšie, kvôli horšiemu vetraniu však do nich neumiestňujte topánky hneď, ako si ich vyzujete, najmä ak vonku prší alebo sneží.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Skrinky na topánky s výklopnými dvierkami sú ideálnym riešením najmä tam, kde potrebujete ušetriť priestor a zároveň získať dostatok miesta na uloženie viacerých párov obuvi. Nie sú však vhodné na príliš vysokú obuv, ako napríklad čižmy.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Kovové police na topánky zaručia vďaka vzdušnosti dobré vetranie obuvi, niekomu však môže z estetického hľadiska prekážať, že obuv bude vidieť.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Pri obúvaní oceníte miesto na sedenie. Pod lavicou sa môžu nachádzať otvorené alebo uzatvorené police na domáce papuče a prezuvky. Často bývajú súčasťou lavíc aj zásuvky či úložné boxy.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Publikováno: 11. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií