Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

11. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Skrinky na topánky sú neoddeliteľnou súčasťou predsiení. Bez nich by vo vstupných priestoroch vznikol doslova chaos, pretože obuv už nie je len o nutnosti a pohodlnosti, ale je aj súčasťou imidžu. A tie desiatky párov topánok predsa treba niekde uskladniť. Kam teda so všetkou obuvou a ako vybrať ten správny „botník“?
Botník – slovíčko, ktoré patrí medzi najčastejšie používané nespisovné výrazy. Napriek tomu, že ho používa väčšina z nás, v slovenčine je nespisovné, pretože je odvodené od českého slova boty. Pre tento úložný priestor na topánky môžeme nájsť slovenský ekvivalent v podobe topánkovníka. Tento názov sa však veľmi neujal, podobne ako jazykovedcami navrhovaná obuvnica. Kam si teda odložiť topánky, aby boli spokojní aj slovenskí jazykovedci? Do skrinky na topánky, do police na obuv, do stojana na topánky či do topánkovej skrinky!

Podľa priemerného delenia úložných priestorov v byte podľa účelu, miesto na obuv zaberá približne sedem percent zo všetkých skríň a skriniek. Kedysi dávno tomu tak nebolo, do bytov sa chodilo v topánkach aj za cenu náročnejšieho udržiavania poriadku. Našťastie, hlavne pre poriadkumilovných, tieto časy sú preč a vo väčšine domácností by sme našli dva typy úložných priestorov.

Jeden na odkladanie práve nosenej obuvi podľa aktuálnej sezóny, druhý na uloženie mimo sezónnych topánok. Topánkovník môže byť súčasťou vstavanej skrine alebo samostatným kúskom.

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
V súčasnosti sú k dispozícii na odkladanie obuvi skrinky rôznych štýlov a prevedení, preto nie je problém vybrať si do svojho interiéru takú, ktorá dizajnovo a účelovo vyhovie vašim nárokom.

NA ČO MYSLIEŤ PRI VÝBERE ÚLOŽNÝCH PRIESTOROV NA OBUV?

Hĺbka skrinky na topánky by mala umožniť pohodlné používanie aj členovi rodiny s najväčším číslom topánok. Ideálne na to poslúžia šikmo osadené police. Uzatvorené skrinky na topánky pôsobia najelegantnejšie, kvôli horšiemu vetraniu však do nich neumiestňujte topánky hneď, ako si ich vyzujete, najmä ak vonku prší alebo sneží.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Skrinky na topánky s výklopnými dvierkami sú ideálnym riešením najmä tam, kde potrebujete ušetriť priestor a zároveň získať dostatok miesta na uloženie viacerých párov obuvi. Nie sú však vhodné na príliš vysokú obuv, ako napríklad čižmy.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Kovové police na topánky zaručia vďaka vzdušnosti dobré vetranie obuvi, niekomu však môže z estetického hľadiska prekážať, že obuv bude vidieť.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?
Pri obúvaní oceníte miesto na sedenie. Pod lavicou sa môžu nachádzať otvorené alebo uzatvorené police na domáce papuče a prezuvky. Často bývajú súčasťou lavíc aj zásuvky či úložné boxy.
Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Postele s úložným priestorom

Lôžko zaberá veľkú plochu, a tak využitie miesta pod ním na odkladanie vecí je rozhodne praktické najmä v malých bytoch. Postele s úložným priestorom bývajú riešené …

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…