Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

24. 08. 2023, SCONTO Nábytok
Skrinky na topánky sú neoddeliteľnou súčasťou predsiení. Bez nich by vo vstupných priestoroch vznikol doslova chaos, pretože obuv už nie je len o nutnosti a pohodlnosti, ale je aj súčasťou imidžu. A tie desiatky párov topánok predsa treba niekde uskladniť. Kam teda so všetkou obuvou, z akých skriniek máme na výber a ako si vybrať ten správny „botník“?
Podľa priemerného delenia úložných priestorov v byte na základe účelu miesto na obuv zaberá približne sedem percent zo všetkých skríň a skriniek. Kedysi dávno to tak nebolo a do bytov sa chodilo v topánkach aj za cenu náročnejšieho udržiavania poriadku. Našťastie, hlavne pre poriadkumilovných, tieto časy sú preč a vo väčšine domácností by sme našli dva typy úložných priestorov – jeden na odkladanie práve nosenej obuvi podľa aktuálnej sezóny, druhý na uloženie mimosezónnych topánok.
 
Topánkovník môže byť súčasťou vstavanej skrine alebo samostatným kúskom. V súčasnosti sú k dispozícii na odkladanie obuvi skrinky rôznych štýlov a vyhotovení, preto nie je problém vybrať si do svojho interiéru takú, ktorá dizajnovo a účelovo vyhovie vašim nárokom. Ak chcete, aby zariadenie dokonale ladilo, vyberte si skrinku na topánky spolu s ostatným zariadením z predsieňových programov.

Na čo myslieť pri výbere úložných priestorov na obuv?

Hĺbka skrinky na topánky by mala umožniť pohodlné používanie aj členovi rodiny s najväčším číslom topánok. Ideálne na to poslúžia šikmo osadené police. Uzatvorené skrinky na topánky pôsobia najelegantnejšie, no vzhľadom na horšie vetranie do nich neumiestňujte topánky, hneď ako si ich vyzujete, najmä ak vonku prší alebo sneží.
Skrinky na topánky s výklopnými dvierkami sú ideálnym riešením najmä tam, kde potrebujete ušetriť priestor a zároveň získať dostatok miesta na uloženie viacerých párov obuvi. Nie sú však vhodné na príliš vysokú obuv, ako napríklad čižmy.
Kovové police a regály na topánky zaručia vďaka vzdušnosti dobré vetranie obuvi, niekomu však môže z estetického hľadiska prekážať, že obuv bude vidieť. V predsieni sú dobrým doplnkom na odloženie obuvi na doma a tej, ktorá sa skôr, ako skončí v uzatvorenej skrinke, potrebuje vysušiť. Vyberať si však treba s ohľadom na druh obuvi, ktorá sa tam bude odkladať – niektoré modely nemusia byť ideálne na obuv s podpätkami.

Pri obúvaní oceníte miesto na sedenie. Pod lavicou sa môžu nachádzať otvorené alebo uzatvorené police na domáce papuče a prezuvky. Nezriedka bývajú súčasťou lavíc aj zásuvky či úložné boxy. Odkladacím miestom pod lavicou využijete aj tento priestor na maximum.

Okrem štandardných skriniek a lavíc môžete siahnuť aj po iných praktických či dizajnových modeloch. Obľúbené sú napríklad látkové skrine na topánky alebo regály pozostávajúce z plastových boxov, ktoré možno zostaviť do tvaru skrinky podľa ľubovôle.

 

Väčšie skrine nielen do predsiene

Najmä v menšej predsieni by ste mali mať uskladnenú len obuv, ktorú v danej sezóne nosíte najbežnejšie. Ostatné topánky môžu nájsť miesto vo väčšej skrini tam, kde je na ňu miesto. Nemusí ísť pritom vyslovene o skrinku na topánky. Pokojne si možno vyberať z iných policových skríň alebo komôd určených prioritne na iné účely. Takéto odkladacie miesto stačí zladiť s mobiliárom miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať. To nie je problém najmä vtedy, ak ste sa rozhodli pre vybavenie priestoru nejakým nábytkovým programom – obyčajne obsahuje viaceré typy skriniek jednotného dizajnu, no s rozdielnymi rozmermi a vnútorným členením.
Predsieň nie je len priechodový priestor, ale prvý dojem vášho domova. Veríme, že každá predsieň môže odrážať osobnosť a štýl domova. V ďalšom článku prinášame inšpiráciu na vytvorenie elegantných a zároveň funkčných vstupných priestorov.
Tip na záver

Do skriniek na topánky si môžete zaobstarať rôzne zakladače a organizéry, ktoré šetria miesto a sprehľadňujú obsah skriniek. Aby sa eliminovali rôzne pachy a zamedzilo sa ich šíreniu do priestoru, skrinky môžete doplniť aj pohlcovačmi vlhkosti a osviežovačmi.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…