Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Mini kreslá – mix kresla, stoličky a taburetu

Mini kreslá – mix kresla, stoličky a taburetu

07. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Mini kreslá sú šikovnou alternatívou klasických kresiel, ale aj jedálenských stoličiek či taburetov. Kým tradičné masívne kreslo zaberie viac miesta a ťažšie sa premiestňuje, štandardná stolička môže byť príliš tvrdá na pohodlné usadenie sa. Ľahučkej taburetke pre zmenu chýba chrbtová opierka. Ak teda hľadáte riešenie, ktoré vyrieši všetky tri problémy, malé kresielka budú pre vás ideálne.
Malé kreslá vám v prvom rade poskytnú príjemné sedenie v neveľkých priestoroch. Sú síce útlejšie a ľahšie, zachovávajú si však elegantný vzhľad a charakter mäkkého sedacieho nábytku. Existujú v rôznych dizajnových úpravách a vyhotoveniach. Niektoré sú vytvorené ako originálne dizajnové solitéry, iné majú za sebou vcelku pozoruhodný historický vývoj. Poďme si teda predstaviť tie najznámejšie.

Koktailové kresielka

Typický je ich tvar mäkkého čalúneného polvalca, do ktorého je kolmo vsunuté sedadlo. Zadná opierka siaha do polovice výšky chrbta a nachádza sa v jednej výške s lakťovými opierkami, prípadne sa smerom dopredu mierne zvažuje, vďaka čomu kreslo ponúka vizuálny pocit bezpečia – akúsi ochrannú „hradbu“ pre sediaceho. Malým koktailovým kreslám sa výborne darí vo dvojici, pričom ich možno farebne kombinovať.

Malé kreslá bez bočných opierok

Nízko položené kresielko bez bočných opierok a s čalúnenou sedacou časťou i chrbtovou opierkou je akousi komfortnejšou verziou klasickej stoličky. Pôvodne, v 18. storočí, bolo doménou spální. Až v 50. rokoch minulého storočia si roztomilé kreslo našlo miesto v obývačkách. Zásluhu na tom mal najmä americký dizajnér Billy Baldwin, ktorý im vymyslel nový dizajnový prvok – celočalúnenú podstavu, pod ktorou boli skryté všetky nožičky.
Vedeli ste, že...?
Čalúnené kreslo bez rúčok dostalo v anglicky hovoriacich krajinách názov „slipper chair“, čiže v preklade papučové kreslo. Ešte počas viktoriánskej éry slúžilo urodzeným dámam ako pohodlné sedenie, keď im komorné pomáhali pri obúvaní topánok alebo papúč.
Dnes môžu v interiéri pôsobiť ako pôvabné retro kúsky či moderné kresielka, ktoré nielenže elegantne vyzerajú, ale navyše šetria priestor. Dobrú službu vám urobia v úzkych vstupných priestoroch, pod schodiskom alebo v halách. Dobre na nich vyniknú aj dekoračné vankúše, ktoré vytvárajú kontrast s čalúnením kresielka.
Praktické kresielko bez lakťových opierok. Zdroj: Sconto

Elegantné klubové kresielka

Zo sveta barov a nočných podnikov prenikli do domácností aj klubové kresielka. Majú podobný charakter ako papučové kreslá, ale používateľom navyše ponúkajú komfortné opierky rúk a lakťov. Ich predchodcovia sa v 19. storočí používali najmä v pánskych kluboch, kde sa schádzali džentlmeni, aby si vypili pohárik, zapálili cigaru a diskutovali o dôležitých záležitostiach. Takéto sedacie prvky mali masívnu podstavu, zväčša boli potiahnuté tmavšou kožou, zatiaľ čo dnes ich krášlia aj rôzne druhy textilných čalúnení.
Vedeli ste, že...?
Klubové kresielka však údajne vymysleli ešte skôr vo Francúzsku, kde sa im hovorilo „fauteuil confortable“, čiže pohodlná fotelka. Pod týmto pomenovaním ich poznáme aj v našich končinách.
V súčasnom interiéri sa malé klubové kreslá používajú ako doplnkové sedenie nielen v hlavnej časti obývačky, ale aj v rôznych zákutiach domu či bytu, pri kozuboch, ako kresielka v čitateľských kútikoch pri knižniciach alebo ako príležitostné sedenie pri písacom či toaletnom stolíku. Tradičnému „pánskemu“ poňatiu sekundujú klubové kresielka s romantickejším ženským nádychom.
Sivé klubové kreslo Nappa, modré kresielko Dijon 1 a hnedé kreslo Brick s imitáciou kože. Zdroj: Sconto

Dizajnové mini kreslá

Niektoré typy menších sedacích prvkov sú perfektným príkladom nekonečnej tvorivosti produktových dizajnérov. Udivujú nielen svojím vzhľadom, ale aj výberom použitých materiálov. Na trhu dnes nájdete nielen klasické kresielka s čalúnením, ale i prútené solitéry, kúsky s textilným poťahom, aký majú napríklad plážové ležadlá, kreslá so „sedákom“ a operadlom vo forme nadýchaného vankúšika či útle kresielka v tvare motýlích krídel. K menej typickému, ale predsa používanému doplnkovému sedeniu patria upokojujúce hojdacie kresielka.
Dizajnové kresielka Vico so subtílnou podstavou a s mäkkým čalúnením pripomínajúcim vankúšik. Zdroj: Sconto

Ako ich využiť v interiéri?

Napriek tomu, že patria k menším a nenápadnejším kusom nábytku, dokážu v priestore zohrať dôležitú rolu. Kresielka totiž môžu:
  • nahradiť stoličky pri väčšom jedálenskom stole, najmä ak ide o užšie modely, ktoré nezaberú toľko miesta – výhodou je pohodlnejšie sedenie, ktoré si môžete užiť pri obede či večeri;
  • skrášliť prázdne miesto, napríklad pod oknom – stačí k nim pridať menší konferenčný alebo príručný stolík, môžete vyskúšať rôzne kombinácie a textúry čalúnení;
  • doplniť klasickú sedačku alebo menšiu pohovku praktickým sedením pre jedného;
  • oživiť sedaciu zostavu ako výrazne odlišný, ale stále decentný solitér, ktorý do priestoru vnesie želaný kontrast, ale nebude priťahovať pozornosť – najmä vtedy, ak si netrúfate zvoliť masívnejšie a dominantnejšie pôsobiace kreslá či iné sedacie prvky;
  • poslúžiť ako drobný sedací prvok v spálni či detskej izbe, prípadne aj na chodbe, kde môže poslúžiť najmä pri obúvaní sa.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…