Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nábytkové zostavy a steny – zariaďte si domov štýlovo a rýchlo

Nábytkové zostavy a steny – zariaďte si domov štýlovo a rýchlo

30. 01. 2021, SCONTO Nábytok
Dnešná doba je náročná a hektická. Mnohí z nás preto siahajú po jednoduchých a overených riešeniach aj pri zariaďovaní bytu či domu. Nábytkové steny a zostavy sú často najľahšou cestou, ako si vytvoriť pohodlné a príjemné bývanie.

9 predností nábytkového systému

 • Hotové zostavy sú určené ľuďom, ktorí vyžadujú v prvom rade funkčné a praktické riešenia – ponúkajú nábytkové prvky v konkrétnom štýle a zároveň dostatok úložnej kapacity.
 • Zvyčajne nevyžadujú konzultáciu s dizajnérom – sú navrhnuté ako kompletné riešenia v najrozličnejších štýloch, ktoré zodpovedajú všeobecnému vkusu i aktuálnym trendom.
 • Na rozdiel od nábytku na mieru nemusíte podstúpiť komplikovaný proces od návrhu až po výrobu a osadenie, čo môže trvať týždne až mesiace. Nábytkové zostavy šetria váš čas aj financie.
 • Mnohé programy ponúkajú jednotný nábytok pre viaceré miestnosti, ako napríklad predsieň, obývačku, jedáleň, pracovňu či spálňu, sú preto skvelou voľbou pre garsónky a open-space interiéry, kde sa jednotlivé funkčné zóny vzájomne prelínajú.
 • Niektoré diely jednej zostavy, napríklad skrinky a komody, môžete využiť univerzálne vo viacerých miestnostiach domu – keď sa teda presťahujete, hravo im nájdete iný účel.
 • Vychádzajú z dlhoročných skúseností výrobcov, ktorí vedia, čo kupujúci od konkrétnej miestnosti vyžadujú – majú štandardizované typy nábytku i rozmery, takže ich zakomponujete do každého interiéru. Sú legovou skladačkou pre dospelých.
 • Jedna nábytková zostava môže byť dostupná v niekoľkých farebných variantoch alebo povrchových úpravách, čo rozširuje vaše možnosti výberu.
 • Keďže jednotlivé komponenty obsahujú opakujúce sa dizajnové prvky, vzájomne spolu dokonale ladia, akokoľvek ich vyskladáte a skombinujete.
 • Dávajú pomerne veľkú voľnosť pri výbere doplnkov a ďalších akcentov. 

Nábytkový program Jasmin
Vďaka niektorým nábytkovým zostavám zariadite i celý byt. Príkladom je nábytkový program Jasmin v dvoch farebných variantoch, ktorý okrem iného obsahuje trojdverovú komodu so zásuvkami, vitrínu, šatníkovú skriňu, posteľ, policu aj stolík pod televízor. Zdroj: Sconto

Zvážte aj prípadné negatíva

Samozrejme, nábytkové zostavy a steny majú aj svoje tienisté stránky, s ktorými treba pred kúpou počítať:
 • Neriešia atypické problémy priestoru – v tomto prípade je lepšou voľbou nábytok vyrobený na mieru.
 • Nie sú úplným ideálom pre ľudí, ktorí milujú osobitosť a originalitu. (Avšak aj v takejto zostave nájdete kúsky, ktoré sa dajú využiť samostatne a ľahko ich skombinujete s inými unikátnymi solitérmi.)
 • V prípade, že vám konkrétny kus zostavy po viacerých rokoch doslúži alebo sa poškodí, bude zháňanie adekvátnej náhrady zložitejšie, keďže výrobný program v tom čase už nemusí byť v predaji – majiteľov to neraz vedie k výmene celej nábytkovej zostavy.
Náš tip
Ak chcete, aby vám nábytková zostava slúžila dlhé roky a jednotlivé kúsky boli ľahko nahraditeľné, vyberajte si skôr programy v nadčasovom minimalistickom štýle. Ak sa vám jeden diel po rokoch znehodnotí, ľahko ho nahradíte novým kusom v podobnom dizajne.

Obývacia zostava City

Nábytkové zostavy pre spoločenskú zónu

Takéto nábytkové zostavy bývajú pomerne široké a pozostávajú z viacerých kusov typických pre túto časť obytného priestoru. Tá sa začína už v predsieni, kde štandardný systém tvoria najmä vešiaky, panely, skrine na šatstvo a topánky, zrkadlá, lavice či taburety. Vzhľadom na prepojenosť dispozičných riešení je často žiaduce, aby vstupná hala harmonizovala s hlavnou obytnou zónou – a práve nábytkové zostavy sú skvelým riešením tejto požiadavky.
Predsieňová zostava Golf
Predsieňová zostava Antwerpen
Obývacie steny potom zvyčajne zahŕňajú stolík pod televízor, skrinky, komody, vitríny knižnice, police, regály a konferenčné stolíky, ich súčasťou však môže byť aj bar či jedálenský stôl. V prípade obývačiek zohráva dôležitú úlohu aj sedacia súprava, jej veľkosť a tvar, ale aj farba a štruktúra materiálu. Nezabudnite to zohľadniť pri výbere nábytkového programu.

Obývacia zostava Manhattan
Nesmiernou výhodou obývačkových zostáv sú rôzne varianty jedného typizovaného prvku, napríklad niekoľko veľkostí, šírok a vyhotovení skriniek. Ľahko si teda vyskladáte nábytkovú stenu presne podľa vlastného gusta. Pokiaľ máte k dispozícii veľký alebo náročne riešený priestor, hľadajte čo najkomplexnejšie nábytkové programy, ktoré vám dajú na výber z čo najväčšieho množstva možností a kombinácií.
Nábytkový program Yoga
Nábytkový program Guru
Náš tip
Obývacie izby sa často prelínajú s jedálňou, preto výrobcovia v rámci svojich programov ponúkajú aj jedálenské stoly, prípadne lavice a stoličky v jednej línii s obývačkovou stenou. V blízkosti stola je dobré umiestniť aj vitrínu alebo regál na jedálenský servis, ktoré hravo skombinujete s televíznou zostavou.

Jedálenská a obývačková zostava Futura

Zostava Bombay s jedálenským stolom
Typizovaný nábytok vám pomôže aj pri zariaďovaní pracovne či kancelárie. Súčasťou takýchto programov bývajú písacie a pracovné stoly, skrine, regály, kontajnery či mobilné prvky na kolieskach. Nábytkové zostavy pre kancelárie umožňujú vyberať si rôzne varianty úložných riešení s otvorenými policami, so zasklenými alebo plnými dvierkami. Niektoré pracovne sú dokonca súčasťou spálňovej alebo obývacej zostavy, takže ich takisto ľahko zakomponujete do širšieho obytného priestoru.
Kancelársky program Sonata
Obývačkový program Sonata

Nábytkové zostavy pre spoločenskú zónu

Spálne, detské izbykúpeľne sú zvyčajne oddelené od spoločenskej časti bytu či domu, a preto sa často predávajú ako samostatné nábytkové programy. Základné kúsky tu predstavujú manželské postele, detské postele a šatníkové skrine, ktoré dopĺňajú komody so zásuvkami, nočné stolíky, prípadne písacie a toaletné stolíky, police, regály alebo dokonca zrkadlá. Manželská posteľ zladená so zvyškom nábytku navodí v miestnosti určenej na oddych potrebnú harmóniu a poriadok. Viac pozornosti teda môžete venovať výberu textilných doplnkov, od závesov cez koberčeky až po posteľné obliečky a dekoračné vankúše. 

Spálňová zostava Merwin

Spálňová zostava Dreano
V prípade nábytkovej zostavy do detskej izby je hlavným plusom to, že ponúka kompletné vybavenie špeciálne pre najmenších, školákov alebo tínedžerov, a to od vhodného lôžka a písacieho stola až po úložné priestory na hračky a školské potreby. Súčasťou detského programu pre batoľatá bývajú aj detské postieľky či praktické prebaľovacie komody – keď vám doslúžia, ľahko ich predáte alebo darujete niekomu inému. Hlavnou dilemou však býva výber nábytku do detskej izby, ktorá bude určená viacerým súrodencom, prípadne bratovi a sestre. Nábytkové zostavy tu opäť podávajú pomocnú ruku, pretože poskytujú aj univerzálne či unisexové riešenia, ktoré vyhovujú dievčatám i chlapcom.
Náš tip
Pri výbere programu do detskej izby myslite hlavne na to, že vaše ratolesti rýchlo vyrastú. Ak nechcete nábytkové zostavy často obmieňať, zvoľte radšej takzvaný rastúci nábytok, ktorý bude vašim deťom robiť spoločnosť až do dospelosti.
Univerzálna zostava do detskej izby Replay pre dievčatá aj chlapcov
Univerzálna zostava do detskej izby Replay

Ako postupovať pri výbere nábytkovej zostavy?

 1. V prvom rade si urobte zoznam nábytkových dielov, ktoré v interiéri nevyhnutne potrebujete.
 2. Najlepšie urobíte, ak si jednotlivé diely rozkreslíte do dispozície na papieri.
 3. Pozrite si ponuku nábytkových programov a zostáv a rozhodnite sa, v akom štýle, farebnom ladení a materiálovom vyhotovení by sa mal niesť váš interiér.
 4. Podľa rozmerov miestnosti si určite parametre, ktoré by mali jednotlivé kusy nábytku spĺňať, a kde by mali byť umiestnené.
 5. Na zachovanie rytmu v priestore je dobré, ak sú niektoré diely vyššie a iné zasa nižšie.
 6. Ak potrebujete viac úložného miesta, sústreďte hlavnú „hmotu“ nábytkovej zostavy len na jednu stenu a zvyšné nechajte voľne „dýchať“.
 7. Čím je zostava väčšia a masívnejšia, tým jednoduchší dizajn a svetlejšie farby by mala mať. Vďaka tomu nebude pôsobiť ťažkopádne.
Tip na záver
Chcete zariadiť viacero miestností jedným typom nábytku, prípadne potrebujete nábytok do otvorenej dispozície, no ste zástancami riešení na mieru? Zaujímavou možnosťou pre vás môže byť program Viac ako kuchyňa. V kuchynskom štúdiu Sconta si môžete okrem kuchynskej linky naplánovať a dať vyrobiť aj iné kusy nábytku – napríklad do kúpeľne, chodby či obývačky. Tak bude vo vašom príbytku ladiť všetko, čo si želáte.

Kuchynská linka a obývacia stena Flash z programu Viac ako kuchyňa
Kuchynská linka a obývacia stena Flash z programu Viac ako kuchyňa. Zdroj: Sconto
Kúpeľňový nábytok Inline z programu Viac ako kuchyňa
Predsieňový nábytok Inline z programu Viac ako kuchyňa
Kúpeľňový a predsieňový nábytok Inline z programu Viac ako kuchyňa. Zdroj: Sconto

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…