Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Nábytok z akácie, palisandra, mangovníka a tíku je krásny a odolný

Nábytok z akácie, palisandra, mangovníka a tíku je krásny a odolný

17. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Jednou z najväčších výhod nákupu nábytku z masívneho dreva je nepochybne to, že získate produkt, ktorý dokáže prežiť generácie. Keďže kvalitný nábytok z masívu vydrží tak dlho, väčšia počiatočná investícia vám v skutočnosti z dlhodobého hľadiska šetrí peniaze.
Drevo je upokojujúci, povznášajúci materiál, pretože je silne spojený s prírodou. Vďaka prirodzeným odchýlkam prameniacim z toho, že žiadne dve dreviny nie sú identické, je každý kus nábytku jedinečný. Charakter a prírodný vzhľad masívneho dreva môžu dodať vášmu domovu teplo, eleganciu a štýl.

Typy masívneho dreva 

Ak si chcete zadovážiť nábytok z masívneho dreva, máte na výber z rôznych druhov, ktoré sa líšia svojím vzhľadom i vlastnosťami. Nižšie si uvedieme niektoré z druhov a špecifiká, ktorými sa vyznačujú.

Akácia – odolný masív vhodný do interiéru aj exteriéru

Akáciové drevo je veľmi pekné, praktické a obľúbené. Textúra tohto exotického dreva je jemná, sfarbenie olivovohnedé až sivohnedé s výraznejšími tmavými pruhmi. Drevo je veľmi tvrdé a trvanlivé, vysokoodolné voči plesniam, škodcom, chorobám či poveternostným vplyvom, preto sa využíva nielen na nábytok do interiéru, ale aj do exteriéru. Vhodné je aj na nábytok, ktorý si vyžaduje vysokú nosnosť, ako sú police, skrine a podobne.

Akácia má nepravidelnú kresbu dreva, vďaka čomu môžu byť niektoré nábytkové kusy z akácie svetlejšie, iné tmavšie. Nábytok z akáciového dreva sa vyrába pre všetky miestnosti domácnosti, vzhľadom na svoju odolnosť sa používa dokonca aj na kúpeľňový nábytok a už spomínaný nábytok do exteriéru, teda určený na balkóny, terasy či do záhrad. Pôsobí príjemne a dodáva interiéru teplú, hrejivú atmosféru.
Nábytkový program City z akáciového dreva. Zdroj: Sconto
Nábytok zo záhradného programu Cape z akáciového dreva. Zdroj: Sconto

Palisander – pýcha každého interiéru

Palisander, známy svojimi bohatými teplými tónmi a vysokou tvrdosťou, sa už stáročia používa pri výrobe výnimočného luxusného nábytku. Prvé známe použitie palisandrového dreva na nábytok sa datuje už do obdobia dynastie Ming (1368 – 1644), keď si kráľovská rodina obľúbila zdobený palisandrový nábytok na svojich vojenských lodiach.

Farba dreva palisandra sa mení v závislosti od poddruhu od hnedooranžovej cez červenohnedú až po sýtočervenú. Môže mať aj fialové sfarbenie a čierne žilkovanie. Palisander je charakteristický vôňou podobnou ruži a okrem nábytku sa využíva aj na výrobu hudobných nástrojov. Ide o vysoko cenené drevo s peknou kresbou a vysokou životnosťou. Jeho kvalita sa premieta aj do vyššej ceny za nábytok, na oplátku však ponúka vysokú vizuálnu atraktivitu a odolnosť. Výrobky z neho sa môžu prenášať z jednej generácie na druhú ako hodnotné dedičstvo. Z tohto dreva sú obľúbené kúsky do obývacích izieb, spální, ale aj iných častí interiéru.
Nábytkový program Bombay z palisandrového dreva. Zdroj: Sconto
Nábytkový program Yoga z palisandrového dreva. Zdroj: Sconto

Mangovník – očarí svojou štruktúrou

Mangovník je celosvetovo známy vďaka svojmu ovociu, ktoré je veľmi obľúbené. Skvelý je však aj na výrobu nábytku. Prirodzená farba mangového dreva je najčastejšie zlatohnedá, existujú však aj varianty, ktoré majú ružové, žlté či čierne pruhy. Vďaka výraznej textúre a krásnej štruktúre dreva je mangové drevo dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú niečo skutočne jedinečné. Vďaka rozdielom vo farbe dreva máte zaručený kus nábytku, ktorý sa nedá napodobniť.
 
Mangové drevo sa vďaka hustote dreva ľahko neopotrebuje a môže si zachovať svoj lesk po mnoho rokov. Vhodné je najmä do interiérov. Patrí k cenovo dostupnejším a udržateľným. Či už bude nábytok z mangovníka zdobiť vašu kúpeľňu, predsieň, obývačku, alebo inú miestnosť, rozhodne dodá vášmu priestoru jedinečnú atmosféru a čaro.
Nábytkový program Iron z mangového dreva. Zdroj: Sconto
Nábytkový program Goa z mangového a akáciového dreva. Zdroj: Sconto

Tík – vynikajúci do exteriéru

Tíkové drevo (známe aj pod anglickým názvom teak) pochádza zo stromu Tectona grandis, pôvodom z južnej a juhovýchodnej Ázie. Tík má vysoký obsah prírodných olejov a kaučuku, čo znamená, že je prirodzene odolný voči poveternostným podmienkam, plesniam a škodcom. Chváliť sa môže aj svojou pevnosťou, tvrdosťou, pružnosťou a trvácnosťou. Tík môže mať rôzne farebné tóny – od bohatého zlatohnedého cez teplý hnedý až po noblesný žltkastobiely, v závislosti od druhu dreva a časti stromu, z ktorej pochádza.

Teplá hnedá farba tíku krásne vynikne v interiéri. Stoličky, stoly, komody z tíkového dreva sa uplatnia v ktorejkoľvek miestnosti domácnosti. Tík je však vzhľadom na svoju odolnosť dobrou voľbou najmä na záhradný nábytok. Pri správnej starostlivosti vám vydrží dlhé roky.
Nábytok z tíkového dreva zo záhradného programu Cambridge. Zdroj: Sconto
Ako môžete vidieť, do nábytku z masívu sa určite oplatí investovať. Nielenže dodá vášmu domovu jedinečnú atmosféru, ale zároveň vďaka svojej odolnosti vydrží aj pre ďalšie generácie, pričom roky mu určite neuberú na kráse. Bez ohľadu na to, aký štýl bývania preferujete, kus dreveného nábytku vašej domácnosti rozhodne dodá čaro, ktoré si zamilujete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…