Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

10. 08. 2023, SCONTO Nábytok
Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré – ak sú vybrané rozumne – môžu dodať vášmu interiéru jedinečný vzhľad. Obrazy a zrkadlá sú klasika, ale možno hľadáte niečo originálnejšie. Kto by si neprial mať perfektne zladený byt, do ktorého je radosť vstúpiť? V článku vám prinášame zopár tipov, čím a ako ozdobiť steny vašej domácnosti.

Čo do obývačky

Aké závesné dekorácie sa hodia do obývačky? Pochopiteľne, záleží predovšetkým na aktuálnom dizajne miestnosti, no i napriek tomu vám dáme pár tipov. Hodiny sú veľmi praktický a oku lahodiaci prvok. Vďaka možnostiam dnešného trhu si môžete vybrať štýl a materiál presne podľa svojho vkusu – od klasických kukučkových hodín cez retroštýl a vidiecky štýl až po moderné dizajnové kúsky.
Zaujímavou možnosťou závesnej dekorácie sú nepochybne izbové rastliny, ktoré miestnosť taktiež rozžiaria. Ich výhodou je, že pasujú do každého štýlu interiéru, navyše v súčasnosti sú ozaj populárne. Môžu byť zavesené v držiakoch či rôznych nádobách, uložené v kvetináčoch v masívnom drevenom ráme alebo môžete priestor oživiť sušenými kyticami. Obzvlášť moderné sú rôzne machové obrazy, ktorých veľkým plusom je, že sú nenáročné na údržbu.
Samozrejme, okrem hodín a rastlín môžete steny skrášliť aj ďalšími dekoráciami. Všetko závisí od vášho vkusu a štýlu interiéru. Príchuť domova podčiarknu stromy života či iné kompozície z fotografií, vedľa ktorých možno zavesiť na jednoduchý či ozdobný háčik predmety, ktoré sa viažu s príbehmi na fotografiách alebo so samotným fotografovaním.
Moderné sú aj rôzne závesné ornamenty, skulptúry, sošky, písmená, texty a doplnky, ktoré svojím dizajnom dotvárajú charakter interiéru. Samostatnou kategóriou sú v obývačke svetelné reťaze, závesné svietniky a dizajnové svietidlá, ktoré sa večer starajú o útulnú, intímnu atmosféru.

 

Steny v kuchyni

V kuchyni budete s dekoráciami pravdepodobne opatrnejší, pretože by vám mohli prekážať alebo by sa mohli ľahko zašpiniť. Určite sa im netreba vyhýbať úplne, aj tento priestor totiž dotvárajú a zútulňujú. Rovnako ako do obývačky, aj sem sa hodia hodiny či rastliny (obzvlášť bylinky na dochucovanie jedál), no vítané sú aj kovové nástenky s klipsami, tabule na zapisovanie povinností či chýbajúcich potravín alebo tematické ceduľky s rôznymi nápismi a závesné kalendáre.
Kuchyňa je okrem vyššie uvedeného ideálna na dotváranie samotnými kuchynskými pomôckami. Náradie môže visieť na zaujímavých háčikoch, vyrobiť si môžete aj vlastné držiaky na náčinie, napríklad zo starého strúhadla a pod. Steny môžu zdobiť aj formy na pečenie (napríklad veľkonočného barančeka alebo bábovky). Nebojte sa experimentovať s kuchynskými pomôckami a vytvárať nevšedné nástenné kompozície. Ak si netrúfate vyrobiť niečo vlastnými rukami, rôzne hotové doplnky tohto typu nájdete aj v obchodoch. K dispozícii sú napríklad dosky na krájanie s rôznymi motívmi a nápismi, ktoré poslúžia svojmu účelu a vystavené na očiach aj ako super dekorácia. Namiesto obrazov vám v kuchyni môžu slúžiť aj taniere či ozdobná keramika.

V detskej izbe veselo

Detská izba predstavuje priestor, kde sa s dekoráciami môžete vyblázniť. Druhy dekorácií budete pravdepodobne prispôsobovať veku svojich detí, no v každom prípade platí, že rôzne farby a tvary pozitívne rozvíjajú vnímanie a predstavivosť. Steny môžu zdobiť najrozličnejšie dekorácie – uplatnia sa svetielka, rôzne reťaze, plastické tapety či nálepky. Hodiť sa môže aj tabuľa, aby sa vaše deti kreatívne vyjadrili. Nestratia sa ani najrôznejšie dizajnové držiaky na oblečenie či hračky a nástenka na väčšie množstvo fotiek, prípadne nástenný meter na zaznačovanie rastu dieťaťa. Nezabudnite však na stene vyčleniť miesto, kde si deti budú môcť vystavovať svoje umelecké výtvory.

Ďalšie priestory bytu

Rôzne nástenné dekorácie sa hodia v podstate do každej miestnosti. Netradičné vešiaky, inštalácie či závesné doplnky sú dostupné v mnohých materiálových aj dizajnových vyhotoveniach. V poslednom čase sú obľúbené prírodné motívy – vetvy visiace zo stropu alebo upevnené len tak na stenách a aj rôzne textilné doplnky, vytvorené napríklad technikou makramé. Miesto na stenách môžete využiť i na predmety súvisiace s vašimi koníčkami – pokojne na ne zaveste hudobné nástroje, športové náčinie, turistické vybavenie atď. Najmä v malých bytoch je to nielen dekoratívne, ale aj praktické riešenie – dômyselným zavesením vecí na stenu získa človek viac úložného priestoru v skrinkách, zásuvkách alebo na podlahe. 
V malých priestoroch, akými bývajú často kúpeľne či predsiene, to s dekorovaním stien netreba priveľmi preháňať, avšak určite je dobré dopriať im aspoň niečo menšie na zjemnenie či oživenie. Dva v jednom získate rôznymi ozdobnými vešiakmi a háčikmi, ako aj zrkadlami, ktoré nie sú len praktickým doplnkom, ale aj opticky presvetlia miestnosť a poslúžia ako dekorácia steny.
So závesnými dekoráciami sa nebojte experimentovať. Môžete kombinovať viaceré druhy a vytvárať tak rôzne kompozície. Ak zachováte štýl svojho interiéru, určite nebudete ľutovať.

Uvažovali ste nad tým, že aj podlaha ponúka priestor na bytové dekorácie? V našom SCONTO Magazíne vám radi priblížime, ako túto možnosť využiť, aby ste si vytvorili ešte pohodlnejší a krajší domov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…