Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Obývačka – inšpirácie pre štýlové zariadenie

Obývačka – inšpirácie pre štýlové zariadenie

11. 03. 2024, SCONTO Nábytok
Obývacia izba je zväčša miestom, kde trávime počas dňa najviac času. Preto je dôležité, aby bola štýlová, praktická a poskytovala pohodlie. Pri plánovaní a výbere nábytku treba brať do úvahy nielen dizajn, ale aj veľkosť priestoru a funkcie, ktoré musí plniť. V súčasnosti máme veľa možností, prinášame vám teda inšpirácie na zariadenie obývačky, ktoré vám môžu uľahčiť rozhodovanie.
Prírodný dekor zútulňuje
Nábytok v neutrálnych odtieňoch a s elegantnou kresbou dreva zútulní každý priestor. Jednotlivé prvky, ako sú komody či vitríny, vám umožnia prispôsobiť zariadenie presne vašim potrebám a priestoru. Konferenčný stolík v elegantnom dizajne sa stane ústredným bodom odpočinkovej zóny obývacej izby. Kovové detaily dodávajú nábytku jemne priemyselný nádych, ktorý sa uplatní v moderných aj industriálnych interiéroch.

Tip na doplnky

Obývačku ladenú do hnedých prírodných tónov príjemne oživí napríklad originálne tmavozelené kreslo na vysokých nožičkách a so zaujímavými detailmi na operadle. Hodiť sa budú aj dekorácie v podobe rastlín, ktoré sú v dokonalej harmónii s drevodekorom a prispejú k upokojujúcej atmosfére priestoru.
Štýlové riešenie pre moderné priestory

Minimalistická zostava regálu a nástenných skriniek rôznych veľkostí má ráz uceleného bloku, ale zároveň i vzdušnosti. Čisté línie skriniek bez úchytiek ukrývajú dostatok úložného priestoru. Takéto riešenie navyše uvoľní priestor na podlahe, čo pôsobí elegantne a odľahčene. Štýlové modré LED podsvietenie poličiek vytvára takmer futuristický dojem. Takáto zostava spraví aj z obyčajnej sivej steny stredobod pozornosti.
Keď je súčasťou obývačky aj jedáleň

Spojenie obývačky s jedálňou je obľúbené. Na dosiahnutie jednoliateho celku môžete jedálenský stôl zladiť so skrinkami. Stôl s masívnou konštrukciou bude stabilným ťažiskom jedálne a umožní vám užiť si stolovanie s rodinou a priateľmi. Obzvlášť do tmavých priestorov je vhodný lesklý biely nábytok, ktorý odráža svetlo. Okrem toho vnáša do interiéru dojem poriadku a ľahko ho zladíte s doplnkami rôznych farieb. Do popredia ho vizuálne dostanete stenami v kontrastných odtieňoch.
Minimalizmus s dostatkom úložného miesta

Jednoduché línie svetlého nábytku v minimalistickom dizajne vyzdvihujú výraznú kresbu dreva. Ako ozvláštňujúci prvok fungujú atypicky tvarované predné plochy skriniek, ktoré zabezpečia, že ani pri využití viacerých kusov nábytku priestor nebude pôsobiť fádne. Nízke komody môžete kombinovať s nástennými policami či vysokými vitrínami s podsvietením, čím dodáte miestnosti istú dynamiku.
Netradičný dizajn pre bývanie s charakterom

Chcete do svojho bývania vniesť nekonvenčnú industriálnu atmosféru? Skúste spojenie drevených prvkov a čierneho kovu. Nízka komoda so zásuvkami a policami ukryje rôzne drobnosti a poslúži na vystavenie obľúbených dekorácií. Kombinácia stolíka na televízor, vysokej vitríny a závesnej police vytvorí kompozíciu, ktorá zaručene pritiahne pohľady. Takýto nábytok skvelo vynikne na pozadí bielych stien, výborne však pasuje aj k tehlovým obkladom či betónu.
Odľahčená forma

Hoci sú pre industriálny štýl typické kovové prvky, nie je to bezpodmienečne nevyhnutnosť. Ak túžite po na pohľad „jemnejšom a teplejšom“ zariadení, možnosťou je nábytok, ktorý kombinuje drevený dekor s čiernymi lištami či podnožami z toho istého materiálu. Univerzálnejší, elegantnejší vzhľad podporí zabudované osvetlenie skriniek a aj ich bezúchytkové otváranie.

Ladiace svietidlá

Industriálny nábytok vynikajúco dopĺňajú kovové svietidlá v rôznych dizajnoch. Obľúbené sú nielen stropné modely, ale aj stolné a stojace lampy dotvárajúce relaxačné kútiky.
Čaro vidieka

Vidiecky štýl nepatrí len na vidiek. Spojenie prírodných dekorov, svetlých farieb a tradičných detailov sa uplatní aj v meste. Konferenčný stolík s odkladacím priestorom môže byť prirodzeným centrom obývačky. Nízka komoda poskytne úložný priestor a zároveň plochu na aranžovanie dekorácií. Skvelý tandem vytvorí najmä s veľkým zrkadlom. V kombinácii s presklenou vitrínou a ostatným zariadením dáte obývačke útulný a romantický nádych.

Zapamätajte si
Svetlé odtiene a doplnky v neutrálnych farbách priestor odľahčia. Zlúčenie vysokých a nízkych skriniek urobí obývačku a jedáleň vizuálne zaujímavejšou a odlíši zóny s rôznymi funkciami. Ozdobné frézovanie dvierok, rímsy a podsvietenie vitrín znásobia atmosféru interiéru v romantickom či provensalskom štýle.
Pôsobivá exotika

Máte radi prírodné materiály, udržateľný dizajn a kvalitu, ktorá pretrvá veky? Vyberte si nábytok z trvanlivého masívneho dreva. Skrinky, komody či vitríny s robustnou konštrukciou a jednoduchými elegantnými líniami vnesú do vášho interiéru kus prírody a exotiky, najmä ak stavíte na cudzokrajný druh, akým je napríklad palisander. Jedinečná kresba dreva dodá vášmu interiéru originálny vzhľad.
Obývačka je miestom, kde sa chcete cítiť pohodlne, príjemne a mať poruke všetko, čo práve potrebujete. Výberom správneho zariadenia si vytvoríte domov, ktorý bude pôsobiť štýlovo a zároveň bude aj praktický. Farby, materiály, ale aj drobné detaily, ako sú úchytky či podnož nábytku, ovplyvňujú celkové vyznenie priestoru. Obrazmi, svietidlami a dekoráciami dotvoríte požadovanú atmosféru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…