Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako zariadiť malú predsieň

Očami dizajnéra: Ako zariadiť malú predsieň

18. 03. 2024, SCONTO Nábytok
Predsieň alebo vstupná chodba je miesto, kde by sa malo dať pohodlne sadnúť, vyzuť a odložiť si topánky alebo zavesiť kabát. Ako však zakomponovať všetko potrebné na obmedzenú plochu? Prinášame vám tipy, ako zariadiť malú predsieň, aby pôsobila kompaktne, funkčne a harmonicky.
Tak ako v iných malých miestnostiach, aj v predsieni platí, že priestor je potrebné čo najviac optimalizovať a zakomponovať doň vhodné úložné riešenie. Treba však pozerať nielen na funkčnosť zariadenia, ale aj na jeho celkové dizajnové vyhotovenie. Najmä v prípade tmavých chodieb sa odporúča siahať po bledom nábytku, ktorý predsieň presvetlí.

Ukážka toho, ako na zariadenie malej predsiene

Ak disponujete ozaj malým vstupným priestorom, pri zariaďovaní použite jednoduchý, ale účinný vzorec, ktorý vždy funguje. Začnite lavicou na sedenie. Ideálne je, ak je jej súčasťou aj úložný priestor na topánky. Nad lavicou by sa mal nachádzať vešiakový panel alebo nástenný vešiak na kabáty a vrchné kúsky oblečenia. Na stene nad vešiakom by nemala chýbať ani polica na čiapky alebo kabelky. Tieto kusy nábytku môžete kúpiť samostatne alebo ako hotovú predsieňovú zostavu. Dôležité je ich usporiadanie, a to také, aké sme opísali.

Týmito kusmi nábytku alebo zostavou máte podchytených osemdesiat percent úkonov a potrieb v danom priestore. Nami vybraná predsieňová zostava všetky tieto komponenty zahŕňa a navyše disponuje aj rafinovaným úložným priestorom, ktorý je skrytý za vešiakmi.

Doplnkové úložné miesto a dekorácie

Do rohu oproti predsieňovej zostave sme umiestnili šikovný rohový regál, ktorý ladí so zostavou a môže slúžiť na odkladanie drobností, ale i na dekorácie, dotvárajúce atmosféru predsiene. Pod ním je dostatok miesta ešte aj na dizajnový taburet s úložným priestorom, ktorý môže byť primárnym sedením, keď je lavica zaplnená kabelkami alebo kusmi oblečenia. Výborným pomocníkom je aj detský box na kolieskach, ktorý sa môže využiť napríklad na čiapky a šály. Namiesto neho však môžete použiť aj truhlicu. Praktické sú i rôzne koše či stojany na dáždniky, ktorými docielite poriadok a získate ďalší úložný priestor, napríklad na papuče pre návštevy.

Na otvorenie celého priestoru sa použili dve kruhové zrkadlá rôznych rozmerov. Okrem dekoračnej plnia aj praktickú funkciu – na kontrolu outfitu pri odchode z domu. Zároveň opticky presvetľujú priestor.

Odtiene a osvetlenie

Za zrkadlami je aplikovaná výrazná 3D členitá stena, ktorá svojím efektom malú predsieň prevzdušňuje a ozvláštňuje. Ak chcete v interiéri upútať pozornosť niečím konkrétnym, nech už je to čokoľvek, určite to skombinujte s osvetlením. My sme sa rozhodli osvetliť práve stenu so zrkadlami, ktorá urobí z predsiene štýlové miesto. Vzdušnosť a svetlosť priestoru dodávajú aj bledé teplé farby na stenách a drevený dekor nábytku v kombinácii s bielou. V rovnakom dizajne sme vybrali aj stropné svietidlo. Svetlými odtieňmi dosiahnete, že priestor nebude pôsobiť stiesnene a mdlo.
Ako vidieť v ukážke, aj malá predsieň môže plnohodnotne slúžiť svojmu účelu. Zariadenie však treba vyberať so zreteľom na obmedzený priestor. Vyhnite sa robustnému nábytku a radšej stavte na minimalistickejšie dizajny. Hranaté kúsky dopĺňajte oblými, čím priestor na pohľad zjemníte. O útulnosť sa zase postarajú textilné doplnky, ako napríklad koberček, sedák na lavicu, ale i taburet.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…