Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Obývacia izba v eklektickom štýle

Očami dizajnéra: Obývacia izba v eklektickom štýle

04. 08. 2023, SCONTO Nábytok
Ste kreatívni a nemáte radi uhladenosť ani stereotyp? Radi sa líšite od ostatných a neláka vás ísť ruka v ruke s aktuálnymi trendmi, no napriek tomu chcete, aby vaše bývanie pôsobilo domácky, harmonicky a stále sviežo? Tak práve pre vás je tu eklektický štýl. Je to bývanie plné nábytku a prvkov, ktoré majú svoju dušu, určitú osobnosť a aj zábavný a vizuálny efekt, ktorý nikdy neomrzí. Čo ďalšie je pre eklektický štýl typické a ako si v ňom zariadiť obývačku?

Znaky eklektického štýlu

Hneď na úvod treba uviesť, že tento štýl nemá vymedzené presné pravidlá. Uprednostňujú ho skôr tí, ktorým sa páčia viaceré štýly súčasne. Hoci spája rôzne vzory, vrstvy a materiály, tieto pôsobia v interiéri súdržne a harmonicky. Aj keď sa môže zdať, že eklektický štýl vytvára chaos, správnou prácou s textúrami a farbami sa dosiahne premyslené a jemné zariadenie interiéru. Eklektický štýl je často označovaný aj ako štýl experimentu, zameraný skôr na zábavu a hru, čím dizajnérovi umožňuje mať pri návrhu úplne voľnú ruku.

Základným znakom eklektického štýlu je farebnosť. Pri zariaďovaní sa volia jeden až dva neutrálne odtiene a k nim sa dopĺňajú dve akcentové farby, ktoré sa použijú na viacerých prvkoch v priestore, čím sa vytvorí celkový farebný súlad interiéru.

Nečakané narušenie celého priestoru sa docieli variabilnou kombináciou vzorov, ktoré k sebe na prvý pohľad vôbec nemusia ladiť. Pri výbere vzorov – či už na steny, alebo textílie – môžete byť odvážni, lebo práve tým vytvoríte jedinečný pocit a efekt.

Pre eklektický štýl je charakteristická aj obrazová galéria na stenách. Čím viac obrazov s rôznymi námetmi, farbami a veľkosťami sa na stenách použije, tým lepšie. Práve takýmto chaosom sa vytvorí neodolateľný elegantný prvok v miestnosti.

Ako obrazy, tak aj nábytok v rámci jedného priestoru býva v rôznych štýloch. Pokojne kombinujte kúpený nábytok so zdedeným vzácnym kusom neladiacim ani štýlom, ani farebnosťou k nábytku, ktorý už máte. Rôznorodosť a odlišnosť nábytku v tomto prípade vôbec neprekáža. Naopak, je veľmi vítaná. A to sa týka aj dekorácií a doplnkov, v ktorých rozhodne netreba byť striedmi.

Ak vás oslovil eklektický štýl, ponúkame vám na inšpiráciu ukážku, ako si zariadiť v tomto duchu obývaciu izbu.

Ukážka, ako na obývačku v eklektickom štýle

Na steny a vybrané detaily sme použili ako základ neutrálne farby – bielu a béžovú. K nim sme vybrali na vytvorenie ideálneho akcentu modrú a zelenú, ktoré sa objavujú zväčša na sedacom nábytku a jemných doplnkoch. Akcentové farby sme ešte doplnili v menšom množstve výraznou červenou a žltou. Farebnosťou sa vytvoril estetický súlad a prepojili sa jednotlivé prvky, ktoré k sebe na prvý dojem neladia. Modrá sedačka a zelené kreslá sú svojou farebnosťou najzaujímavejšími prvkami v celom priestore.
Na takzvané rozbitie celkovej farebnosti nám poslúžili rôzne vzory a tvary. Na jednej strane stoja ladné, mäkké, oblé organické línie sedacieho nábytku, zlatého elegantného lustra a nástenných ozdobných líšt, na druhej ako protiklad hranatý nábytok. Ten reprezentuje napríklad skrinka pod televízor a komoda na čiernych nožičkách, ktoré majú zaujímavé otváranie dvierok posuvom.

Do ukážky sme použili konferenčný stolík v dvoch dizajnových vyhotoveniach. Stolík so zlatou konštrukciou má elegantný nádych a istým spôsobom ladí k luxusnému lustru. Stolík s čiernou konštrukciou má nádych priemyselného štýlu a ladí s nožičkami komôd a rôznych doplnkov. Okrem zaujímavého vzhľadu je aj praktický, keďže jeho časti sa dajú do seba zasunúť a tým poskytuje flexibilitu v usporiadaní podľa aktuálnej potreby použitia. Ako sa hovorí, úložného nábytku nikdy nie je dosť. Preto sme vedľa sedačky umiestnili elegantnú komodu s bielymi dvierkami, na ktorú sa zmestí mnoho dekoračných predmetov, ako aj nápaditá lampa na čítanie či dotváranie príjemnej večernej atmosféry.
Nástenné lišty sme využili na rozbitie plochy stien a taktiež sme pomocou nich vytvorili viaceré obrazové galérie, ktoré zútulnia priestor a zároveň priamo nadviažu na celkový domnelý chaos či maximalizmus. Ak je na stenách dostatočný priestor, výbornou voľbou sú aj police – čím zaujímavejšie a kreatívnejšie, tým lepšie. Policami dokážeme vytvoriť peknú a zaujímavú kompozíciu, akú môžete vidieť v ukážke vedľa televízora. Výbornou voľbou sú i kvety, keďže k eklektickému štýlu patrí aj používanie zelene.
V eklektickom priestore rozhodne treba dbať na výber doplnkov. Zámerne sme vybrali luxusný koberec s perzským vzorom, ktorý svojím vzhľadom ihneď upúta pozornosť. Sedačku a kreslá sme dozdobili vankúšikmi rôznych vzorov a farieb, ako aj kožušinami a na zútulnenie priestoru sme pridali záclonu a závesy v neutrálnych farbách. Ako dekorácie sme použili rôznorodé sošky, svietniky, vázy či závesné police na kvety.
Tak čo? Oslovil vás život medzi takouto farebnou a vzorovou rôznorodosťou? Ak áno, smelo do zariaďovania. Nedržte sa pri zemi, dovoľte svojej fantázii, nech sa pretaví do reality.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…