Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Spálňa v škandinávskom štýle

Očami dizajnéra: Spálňa v škandinávskom štýle

17. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Ktorá miestnosť v byte má byť čo najpríjemnejšia, najútulnejšia a pôsobiť relaxačne? Ak ste tipovali spálňu, nemýlili ste sa. Ide o izbu, v ktorej sa oddávame oddychu, spaniu aj intímnostiam. Aby sme sa tam však cítili naozaj dobre, treba si pomôcť správnym zariadením a dispozičným rozložením nábytku. Ako na spálňu v obľúbenom škandinávskom štýle?
Keďže spálňa je miestnosť, kde začíname aj končíme deň, funkčnosť a harmonické pôsobenie jednotlivých prvkov sú veľmi dôležité a treba prihliadať na to, čo je blízke nášmu srdcu. V súčasnosti je veľmi populárny škandinávsky štýl bývania, preto sme pre vás pripravili ukážku, ako postupovať pri zariaďovaní spálne práve v tomto duchu.

Čo je typické pre škandinávsky štýl

Dominantami Škandinávie sú čistota, minimalizmus a jednoduché línie. Nadbytočné predmety by ste tam hľadali márne. Každý nábytok a prvok nachádzajúci sa v priestore má svoje miesto a opodstatnenie. Príznačné sú bledé zemité odtiene zamerané na svetlo a pastelové farby, často používané v kombinácii s jemnými vzormi na textíliách. Na dosiahnutie pocitu tepla a mäkkosti sú priestory neraz doplnené kožušinami. Preferujú sa prírodné materiály a viac ako vítané sú aj živé rastliny. Dizajn je celkovo čistý, nezriedka využívajúci kontrasty bielej a čiernej farby, ktoré v tomto štýle nepôsobia chladivo, ale upokojujúco.

Ukážka zariadenia spálne v škandinávskom štýle

Podľa toho, čo sme uviedli vyššie, určite tušíte, ako bude taká spálňa v škandinávskom štýle asi vyzerať – neutrálne, čisto, jednoducho, bielo, ale zároveň veľmi teplo, útulne a vľúdne. A teraz už poďme k samotnému zariadeniu.

Výber postele

Vzhľadom na to, že posteľ patrí k najnákladnejšiemu vybaveniu spálne, je prirodzené, že pri zariaďovaní začíname práve ňou. Dôležité je jej správne situovanie v priestore, pričom platí, že ak nám to pôdorys miestnosti umožňuje, mala by byť oproti dverám. Do našej ukážky sme vybrali pohodlnú čalúnenú posteľ, ktorá má luxusnejšie prešívané čelo – to vytvára pocit pohodlia, hrejivosti a útulnosti, ale aj poskytuje komfort či už pri leňošení, alebo čítaní kníh. Aby sme v miestnosti zjemnili atmosféru, siahli sme po modeli v pastelovotyrkysovej farbe. Tak nebude priestor, ktorý sme sa rozhodli ladiť v jemnej farebnej škále, pôsobiť príliš monotónne. Keďže posteľ je dostupná vo viacerých odtieňoch, pre lepšiu predstavu sme použili aj posteľ so sivým čalúnením – sivá farba je totiž v škandinávskom štýle veľmi obľúbená, a teda často používaná.

Výber základného úložného nábytku

Po výbere postele je druhou dôležitou súčasťou priestoru úložný nábytok. Ten si treba vyberať jednak s ohľadom na štýl interiéru, jednak s ohľadom na to, koľko miesta a na čo potrebujete. Samotné usporiadanie by malo byť jednoduché a prehľadné, čo vytvára čistý a útulný dojem z celého priestoru. Ak nám miestnosť rozlohovo umožňuje dať do spálne okrem šatníkovej skrine aj komodu, je to určite veľký bonus, keďže tým získame väčší odkladací komfort. Za istých okolností môže z jednej strany postele nahradiť nočný stolík.

Šatníkovú skriňu aj komodu sme vybrali z nábytkového programu, aby k sebe dobre ladili. Tento nábytkový program má nadčasový romantický vzhľad a je jemne dozdobený drevodekorom. Ten ladí s ostatnými drevenými prvkami izby – trámami a obkladom. Biely nábytok pôsobí čisto, harmonicky a miestnosť presvetľuje.

Vyberáme drobný nábytok a doplnky

Doplnky vo forme svietidiel, visiacich držiakov na kvety a obrazov na stenách sme zámerne volili v čiernych farbách, aby sme vytvorili určitý kontrast v snahe o celkové oživenie priestoru. Čierna bola odjakživa považovaná za elegantnú farbu. V tomto priestore zároveň vytvára dojem chladu a ostrosti, pôsobí ako jemný akcent. Vždy je dôležité hľadanie rovnováhy, aby sa čiernych doplnkov v priestore nenachádzalo ani príliš veľa, ani príliš málo.

Biele a svetlé steny či doplnky (váza, svietnik, dekorácie) – rovnako ako nábytok – majú za úlohu vytvárať svetlosť a čistotu. Na zdôraznenie štýlu sme použili decentne vzorovaný koberec a textílie vo forme vankúšov, prestieradla a teplej deky. Takýmito elegantnými doplnkami sa vytvorí tá správna škandinávska atmosféra. Dôležitým detailom, ktorý sa stará o celkovú harmóniu, je dekorácia (tyrkysová váza umiestnená na komode) farebne zladená s čalúnením postele.

Veľkú rolu v škandinávskom štýle zohráva aj zútulnenie okien. Práve v spálni sa to vyžaduje o niečo viac než v iných miestnostiach. Použitie závesov na oknách má za úlohu nielen zatemňovať miestnosť pri spaní, ale aj vytvárať pocit tepla a elegancie, pričom sa uprednostňuje funkčnosť pred dekoratívnosťou.

Namiesto štandardného nočného stolíka bol na ozvláštnenie vybraný príručný stolík v podobe koša, ktorý môže okrem hlavného účelu slúžiť aj ako úložný priestor na deku, vankúšik alebo iné textilné doplnky. Hoci sme v ukážke použili stolík v bielom vyhotovení, vhodnou alternatívou by bol aj čierny. Dobre by ladil k ostatným čiernym doplnkom a posilnil by spomínaný kontrast.

Hojdacie kreslo v danej spálni môže na niekoho pôsobiť ako dominanta priestoru, a to hlavne vzhľadom na jeho nezvyčajnosť. Má však upokojujúce účinky, pôsobí harmonicky, poskytuje ďalšie miesto na oddych a môže slúžiť aj ako nemý sluha na odkladanie vankúšov, prestieradiel či oblečenia. 

Spálňa, súkromný priestor pokoja

Ako sa zvykne hovoriť – koľko ľudí, toľko chutí. To, čo na niekoho pôsobí neútulne, je pre druhého oázou pokoja. Pri zariaďovaní teda dajte hlavne na vlastné pocity. Skôr ako sa pustíte do výberu nábytku a doplnkov, prejdite si v mysli svoje zvyklosti spojené s touto miestnosťou, ranné a večerné rituály, bez ktorých sa nezaobídete. Tomu sa pri zariaďovaní treba prispôsobiť. Škandinávsky štýl je pre spálňu ako stvorený a má mnoho tvárí, takže ak sa vám páči, určite ho budete vedieť adaptovať na svoje požiadavky a predstavy. Veríme, že aj touto ukážkou sme vás inšpirovali, ako na spálňu v škandinávskom štýle, ktorá bude pre vás tým pravým útočiskom a priestorom krásnych snov.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Obývacia izba v eklektickom štýle

Ste kreatívni a nemáte radi uhladenosť ani stereotyp? Radi sa líšite od ostatných a neláka vás ísť ruka v ruke s aktuálnymi trendmi, no napriek tomu chcete, aby vaše…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …