Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Zariadenie izby pre tri deti

Očami dizajnéra: Zariadenie izby pre tri deti

10. 06. 2024, SCONTO Nábytok
Zariaďovanie detskej izby pre tri deti môže byť náročné, najmä ak vezmeme do úvahy ich rozdielny vek, pohlavie a záujmy. Začať treba od nevyhnutných prvkov, bez ktorých sa detská izba nezaobíde, ostatné je akousi nadstavbou, ktorá závisí hlavne od veľkosti priestoru.
Detská izba by mala byť zariadená prakticky a zároveň musí pôsobiť veselo a hravo. Vhodné je používať hlavne neutrálne farby a na oživenie doplnkové pestrejšie odtiene. Každé jedno z detí by malo mať v izbe svoj priestor, respektíve isté súkromie. Ak sa chystáte na zariaďovanie izby pre tri deti, môžete sa inšpirovať našou ukážkou.

Základný nábytok do detskej izby

Pri zariaďovaní izby je najdôležitejšie zabezpečiť kvalitný spánok pre všetky deti, ktoré sa budú o danú miestnosť deliť. Vzhľadom na úsporu miesta je určite najlepšou možnosťou použiť poschodovú posteľ. Tým sa získa spanie 2 v 1. K vybranej poschodovej posteli s nadčasovým a jednoduchým dizajnom sme doladili v podobnom vizuále jednolôžkovú posteľ, ktorá disponuje prístelkou. V skutočnosti teda v tejto izbe môžu spať až štyri deti.
Postele od seba oddeľuje nástenný regál, ktorý čiastočne opticky rozdeľuje priestor a zároveň slúži ako úložisko na odkladanie osobných vecí pri posteli. Nie je teda potrebné izbu dopĺňať o nočné stolíky, čím sa znovu šetrí miesto. Riešením otázky, ako dopriať deťom trochu súkromia, je aplikovanie závesu na poschodovej posteli. Môžu si tak vytvoriť osobný priestor vždy, keď sa im zažiada. Navyše večer sa nebudú vzájomne rušiť nočným osvetlením – jedno dieťa si môže pokojne čítať, zatiaľ čo súrodenci už spia.
K posteliam v tmavej farbe sme doladili skrine, ktoré svojím dizajnom vytvárajú v miestnosti svetlý kontrast. Pri troch deťoch je nevyhnutné veľké množstvo úložného priestoru, preto sú vítané aj rôzne policové regály. Doplniť ich možno úložnými boxmi, ktoré sa postarajú o úschovu rôznych vecí a zároveň o poriadok. Pokojne voľte boxy v troch farebných variantoch, pričom každá z farieb bude priradená jednému z detí. Tak bude aj im na prvý pohľad jasné, v ktorom boxe hľadať svoje veci.

Rozdelenie detskej izby do zón

Každá detská izba by mala byť rozdelená na zóny oddychu, vzdelávania a zábavy. Zónu vzdelávania zastrešuje univerzálny písací stôl pre dve osoby, ktorý je doplnený dvoma čalúnenými stoličkami v príjemnej zelenej farbe. Deti sa pri písaní úloh môžu vystriedať, prípadne sa dá doplniť druhý a regál pod oknom posunúť o kúsok ďalej. Nad stolom je doplnkový odkladací priestor vo forme nástennej police či už na knihy, alebo iné veci potrebné na vzdelávanie.

Zóna zábavy vyžaduje voľný priestor, zároveň je vhodné doplniť ju o regál na odkladanie hier a hračiek. Táto zóna môže byť doplnená sedacími vakmi v rozličných farebných vyhotoveniach, aby deti nemuseli sedieť na zemi. Vaky sú praktické, keďže deti si ich môžu ľahko presúvať tam, kam potrebujú.
Tlmené farby sú vhodné nielen na doplnky, ale aj na steny. Osobitý charakter dodáte miestnosti použitím fototapety a hravosť vnesie aj vymaľovanie jednej steny v pestrejšom odtieni.
Pokiaľ ide o doplnky, nebojte sa oživiť priestor očarujúcimi vzormi na kobercoch. Je to dobrý spôsob, ako dodať miestnosti trochu farby navyše. Veselý vzhľad izby zabezpečíte aj kruhovým nástenným svietidlom, lezeckou stenou alebo nápaditým nástenným vešiakom na oblečenie. Hrejivý nádych zas dodávajú rôzne textílie a čalúnené povrchy, ktoré reprezentujú v našej izbičke napríklad záclony a závesy, posteľná bielizeň či nábytok na sedenie.

Na záver vám ponúkame prehľad vybraných produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Vyrobte si s deťmi motýľa z papiera

Či už vám sychravé počasie nedovoľuje vybehnúť s deťmi von, alebo len tak dostanete chuť niečo si spolu vyrobiť a zabaviť sa pri tom, tieto jednoduché origami motýli…

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…