Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Poklady ukryté v šperkovnici a ako sa o ne starať

Poklady ukryté v šperkovnici a ako sa o ne starať

28. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Šperky sú viac než doplnok. Sú milou spomienkou, odmenou za tvrdú prácu alebo spečatením životného rozhodnutia. Preto si zaslúžia dokonalú šperkovnicu, ktorá sa postará o to, aby vám prinášali radosť čo najdlhšie. Zistite, ako vyzerá ideálna šperkovnica a akú starostlivosť si zaslúžia vaše poklady.

Šperkovnice sa na ochranu klenotov používajú tisíce rokov

Hoci nevieme, kto ako prvý vynašiel šperkovnicu, je isté, že sa používali už okolo roku 5 000 pred n. l. V starovekom Egypte šperkovnice používali ženy aj muži, a to bez ohľadu na sociálne postavenie. Šperky pre nich mali duchovný význam. Egypťania verili, že niektoré šperky budú pre nich užitočné i v posmrtnom živote. Majetnejší obyvatelia Egypta sa pýšili drevenými šperkovnicami, ktoré boli zdobené zlatom, striebrom a rezbárskymi prvkami. Egypťania z nižších vrstiev svoje šperky ukladali do škatuliek z trstiny.

V 16. storočí sa šperkovnice vyrábali zo striebra, zlata a slonoviny. Zdobili sa kožou, zamatom a intarziou. O dvesto rokov neskôr sa truhličky vyrábali aj zo železa, z dreva, porcelánu alebo papiera. Okrem toho uzrela svetlo sveta hracia šperkovnica. Vďaka priemyselnej revolúcii sa krásne šperkovnice stali bežne dostupným artiklom, ktorý si mohol dovoliť prakticky každý.

Podľa čoho si vybrať správnu šperkovnicu?

Hlavným poslaním šperkovnice je ochrana šperkov, ale aj ich usporiadanie a prehľad v nich. Ak si vyberiete správne vyhotovenie, retiazky sa nebudú zamotávať, kov sa nepoškriabe a kamene si uchovajú svoj lesk. Na čo sa zamerať pri výbere šperkovnice?

Materiál, tvar a vnútorné usporiadanie

Pri výbere škatuľky na šperky sa zamerajte ako na dizajn, tak aj na funkčnosť. V ponuke sú šperkovnice kovové, drevené a plastové. Plastové však pôsobia lacnejším dojmom. Luxusne vyzerajú výrobky potiahnuté koženkou.

Z hľadiska tvaru sa najväčšej obľube tešia predovšetkým obdĺžnikové šperkovnice. Môžu mať podobu jednoduchej škatuľky s výklopným vekom a niekoľkými priehradkami na šperky. Okrem toho dostať i šperkovnice v podobe skrinky, ktorá má vyklápacie veko, niekoľko zásuviek a bočné skrinkové dvierka. Ak je vaša zbierka klenotov bohatá, siahnite po šperkovnici v podobe stojaceho zrkadla.
Vnútorné usporiadanie musí zodpovedať typu šperkov.
 
 • Háčiky. Sú určené na retiazky, náhrdelníky a náramky.
 • Priehradky. Môžu mať rôzne veľkosti. Menšie sú vhodné na prstienky, bodové náušnice a manžetové gombíky, väčšie na slnečné okuliare, hodinky, náramky, objemnejšie náušnice.

Typ šperkov

K dispozícii sú najrôznejšie typy šperkovníc. Existujú šperkovnice len na prstienky alebo retiazky, na hodinky a manžetové gombíky, prípadne kombinované výrobky, do ktorých uložíte najrôznejšie typy šperkov. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétne vyhotovenie, zamyslite sa nad tým, aké šperky doma máte a aký typ organizéra pre vás bude najvhodnejší.

Zvážte, kde si šperky najčastejšie odkladáte. Niekto si klenoty dáva dole v kúpeľni, iný v šatníku alebo v spálni. I to vám pomôže pri rozhodovaní sa o type schránky na doplnky.

Ochrana šperkov

Každý šperk by mal mať vlastnú priehradku, prípadne háčik. Len tak docielite, že doplnky sa vzájomne nepoškriabu, neušpinia a nezamotajú. Navyše budete mať o každom kúsku prehľad.

Drahé kovy, ale aj kamene sú náchylné na poškriabanie, a preto je nevyhnutné, aby mali jednotlivé časti vhodnú výstelku. Najlepšie výstelky sú z mäkkých, hebkých a hladkých materiálov. Ideálny je zamat alebo satén.

Škatuľkám na hodinky by nemali chýbať mäkké vankúšiky, ktoré udržujú tvar remienka. Aj na uloženie prsteňov sa hodia mäkké vankúšiky s úzkym otvorom na zasunutie. Puzetové náušnice sa ukladajú na vankúšiky s drobnými otvormi na tyčinky.

Aby boli šperky v bezpečí

Predstavujú pre vás šperky investíciu? Alebo máte doma skvostné kúsky vysokej finančnej hodnoty? Takéto klenoty radšej schovajte do trezoru. Ak potrebujete šperky ochrániť pred „zvedavými“ detskými ručičkami, siahnite po škatuľke na šperky so zámkom.

Ako si šperky správne usporiadať?

Uloženie a roztriedenie šperkov môžete urobiť niekoľkými spôsobmi. Rozdeľte ich podľa:
 
 • druhu kovu – zlaté, strieborné, platinové, z chirurgickej ocele, bižutéria;
 • typu – prstene, bodové náušnice, visiace náušnice, náramky, náhrdelníky, retiazky;
 • farby – zlaté, strieborné, ružové zlato (alebo podľa farby kameňov);
 • frekvencie nosenia – oddeľte od seba šperky na každodenné nosenie a klenoty na špeciálne príležitosti.
Ukladanie šperkov prispôsobte nárokom výrobných materiálov:
 
 • Strieborné šperky. Ukladajte ich do priehradiek vyložených plsťou. Plsť absorbuje prebytočnú vlhkosť a chráni pred predčasným zmatnením. Strieborné šperky môžete uložiť do utierky na leštenie strieborných šperkov.
 • Šperky zdobené kameňmi. Uložte ich mimo priameho slnečného žiarenia, ktoré môže niektoré kamene poškodiť.
 • Diamantové doplnky. Majte ich oddelene a tak, aby sa nedotýkali iných doplnkov. Diamant ľahko poškriabe iné kamene a kov. 
 • Perlové klenoty. Uchovávajte ich v mäkkých plátenných puzdrách alebo v šperkovniciach s mäkkou výstelkou. Nikdy ich nedávajte do vzduchotesných obalov. Perla je prírodný materiál, obsahuje stopové množstvo vody a tá by vo vzduchotesnom materiáli spôsobila skrehnutie perál a zníženie ich lesku.

Venujte svojim klenotom dostatočnú a správnu starostlivosť

Ako často šperky čistiť? To záleží na tom, ako často ich nosíte. Každý šperk môžete večer utrieť špeciálnou čistiacou handričkou. Diamanty sa čistia raz za mesiac, iným kameňom postačí starostlivosť raz za 3 až 6 mesiacov. Rozhodne sa neodporúča používať na čistenie zubnú pastu. Obsahuje abrazívne látky, ktoré môžu poškodiť kov i kamene.

Najlepšiu starostlivosť svojim doplnkom doprajete, ak zvolíte jednu z týchto metód:
 
 • Ultrazvukové čističky. Používajú ich klenotníci, ale zadovážiť si ich môžete aj na domáce použitie. Na čistenie slúžia nízkofrekvenčné vlnové dĺžky, ktoré sa vysielajú do roztoku. Odstraňujú špinu a usadeniny. V prípade šperkov s kameňmi je lepšie požiadať o pomoc odborníka.
 • Čistiace prostriedky a leštidlá na šperky. V klenotníctve, ale i v drogérii dostať špeciálne prípravky určené na čistenie šperkov.
 • Leštiace handričky. Obvykle sa vyrábajú z bavlny, ktorá obsahuje špeciálne chemikálie na odstránenie nečistôt zo šperkov.
 • Čistiace roztoky. Väčšinou ich dostať v klenotníctvach. Na každý kov je vhodný iný. Šperk sa ponorí do roztoku, ktorý ho zbaví nečistôt. Následne sa dôkladne omyje a vyleští handričkou.
Venujte svojim šperkom tú najlepšiu starostlivosť. Skladujte ich v šperkovniciach a čistite spôsobmi, ktoré sú pre ne šetrné.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Vankúše na spanie: patria do postele alebo nie?

Vankúše na spanie máte v posteli preto, aby sa starali o správnu polohu chrbta, aby podporovali zdravé zakrivenie krku a aby vás ráno neobťažovala bolesť svalov šije…

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…