Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Poznáte nábytok? Otestujte sa v kvíze

Poznáte nábytok? Otestujte sa v kvíze

05. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Ako dobre poznáte nábytok, jeho jednotlivé druhy či ich históriu? Overte si svoje vedomosti v našom kvíze. Možno budete poznať odpovede na všetky otázky, možno nie. V tom prípade sa dozviete niečo nové.
1. Názov tohto nábytku pochádza z francúzštiny a v preklade znamená dlhá pohovka. Charakterizuje ho vysoké operadlo a konštrukcia s vyvýšenou časťou na nohy, ktorá supluje úlohu taburetu. Jeho pôvod siaha až do faraónskeho Egypta a veľkej obľube sa tešil v starovekom Ríme, kde ho nazývali rímskym ležadlom. Tento nábytok na sedenie sa v origináli volá:
a) chaise lounge
b) otoman
c) diván
2. Má nezameniteľný štýl a teórie o jeho pôvode sú rôzne. Tento nábytok údajne vznikol vďaka anglickému grófovi – lordovi Philipovi Stanhopovi, ktorý bol uznávaným politikom a spisovateľom. Ako pravý džentlmen si vyžiadal sedací nábytok, na ktorom by mohol sedieť vzpriamene, bez pokrčenia obleku. Ak sa bavíme o jeho originálnom dizajne, charakterizujú ho valcovité operadlá, ktoré sú v rovnakej výške ako chrbát. Býva čalúnený tmavou kožou a s výraznými gombíkmi na operadle. Spoznávate ho?
a) kreslo ušiak 
b) sedačka chesterfield
c) taburet
3. Miloval ho dokonca aj americký prezident John F. Kennedy. História tohto nábytku však zostáva zahalená tajomstvom a nevie sa, kde a kedy presne vznikol. Jedna z verzií hovorí, že tento kúsok pochádza zo Severnej Ameriky zo začiatku 18. storočia a používal sa v záhrade. Neskôr sa dostal do Anglicka, kde sa stal veľmi populárnym, a odtiaľ do zvyšku sveta. Podľa inej verzie je jeho tvorcom Benjamin Franklin. O akom druhu nábytku je reč?
a) leňoška
b) kľakačka
c) hojdacie kreslo
4. Najstarší typ tohto nábytku bol objavený v jaskynnom komplexe v Južnej Afrike a pochádza z obdobia približne 3 600 rokov pred Kristom. Zo zeme ho zdvihli egyptskí faraóni, ktorí sa tak chceli chrániť pred hmyzom. V starovekom Ríme dostal netradične tri nohy, dokonca sa na ňom hodovalo. Jeho označenie z krajov od Egejského mora dalo pôvod slovu poliklinika. Dramatik William Shakespeare tento kúsok dokonca odkázal svojej dcére v rámci dedičstva. Spoznávate ho?
a) posteľ
b) gauč
c) jedálenský stôl
5. Jednou z významných udalostí v histórii dizajnu nábytku bolo, keď sa Michaelovi Thonetovi v 19. storočí podarilo ako prvému experimentovaním dospieť až k technike, pri ktorej namočil zväzok dýh do kúpeľa z horúceho gleja, povaril ho a vložil do vopred pripravenej formy. Neskôr bol tento postup zdokonalený, takže dnes sa buková guľatina vkladá do sýtej pary a po vytiahnutí do tvárnice, kde sa ukotví špeciálnym pásom. Vďaka opisovanému postupu vznikajú:
a) dyhované stoličky
b) laminované stoličky
c) stoličky z ohýbaného dreva
6. Tomuto nábytku sa v Taliansku hovorilo banco. Bol spoločníkom stredovekých obchodníkov pri ich finančných operáciách, a keď sa im nedarilo, vedeli svoj hnev prejaviť tak, že ho v zúrivosti rozbili. Podľa inej legendy im ho ničili rozhnevaní veritelia. Talianska fráza, ktorá pomenováva tento zlomený druh nábytku (banca rotto), sa v európskych jazykoch stala synonymom platobnej neschopnosti – bankrotu. O ktorom druhu mobiliára hovoríme?
a) stolček
b) lavica
c) stolička
7. V minulosti bol elementárnym kusom zariadenia domácností najširších vrstiev a univerzálnym úložným priestorom. Ľudia doň zvyčajne ukladali to najcennejšie. V prípade nebezpečenstva sa dal totiž ľahko prenášať. Jeho pôvod nájdeme v starovekých kultúrach – u niektorých, ako napríklad u Egypťanov, plnil aj funkciu trezoru. Jeho názov pochádza z nemčiny, nebudeme ho však menovať ani prekladať, lebo by ste ihneď uhádli, že tým kusom nábytku je:
a) príborník
b) truhlica
c) skriňa
8. Vplyv na dizajn tohto nábytku mal modernizmus a hnutie Bauhaus, ktoré kládlo dôraz na funkciu. Nový typ nábytku na sedenie sa vyznačoval subtílnou konštrukciou z ľahkých oceľových rúrok. S konceptom tejto dvojnohej kovovej stoličky prišiel na začiatku 20. storočia holandský architekt a dizajnér Mart Stam. O aký druh sedacieho nábytku ide?
a) kancelárska stolička
b) stolička sussexského typu
c) konzolová stolička
Správne odpovede: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…