Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

19. 02. 2024, SCONTO Nábytok
Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosféru. Ktoré trendy v rámci osvetlenia by nemali ujsť vašej pozornosti?

Závesné svietidlá, stolné lampy, lustre… V porovnaní s ostatným vybavením domácnosti im pri zariaďovaní nevenujeme až toľko času. A je to škoda. Správny výber osvetlenia je totiž to, čo dotvára atmosféru v každej miestnosti.

Svietidlo môže ovplyvňovať našu náladu a psychiku napodobením denného svetla a tým zvýšiť či utlmiť aj našu aktivitu. Čo je teraz v rámci dizajnu svietidiel trendové? Po odpoveď a inšpiráciu nemusíme chodiť ďaleko – každé dva roky sa súbežne s výstavou Milan Furniture Fair koná v Taliansku aj prehliadka toho najlepšieho zo sveta svietidiel v rámci výstavy Euroluce. Čím inšpiroval ostatný ročník a v ktorom trende sa nájdete?

Unikátne tvary

Neobvyklé a rafinované tvary bolo v Miláne vidno na každom kroku. Takéto svietidlá spájajú funkčnosť a inováciu, stávajú sa dekoratívnym predmetom, ktorý pozdvihne okolitý priestor. Veľké a prepracované lustre a závesné svietidlá môžu mať nielen výrazný tvar, ale aj farbu, príp. sú vyrobené z netradičného materiálu. Na popularite získava aj sklo s textúrou. Sklenené tienidlá môžu mať rebrovanie aj jemné vzory.

Jasné farby

Farba rovná sa hravosť. Niekedy stačí jeden jasný odtieň, inokedy je ich na svietidle viac. Vždy však ladia a sú starostlivo vybrané. Klasickú bielu, čiernu a odtiene kovu pokojne môžete nahradiť modrou, zelenou, žltou či červenou, ktoré napríklad v podobe stolnej lampy dodajú miestnosti ten správny akcent. Alebo zvoľte model s RGB osvetlením, ktorý svieti vo viacerých odtieňoch.

Okrúhle tienidlá

Sklenené tienidlá v tvare gule na kovovej základni nájdu svoje uplatnenie v každej miestnosti a takmer v každom štýle. Základňa pritom môže mať rôzne tvary – od rovnej po kruh či špirálu. To všetko v minimalistickom dizajne, ktorý je vo svete svietidiel čoraz populárnejší.

 

Osvetlenie ako z galérie

Bodové svietidlá na koľajnicovom systéme, ktoré môžete nasmerovať, kam potrebujete, sú ďalším veľkým trendom. Koľajnicové svetelné systémy môžete jednoducho kombinovať s nástennými bodovými svietidlami v rovnakom štýle, ktoré poslúžia ako akcentové osvetlenie.

Jemnosť materiálov

V duchu organického dizajnu sa výrobcovia odkláňajú od tradičného spojenia skla a kovu smerom k organickejším rastlinným materiálom, ktoré pôsobia jemnejšie. Tienidlá na svetlách sú často zhotovené ručne a odkazujú na rôzne kultúry a ich tradičnú prácu s prírodnými materiálmi.
Tak ako? Ktorý trend vás oslovil najviac? Či už ten, alebo onen, nezabudnite, že svietidlá musia zapadnúť do celkového dizajnu vášho interiéru. Na výbere si dajte záležať a nezanedbajte funkčnú ani estetickú stránku tohto dôležitého doplnku.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…