Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Prístavné stolíky alebo ako mať veci poruke

Prístavné stolíky alebo ako mať veci poruke

08. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Pri zariaďovaní interiéru myslíme v prvom rade na najnevyhnutnejšie a spravidla veľké kusy nábytku, ako sú napríklad sedacie súpravy a obývačkové zostavy. Ostatné zariadenie sa môže zdať ako menej dôležité, no nie je to tak. Práve tieto doplnkové kúsky dodajú každému priestoru tú správnu iskru a naše domy premieňajú na útulné domovy. Okrem toho, že lahodia oku, často prinášajú aj praktický rozmer. Patria medzi ne i príručné stolíky. Z akých máte na výber, kam sa hodia, ako s nimi pracovať v priestore?

Správna výška príručných stolíkov

Jedným z dôležitých aspektov, ktoré si treba všímať pri výbere príručného stolíka, je jeho výška. Predmety položené na ňom by totiž mali byť ľahko a pohodlne dostupné. Ako si poradiť s výberom tej správnej výšky? Je to pomerne jednoduché – stačí odmerať výšku opierky na ruky, ktorú máte na sedačke alebo prislúchajúcom kresle, a stolík si vybrať v podobnej výške, prípadne o kúsok vyšší. Ak ho vhodne umiestnite, dosiahnuť na predmety uložené na ňom bude hračka.
Pokiaľ má stolík slúžiť len na uloženie dekorácií, jeho výška nie je z praktického hľadiska dôležitá a treba sa zamerať hlavne na estetické hľadisko – niekde lepšie vyniknú vyššie, inde zas nižšie stolíky.
Stojí za pozornosť

Podľa toho, ako chcete stolík využívať, zvážte aj veľkosť odkladacieho priestoru. Dôležitá je i stabilita, ktorá je závislá predovšetkým od vyhotovenia podnože a váhy stolíka. Hlavne stolíky umiestnené v priestore, napríklad namiesto konferenčného stolíka, by mali zniesť aspoň prípadný ľahší náraz.

Nemusia byť všetky rovnaké

Mnoho ľudí je presvedčených, že všetok nábytok v domácnosti či miestnosti musí byť rovnaký, aby ladil. Zvyk je železná košeľa, a preto často kupujeme nábytkové zostavy a sme nešťastní, ak sa v súprave nenachádza nejaký z kúskov, ktoré požadujeme. Skúste sa vymaniť spod tohto pravidla a možno budete veľmi prekvapení, ako krásne do seba zapadnú kusy nábytku, ktoré sú na prvý pohľad absolútne nesúrodé.

Ak vo vašom interiéri prevláda hranatý nábytok, skúste staviť na okrúhly, elipsovitý, prípadne atypický tvar príručného stolíka a doplniť ho ďalším, opäť úplne iným stolíkom. Ak zvládnete farebnú kombinatoriku a vhodne k sebe dopasujete materiály, rozličné tvary a dizajny, odkladacie stolíky môžu miestnosť nádherne oživiť.
Ak predsa len chcete zachovať tvarovú integritu, potom si vyberte súpravu príručných stolíkov, vďaka ktorej získate hneď niekoľko kusov nábytku v rovnakom dizajne, no v rôznych veľkostiach či výškach. Takéto stolíky zo súpravy môžete následne krásne rozmiestniť a využiť na rôzne účely – jeden stolík nájde svoje miesto pri sedačke na dekorácie či kávu, druhý poslúži v rohu miestnosti pod kvetináč a tretí môže byť dizajnovou ozdobou vášho čitateľského kútika.
 
Tip pre vás: Variabilné stolíky

Existujú aj stolíky, ktoré majú viac možností pristavenia. Môžete ich použiť vo vertikálnej i horizontálnej polohe, ako vám to vyhovuje viac.
Zakomponovať stolík do obývacej izby tak, aby ste dosiahli určitú harmóniu, sa dá aj jeho zladením s konferenčným stolíkom. Môže ísť o modely z jednej série, prípadne rovnaké farbou, materiálom a celkovo štýlom.

Rôzne dizajny, materiály a využitie

Príručné stolíky sa vyrábajú z masívu, drevených materiálov, zo skla, z kovov, keramiky a z ich kombinácií. Vizuálne pôsobenie týchto materiálov spolu s dizajnovou rozmanitosťou umožňujú zadovážiť si stolík presne podľa toho, v akom štýle je ladený interiér. Dostupné sú minimalistické modely, stolíky s vidieckym, retro, glamour či priemyselným nádychom atď.

Pri výbere však treba hľadieť aj na účel použitia a miestnosť, do ktorej budú stolíky zakomponované. Hoci sa nachádzajú najmä v obývacích izbách, svoje praktické využitie nájdu i v spálňach (napríklad aj namiesto klasických nočných stolíkov), v detských izbách, na chodbách či dokonca v kuchyni a kúpeľni. Zohľadňujte teda aj podmienky danej miestnosti a podľa toho voľte materiál aj vyhotovenie. 
Tip pre vás: Prístavné stolíky na kolieskach

Hoci odkladacie stolíky obyčajne nevážia veľa, manipulácia s nimi môže byť ešte ľahšia vďaka kolieskam. Na základe účelu používania zvážte, či práve takéto modely nebudú pre vás praktickejšie.
Do detskej izby si vyberáme radšej modely bez ostrých hrán, do kúpeľne materiály, ktoré odolávajú vlhkosti, do kuchyne zase materiály, ktoré sú ľahko čistiteľné… Povrch príručného stolíka musí zodpovedať jeho využitiu – ak naň chceme umiestniť kvet alebo ho používať na odkladanie nápojov a občerstvenia, dbáme na to, aby bol jeho povrch čo najmenej pórovitý, dostatočne odolný a ľahko udržiavateľný. V takomto prípade sú vhodné napríklad stolíky so sklenenou odkladacou plochou. Ak má slúžiť na ukladanie drobností, zíde sa nám stolík so zásuvkou. Pri výbere teda určite myslite na to, kde a na aký účel budete príručný stolík využívať.
Tip pre vás: Konzolové stolíky

Krásnym a praktickým doplnkom do domácností sú aj konzolové stolíky. Keďže obyčajne nemajú veľkú hĺbku, vynikajúco poslúžia najmä pri stenách, kde nie je dostatok priestoru na robustnejší nábytok.
V každom prípade, pestrá paleta ponúkaných stolíkov vám dnes umožňuje vybrať si presne taký, ktorý ulahodí nielen vašim očiam, ale aj požiadavkám. Nebojte sa experimentovať – práve príručný stolík je tým kusom nábytku, prostredníctvom ktorého môžete dodať každej miestnosti originálny ráz.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…