Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Prístavné stolíky alebo ako mať veci poruke

Prístavné stolíky alebo ako mať veci poruke

21. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Pri zariaďovaní interiéru myslíme v prvom rade na najnevyhnutnejšie a spravidla veľké kusy nábytku, ako sú napríklad sedacie súpravy a spálňové či obývacie zostavy. Ostatné kusy nábytku sa teda môžu javiť ako menej dôležité, no nie je to tak. Práve tieto doplnkové kúsky dodajú každému priestoru tú správnu iskru a náš dom premieňajú na útulný domov. Okrem toho, že lahodia oku, spravidla prinášajú aj praktický rozmer. Patria medzi ne i populárne prístavné stolíky, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, materiálových prevedeniach, dizajnoch a farbách. Ako si vybrať ten správny príručný stolík pre svoj priestor?

SPRÁVNA VÝŠKA

Jedným z dôležitých aspektov, ktoré si treba všímať pri výbere prístavného stolíka, je jeho výška. Keďže predpokladáme, že prístavný, alebo inými slovami aj príručný stolík bude slúžiť na to, aby bol v dosahu našich rúk, treba docieliť, aby predmety položené na ňom, prípadne uložené v ňom boli ľahko a pohodlne dostupné.

Ako si poradiť s výberom tej správnej výšky? Je to pomerne jednoduché – stačí odmerať výšku opierky na ruky, ktorú máte na sedačke alebo na prislúchajúcom kresle, a stolík si vybrať v podobnej výške, prípadne o kúsok vyšší. Ak ho vhodne umiestnite, dosiahnuť na predmety uložené na ňom bude hračka. Pokiaľ má slúžiť len na odkladanie dekorácií, výška stolíka nie je z praktického hľadiska dôležitá a treba sa zamerať na estetické hľadisko – niekde lepšie vyniknú vyššie, inde zas nižšie stolíky.
Prístavné a toaletné stolíky

NEMUSIA BYŤ VŠETKY ROVNAKÉ

Mnoho ľudí je presvedčených, že všetok nábytok v domácnosti či miestnosti musí byť rovnaký, aby ladil. Zvyk je železná košeľa, a preto často kupujeme nábytkové zostavy a sme nešťastní, ak sa v zostave nenachádza nejaký z kúskov, ktoré požadujeme.
Prístavné stolíky alebo ako mať veci poruke

Skúste sa vymaniť spod tohto pravidla a možno budete veľmi prekvapení, ako krásne do seba zapadnú kusy nábytku, ktoré sú na prvý pohľad absolútne nesúrodé. Ak vo vašom interiéri prevláda hranatý nábytok, skúste staviť na okrúhly, elipsovitý, prípadne atypický tvar prístavného stolíka a doplniť ho ďalším, opäť úplne iným stolíkom. Ak zvládnete farebnú kombinatoriku a vhodne k sebe dopasujete materiály, rozličné tvary a dizajny, odkladacie stolíky môžu miestnosť nádherne oživiť. Sklo si rozumie s drevom, naopak, ak chcete vniesť do interiéru aj „kus železa“, metalické príručné stolíky budú pre vás tie pravé.
Ak predsa len chcete zachovať tvarovú integritu, potom si vyberte súpravu príručných stolíkov, vďaka ktorej získate hneď niekoľko kusov nábytku v rovnakom dizajne, no v rôznych veľkostiach či výškach. Takéto stolíky zo súpravy môžete následne krásne rozmiestniť a využiť na rôzne účely – jeden stolík nájde svoje miesto pri sedačke na dekorácie či kávu, druhý poslúži v rohu miestnosti pod kvetináč a tretí môže byť dizajnovou ozdobou vášho čitateľského kútika a niesť na svojom chrbte vaše obľúbené knižky.
Prístavné stolíky alebo ako mať veci poruke
Prístavný stolík CAMILA

PRAKTICKÉ AJ PEKNÉ

Pri výbere prístavného stolíka treba vždy myslieť aj na účel jeho využitia a miestnosť, v ktorej bude zakomponovaný. Hoci príručné stolíky sa nachádzajú najmä v obývacích izbách, svoje praktické využitie nájdu i v spálňach (napríklad aj namiesto klasických nočných stolíkov), v detských izbách, na chodbách, či dokonca v kuchyni a kúpeľni. Pri výbere teda treba vziať do úvahy podmienky danej miestnosti a podľa toho zvoliť materiál aj vyhotovenie.
Prístavné a toaletné stolíky

Do detskej izby si vyberáme radšej modely bez ostrých hrán, do kúpeľne materiály, ktoré odolávajú vlhkosti, do kuchyne zase materiály, ktoré sú ľahko čistiteľné a podobne. 

Povrch príručného stolíka musí zodpovedať jeho využitiu – ak naň chceme umiestniť kvet alebo ho používať na odkladanie nápojov a občerstvenia, dbáme na to, aby bol jeho povrch čo najmenej pórovitý, dostatočne odolný a ľahko udržiavateľný. Ak má slúžiť na odkladanie drobností, zíde sa nám stolík so zásuvkou. Pri výbere teda určite myslite na to, kde a na aký účel budete príručný stolík využívať. V každom prípade, pestrá paleta ponúkaných stolíkov vám už dnes umožňuje vybrať si presne taký, ktorý ulahodí nielen vašim očiam, ale aj vašim požiadavkám. Nebojte sa experimentovať – práve prístavný stolík je tým kusom nábytku, prostredníctvom ktorého môžete dodať každej miestnosti originálny ráz.
Prístavný stolík VENUTO

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…

Je chybou zariaďovať ako prvé miestnosti, ktoré je vidieť. Prečo je to vo feng šuej naopak?

Feng šuej vnáša harmóniu do priestoru, ktorý obývame. Hoci jeho základy boli položené už pred tisíckami rokov, tieto princípy využívame v interiéroch i dnes. O tom, …