Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rustikálne kuchyne pre romantické duše

Rustikálne kuchyne pre romantické duše

12. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Pre rustikálny štýl v interiéri je typické drobné káro – nazývané gingham – na textíliách, prútie, drevo, dekoratívne frézované plochy nábytku či patina. A svoje charakteristické prvky majú aj rustikálne kuchyne pre romantické duše, dnes už obohatené o moderný nádych a nové technológie v rámci kuchynských spotrebičov.
Rustikálne kuchyne sú znova populárne, a to aj vďaka štýlu cottagecore, ktorý vyzdvihuje estetiku vidieka a rustikálneho interiéru. V roku 2019 bolo na Googli v rámci interiérového dizajnu najvyhľadávanejším slovným spojením „farmhouse architecture and decor“. V roku 2020 zase Instagram zaplavilo označenie #cottagecore. Rustikálne kuchyne sú protipólom minimalistických riešení, nie sú však kópiou starej vidieckej izby. V modernom poňatí sú skôr inšpirované klasickým francúzskym alebo anglickým štýlom.

Rustikálne kuchyne na francúzsky a anglický spôsob

Rustikálne kuchyne môžu pripomínať romantickú dovolenku na francúzskom vidieku a nezameniteľný provensalský štýl. Typické sú pre ne svetlý nábytok, kovové úchytky, ozdobné dekorácie. V štýle Provence nájdeme drevo s patinou, masívny jedálenský stôl aj rôzne doplnky z keramiky, prútia, kovu a textilu (kockovaný obrus, chlebový košík na bagety, kovový stojan na víno). Bledú farbu, či už je to odtieň bielej, maslovej, alebo béžovej, dopĺňajú príjemné pastelové odtiene. Vítané sú aj odtiene horčicovožltej a červenkastej, ktoré odkazujú na lokalitu Provensalska a blízkosť marseillského prístavu, kam v minulosti prichádzal tovar z východnej Indie. Kuchyňa v štýle Provence zaujme ozdobnými prvkami ako rímsy a pilastre. Rustikálny vzhľad dotvoria sklenené dvierka, ozdobné kovové úchytky a dekory s motívom vtáčikov, levandule a iných kvetov.

Rustikálne kuchyne v anglickom štýle spoznáte ľahko podľa frézovania v tvare oblúka alebo obdĺžnika na dvierkach. Dlhú životnosť takejto kuchyne zaručia predné plochy dvierok a zásuviek z masívneho dreva, o optickú ilúziu nábytku z anglického sídla sa postará patina. Matné predné plochy skriniek môžu mať odtieň dreva, svetlé neutrálne farby, ale aj odtieň sivej. Kuchyňu v bielom vyhotovení pekne doplní drevená podlaha alebo dlaždice. V kuchyni v anglickom štýle hľadajte drevo a drevený dekor všade – od jedálenského stola po doplnky. Ak to priestor dovoľuje, zariaďte si takúto kuchyňu s ostrovčekom. Práve na ňom vyniknú typické znaky tohto štýlu. Anglickú vidiecku kuchyňu charakterizujú mosadzné úchyty a dekory zobrazujúce lovecké scény a vidiek. Celkovo pôsobí vznešene a honosne.

Moderné rustikálne kuchyne pre romantické duše využívajú prvky z oboch smerov – francúzskeho aj anglického. Kombinujú ozdobné prvky a frézovanie, biele a krémové farby dopĺňajú matné predné plochy dvierok a zásuviek aj v tmavších farbách, akými sú napríklad sivá, trstinová zelená alebo čierna. Celkový obraz rustikálnej kuchyne v modernom poňatí podčiarknu otvorené policové systémy, polica na fľaše a pilastre hladko integrované do prednej časti skrinky.

Ukážky rustikálnych kuchýň na inšpiráciu:

Kuchyňa zladená do detailu

Kuchyňa v rustikálnom štýle si vyžaduje spotrebiče s vintage vzhľadom, ktorý zodpovedá vidieckemu štýlu. Pri niektorých značkách si môžete zvoliť nielen farbu, ale aj štýl gombíkov a úchytiek. Nebojte sa, neprichádzate s nimi o výhody funkcií moderných spotrebičov. Akurát ich dizajn je prispôsobený tomu, aby vynikli detaily ich vyhotovenia, pretože nie sú plne zabudované. Obdivovať budete napríklad špeciálne tvarované dvierka rúr, patinované držadlá, retro ovládanie na gombíky či analógové ukazovatele času. Tak ako nájdeme rustikálne kúsky v ponuke výrobcov spotrebičov, aj výrobcovia odsávačov pár, umývadiel, batérií či kuchynského náčinia, riadu a doplnkov vyrábajú typy, ktoré štýlovo doplnia rustikálne kuchyne. Kuchyňu si teda môžete zladiť do posledného detailu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…