Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / S nádychom francúzskeho vidieka

S nádychom francúzskeho vidieka

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Kúsok Francúzska môžete mať aj u seba doma – a teraz nemáme na mysli len výborné syry, bagety či vína. Táto krajina inšpiruje aj v oblasti interiérového dizajnu. Provensalský štýl bývania sa pre svoju útulnosť teší obľube aj mimo svojej domovskej krajiny. Vďaka nezameniteľným črtám je ľahko rozpoznateľný a prináša atmosféru Stredomoria bez toho, aby ste za ňou museli cestovať. Ako vlastne vznikol a aké sú jeho hlavné znaky?
Provensalský štýl sa spája s juhovýchodnou časťou Francúzska pri Stredozemnom mori, takže je ovplyvnený touto čarovnou oblasťou so slnečnými vinicami, s olivovými hájmi a nekonečnými levanduľovými poľami. Niekomu môže pripomínať vidiecky štýl. To preto, lebo pochádza priamo od vidiečanov – v 19. storočí udával kultúrny a estetický tón krajiny Paríž a bývanie podobné tomu na zámkoch a v palácoch francúzskej šľachty chceli mať doma aj bežní ľudia. Preto si začali svojpomocne zhotovovať nábytok a doplnky, ktoré mali vzhľadom navodzovať atmosféru zámkov. Ich kvalita však nebola taký vysoká, a tak sa časom začala objavovať na exponovaných miestach patina. Takto zmenený nábytok si vidiečania obľúbili, pretože pôsobil útulne a domácky. A tiež vystihoval atmosféru okolitej krajiny na starom kontinente.

S VÔŇOU LEVANDULE

Základom provensalského štýlu je klasická farebná schéma v krémovobielych odtieňoch, ale netreba sa vyhýbať ani pastelovým farbám, ktoré interiér rozžiaria a pridajú mu na originalite. Pre interiér inšpirovaný francúzskym Stredomorím azda neexistuje nič typickejšie ako levanduľa. Objavuje sa v podobe živých kvetov, sušených kytíc a vzorov na doplnkoch ako vankúše, obrusy či keramika. Ak chcete túto aromatickú a liečivú rastlinku pestovať v interiéri, pamätajte, že má rada veľa slnka, ľahšiu pôdou a dobre sa jej bude dariť aj u zábudlivcov – nie je totiž náročná na závlahu, takže prežije aj pár dní bez vody. Odmenou za starostlivosť o ňu vám bude krásna vôňa, ktorá je pre provensalský interiér typická. Alternatívou k živým kvetom budú ozdobné vrecúška naplnené sušenou levanduľou.
S nádychom francúzskeho vidieka

KEĎ NECHÝBAJÚ KRIVKY

S nádychom francúzskeho vidieka
Nábytok v tomto štýle má ladné krivky, prípadne aj jemné ornamentálne zdobenie a kované doplnky. Na jeho výrobu býva použité masívne drevo natreté do rozličných bledých odtieňov (smotanová, maslová, béžová, slonovinová). Jemná patina vytvorí dojem starožitnosti a kúska, ktorý sa vo vašej rodine dedí celé generácie. Vďaka rôznym vitrínam, komodám, stolíkom a knižniciam sa dokážete pekne pohrať s priestorom. Masívne drevo sa používa aj na podlahy a obnažené drevené stropné rámy, obyčajne natreté nabielo. Laminátové a vinylové podlahy si vyberajte v dekóre duba s efektom vyblednutia od slnka a zoxidovania na morskom vzduchu.

AKO DOSIAHNUŤ FRANCÚZSKY ŠARM

Provensalský štýl je ozdobný, najrôznejšie doplnky v jednotlivých miestnostiach zjednotia celý interiér. Môžete použiť tapety s romantickými kvetinovými vzormi, košíky z bieleho prútia, plechové dózy, svietniky, vázičky, zrkadlá, lampáše... Útulnosť a textúru interiéru v provensalskom štýle dodajú dekoračné látky na závesoch, vankúšoch, obrusoch alebo prestieraní na stole. Neprežeňte to však s nimi, aby ste dosiahli povestný francúzsky šarm a nie zbesilý mix! Nezastupiteľnú úlohu tu má zaujímavé osvetlenie – v provensalských interiéroch sa často stretávame s klasickými lustrami aj masívnymi stojacimi lampami.
S nádychom francúzskeho vidieka
S nádychom francúzskeho vidieka

HLAVNÉ ZÁSADY PRI ZARIAĎOVANÍ PROVENSALSKÉHO INTERIÉRU

  • Vyberte si jednu dominantnú farbu v odtieni bielej, od maslovej po béžovú.
  • Bledú farbu doplňte pastelovými farbami alebo ružovou, fialovou, olivovozelenou či slnečnicovožltou.
  • Obklopte sa kvetmi – či už živými, sušenými, alebo použitými ako vzor textílií a keramiky.
  • Nábytok, svietidlá a doplnky voľte s jemnou patinou.
  • Nožičky nábytku môžu byť masívne, ale vďaka zaoblenému tvaru zároveň aj jemné.
  • Textúru interiéru dodajte prostredníctvom tapiet s kvetinovými vzormi, závesov, vankúšov a obkladu na mieste kuchynskej zásteny.
  • Kúpeľňa v provensalskom štýle si vyžaduje špeciálnu sanitu, typická je najmä vaňa na nožičkách.
  • V provensalsky ladenej kuchyni majú svoje miesto police na stene, v jedálni zase oválny stôl s vyrezávanými nožičkami.
S nádychom francúzskeho vidieka
S nádychom francúzskeho vidieka
S nádychom francúzskeho vidieka
 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…