Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / S nádychom francúzskeho vidieka

S nádychom francúzskeho vidieka

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Kúsok Francúzska môžete mať aj u seba doma – a teraz nemáme na mysli len výborné syry, bagety či vína. Táto krajina inšpiruje aj v oblasti interiérového dizajnu. Provensalský štýl bývania sa pre svoju útulnosť teší obľube aj mimo svojej domovskej krajiny. Vďaka nezameniteľným črtám je ľahko rozpoznateľný a prináša atmosféru Stredomoria bez toho, aby ste za ňou museli cestovať. Ako vlastne vznikol a aké sú jeho hlavné znaky?
Provensalský štýl sa spája s juhovýchodnou časťou Francúzska pri Stredozemnom mori, takže je ovplyvnený touto čarovnou oblasťou so slnečnými vinicami, s olivovými hájmi a nekonečnými levanduľovými poľami. Niekomu môže pripomínať vidiecky štýl. To preto, lebo pochádza priamo od vidiečanov – v 19. storočí udával kultúrny a estetický tón krajiny Paríž a bývanie podobné tomu na zámkoch a v palácoch francúzskej šľachty chceli mať doma aj bežní ľudia. Preto si začali svojpomocne zhotovovať nábytok a doplnky, ktoré mali vzhľadom navodzovať atmosféru zámkov. Ich kvalita však nebola taký vysoká, a tak sa časom začala objavovať na exponovaných miestach patina. Takto zmenený nábytok si vidiečania obľúbili, pretože pôsobil útulne a domácky. A tiež vystihoval atmosféru okolitej krajiny na starom kontinente.

S VÔŇOU LEVANDULE

Základom provensalského štýlu je klasická farebná schéma v krémovobielych odtieňoch, ale netreba sa vyhýbať ani pastelovým farbám, ktoré interiér rozžiaria a pridajú mu na originalite. Pre interiér inšpirovaný francúzskym Stredomorím azda neexistuje nič typickejšie ako levanduľa. Objavuje sa v podobe živých kvetov, sušených kytíc a vzorov na doplnkoch ako vankúše, obrusy či keramika. Ak chcete túto aromatickú a liečivú rastlinku pestovať v interiéri, pamätajte, že má rada veľa slnka, ľahšiu pôdou a dobre sa jej bude dariť aj u zábudlivcov – nie je totiž náročná na závlahu, takže prežije aj pár dní bez vody. Odmenou za starostlivosť o ňu vám bude krásna vôňa, ktorá je pre provensalský interiér typická. Alternatívou k živým kvetom budú ozdobné vrecúška naplnené sušenou levanduľou.
S nádychom francúzskeho vidieka

KEĎ NECHÝBAJÚ KRIVKY

S nádychom francúzskeho vidieka
Nábytok v tomto štýle má ladné krivky, prípadne aj jemné ornamentálne zdobenie a kované doplnky. Na jeho výrobu býva použité masívne drevo natreté do rozličných bledých odtieňov (smotanová, maslová, béžová, slonovinová). Jemná patina vytvorí dojem starožitnosti a kúska, ktorý sa vo vašej rodine dedí celé generácie. Vďaka rôznym vitrínam, komodám, stolíkom a knižniciam sa dokážete pekne pohrať s priestorom. Masívne drevo sa používa aj na podlahy a obnažené drevené stropné rámy, obyčajne natreté nabielo. Laminátové a vinylové podlahy si vyberajte v dekóre duba s efektom vyblednutia od slnka a zoxidovania na morskom vzduchu.

AKO DOSIAHNUŤ FRANCÚZSKY ŠARM

Provensalský štýl je ozdobný, najrôznejšie doplnky v jednotlivých miestnostiach zjednotia celý interiér. Môžete použiť tapety s romantickými kvetinovými vzormi, košíky z bieleho prútia, plechové dózy, svietniky, vázičky, zrkadlá, lampáše... Útulnosť a textúru interiéru v provensalskom štýle dodajú dekoračné látky na závesoch, vankúšoch, obrusoch alebo prestieraní na stole. Neprežeňte to však s nimi, aby ste dosiahli povestný francúzsky šarm a nie zbesilý mix! Nezastupiteľnú úlohu tu má zaujímavé osvetlenie – v provensalských interiéroch sa často stretávame s klasickými lustrami aj masívnymi stojacimi lampami.
S nádychom francúzskeho vidieka
S nádychom francúzskeho vidieka

HLAVNÉ ZÁSADY PRI ZARIAĎOVANÍ PROVENSALSKÉHO INTERIÉRU

  • Vyberte si jednu dominantnú farbu v odtieni bielej, od maslovej po béžovú.
  • Bledú farbu doplňte pastelovými farbami alebo ružovou, fialovou, olivovozelenou či slnečnicovožltou.
  • Obklopte sa kvetmi – či už živými, sušenými, alebo použitými ako vzor textílií a keramiky.
  • Nábytok, svietidlá a doplnky voľte s jemnou patinou.
  • Nožičky nábytku môžu byť masívne, ale vďaka zaoblenému tvaru zároveň aj jemné.
  • Textúru interiéru dodajte prostredníctvom tapiet s kvetinovými vzormi, závesov, vankúšov a obkladu na mieste kuchynskej zásteny.
  • Kúpeľňa v provensalskom štýle si vyžaduje špeciálnu sanitu, typická je najmä vaňa na nožičkách.
  • V provensalsky ladenej kuchyni majú svoje miesto police na stene, v jedálni zase oválny stôl s vyrezávanými nožičkami.
S nádychom francúzskeho vidieka
S nádychom francúzskeho vidieka
S nádychom francúzskeho vidieka
 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…

Je chybou zariaďovať ako prvé miestnosti, ktoré je vidieť. Prečo je to vo feng šuej naopak?

Feng šuej vnáša harmóniu do priestoru, ktorý obývame. Hoci jeho základy boli položené už pred tisíckami rokov, tieto princípy využívame v interiéroch i dnes. O tom, …