Aby izba rozkvitla alebo Oživte izbu kvetinovými vzormi

Kvetinové vzory nevyjdú nikdy z módy, svoje uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne po kúpeľňu. Nenechajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne ladeného interiéru a pôsobia sladko romanticky. Rastlinné dekory dokážu byť luxusné aj moderné, treba však správne vyberať.  

Vzory kvetov sa pre niektorých výrobcov stali dokonca poznávacou značkou. Príkladom je fínska textilná a módna spoločnosť Marimekko, ktorú preslávil ikonický kvetinový vzor Unikko zo 60. rokov minulého storočia. V našich končinách sa florálne motívy spájajú hlavne s vidiekom a folklórom.

Typický kvetinový vzor

spoločnosti Marimekko

Ak túžite po „babičkovskom“ vzhľade, voľte drobné kvietky na záclonách, tapetách či ako vzor porcelánu. Môžu pôsobiť až biedermeierovským dojmom – Biedermeier bol štýl z prvej polovice 19. storočia, tzv. neskorý klasicizmus. Obľúbeným motívom sa v tej dobe stal kvet, ktorý bol podvedome spätý s intímnym priestorom človeka a motívy drobných kvetov sa hojne vyskytovali ako v interiéri, tak i v obliekaní.

Pokiaľ chcete dosiahnuť modernejší efekt, vyberte si veľké vzory kvetov ako ruže, pivónie či neurčité abstraktné kvety v nadrozmerných veľkostiach, ideálne v tmavých tlmených tónoch; zamerajte sa na pop-artové kvety alebo tapety watercolour, pri ktorých kvety pôsobia ako namaľované akvarelom.

Nebojte sa siahnuť aj mimo stredoeurópske záhrady. Trendové sú motívy tropických listov a paliem, exotických orchideí, bromélií či grandiózna monstera. Vďaka tapete či inej dekorácii s takýmto vzorom si môžete doma vytvoriť svoju vlastnú „urban jungle“.

Ako použiť kvetinové vzory? 

  • Tapety na stenách – oživia priestor a podľa farebnosti aj veľkosti kvetinového vzoru mu dodajú potrebnú dynamiku. Nepoužite ich v celej miestnosti, len na jednej až dvoch dominantných stenách. 
  • Poťahy na sedacom nábytku – kvetinové vzory nájdete na pohovkách, kreslách aj taburetoch. Hodia sa hlavne do vidiecky ladeného interiéru.  
  • Vzory na textíliách – ak nechcete robiť veľké zmeny, zamerajte sa na textil. Umiestnite na pohovku nadýchané vankúše s motívom kvetov, alebo vymeňte jednofarebnú posteľnú bielizeň za kvetinovú divočinu.