Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Aby izba rozkvitla alebo Oživte izbu kvetinovými vzormi

Aby izba rozkvitla alebo Oživte izbu kvetinovými vzormi

15. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Kvetinové vzory nevyjdú nikdy z módy, svoje uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne po kúpeľňu. Nenechajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne ladeného interiéru a pôsobia sladko romanticky. Rastlinné dekory dokážu byť luxusné aj moderné, treba však správne vyberať.
Vzory kvetov sa pre niektorých výrobcov stali dokonca poznávacou značkou. Príkladom je fínska textilná a módna spoločnosť Marimekko, ktorú preslávil ikonický kvetinový vzor Unikko zo 60. rokov minulého storočia. V našich končinách sa florálne motívy spájajú hlavne s vidiekom a folklórom.
Aby izba rozkvitla alebo Oživte izbu kvetinovými vzormi

Typický kvetinový vzor spoločnosti Marimekko

Ak túžite po „babičkovskom“ vzhľade, voľte drobné kvietky na záclonách, tapetách či ako vzor porcelánu. Môžu pôsobiť až biedermeierovským dojmom – Biedermeier bol štýl z prvej polovice 19. storočia, tzv. neskorý klasicizmus. Obľúbeným motívom sa v tej dobe stal kvet, ktorý bol podvedome spätý s intímnym priestorom človeka a motívy drobných kvetov sa hojne vyskytovali ako v interiéri, tak i v obliekaní.

Pokiaľ chcete dosiahnuť modernejší efekt, vyberte si veľké vzory kvetov ako ruže, pivónie či neurčité abstraktné kvety v nadrozmerných veľkostiach, ideálne v tmavých tlmených tónoch; zamerajte sa na pop-artové kvety alebo tapety watercolour, pri ktorých kvety pôsobia ako namaľované akvarelom.
Aby izba rozkvitla alebo Oživte izbu kvetinovými vzormi
Aby izba rozkvitla alebo Oživte izbu kvetinovými vzormi

Nebojte sa siahnuť aj mimo stredoeurópske záhrady. Trendové sú motívy tropických listov a paliem, exotických orchideí, bromélií či grandiózna monstera. Vďaka tapete či inej dekorácii s takýmto vzorom si môžete doma vytvoriť svoju vlastnú „urban jungle“.

Ako použiť kvetinové vzory? 

 
  • Tapety na stenách – oživia priestor a podľa farebnosti aj veľkosti kvetinového vzoru mu dodajú potrebnú dynamiku. Nepoužite ich v celej miestnosti, len na jednej až dvoch dominantných stenách. 
  • Poťahy na sedacom nábytku – kvetinové vzory nájdete na pohovkách, kreslách aj taburetoch. Hodia sa hlavne do vidiecky ladeného interiéru.  
  • Vzory na textíliách – ak nechcete robiť veľké zmeny, zamerajte sa na textil. Umiestnite na pohovku nadýchané vankúše s motívom kvetov, alebo vymeňte jednofarebnú posteľnú bielizeň za kvetinovú divočinu.
Pohovka FOREST

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…