Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Šatníkové skrine s posuvnými dverami šetria priestor

Šatníkové skrine s posuvnými dverami šetria priestor

23. 02. 2023, SCONTO Nábytok
Hľadáte dostatok úložného miesta, ale zároveň potrebujete usporiť každý štvorcový centimeter? V tom prípade môžete zvoliť šatníkovú skriňu s posuvnými dverami. Pri nej totiž nepotrebujete rátať s miestom na otváranie dverí. Navyše získate vkusný nábytok, ktorý esteticky pozdvihne interiér.
Šatníkové skrine s posuvnými dverami nemusia byť iba doménou spální či detských izieb. Hodia sa aj do hál alebo technických miestností. Jednoducho nájdu uplatnenie všade tam, kde potrebujete veci prehľadne usporiadať a zároveň schovať. Šatníkové skrine s posuvnými dverami navyše pôsobia štýlovo. Zväčša nemajú ani rúčky, prípadne majú len veľmi subtílne kovové úchytky na ľahšie otváranie, takže celkový vzhľad skrine nerušia žiadne prvky.

Dizajn šatníkových skríň

Hoci majú šatníkové skrine s posuvnými dverami minimalistický dizajn, ich vzhľad rozhodne nemusí byť nudný. Záleží len na vás, čomu dáte prednosť. Obľúbené sú rôzne drevené dekory, prípadne ich kombinácia s hladkými jednofarebnými plochami, napríklad v neutrálnej bielej či antracitovej. Ako kontrastný element býva zväčša riešený najmä stredový panel, a to či už v podobe zrkadla, alebo iného dekoru. Skrini to dodá dynamiku a príjemnú vzdušnosť. Zrkadlo miestnosť zasa presvetlí a opticky zväčší. Zaujímavým dizajnovým prvkom bývajú aj drážky či ďalšie elementy, ktoré hladkú plochu dvier rozdeľujú na viacero segmentov, čo dodáva skrini jemnejší vzhľad.
Náš tip
Čo sa týka farieb, najväčšie zastúpenie má stále biela. Skriňa tak môže splývať so stenou a stať sa vskutku nenápadným doplnkom miestnosti. Ak chcete, aby vynikla, stačí stenu za skriňou vymaľovať či otapetovať.
Vo finálnom výsledku zaváži aj to, koľko posuvných panelov si vyberiete. Široké dvere opticky rozšíria miestnosť, úzke vysoké panely vytvoria efekt vyššieho stropu. Na zvýraznenie šírky si môžete vybrať skriňu s vodorovnými pásmi či horizontálnou kresbou dreva. 
Modely s posuvnými dverami môžu byť vybavené aj dekoračnou rámovou lištou. Takýto variant je ideálny aj vtedy, ak túžite po skrini s posuvnými dverami, ale potrebujete kúsok, ktorý nepôsobí príliš minimalisticky. Lišta býva často obohatená o LED osvetlenie, čo je praktický a zároveň estetický doplnok skrine.
Náš tip
Ak nemáte skriňu so zabudovaným osvetlením, môžete svietidlá umiestniť priamo nad samotný šatníkový solitér. Takto budete mať v úložných priestoroch vždy prehľad a nebudete musieť rozsvecovať lampy v celej miestnosti.

Šatníkové skrine v lesklej aj matnej povrchovej úprave

Šatníkové skrine si možno kúpiť v lesklej aj matnej povrchovej úprave. Lesk dodáva skrini eleganciu, až luxusné pôsobenie a miestnosť presvetľuje. Povrch je hladký, bez pórov, prípadné nečistoty a odtlačky prstov však na ňom vidieť viac ako na matnom. Myslite aj na to, že najmä biele lesklé plochy do istej miery odrážajú svetlo, farby a zrkadlia sa v nich okolité predmety. Naopak, šatníkové skrine s matnou úpravou svetlo pohlcujú a menej na nich vidieť rôzne nedokonalosti. Nábytok pôsobí veľmi decentne, zároveň hrejivejšie než lesklý, ktorý vyvoláva skôr chladný dojem. Oba typy povrchov sú moderné, v poslednom čase sa však veľkej obľube tešia najmä tie matné.

Rozmery a vnútorné členenie skrine

Rovnako ako skrine s otočnými dverami, aj tie s posuvnými sa vyrábajú v rôznych hĺbkach, výškach a šírkach. Existujú skrine široké okolo 3 m, ktoré hravo vyplnia celú stenu bežného panelákového bytu. K dispozícii však sú aj užšie modely, napríklad so šírkou 120 cm – vďaka nim rozumne vyriešite úložné kapacity v malých priestoroch, ako sú predsiene.
 
V neposlednom rade pozerajte na vnútorné vybavenie šatníkovej skrine a vopred si ujasnite, čo chcete do skrine odkladať. Podľa toho voľte segmenty s policami a so šatníkovými tyčami. Praktickým doplnkom môžu byť aj vstavané zásuvkové elementy, do ktorých ukryjete drobné šatstvo a doplnky, napríklad spodnú bielizeň, šatky, šály, kravaty či ponožky. Zásuvky bývajú buď ukryté za dverami, alebo zakomponované do konštrukcie tak, aby sa dali otvárať priamo bez nutnosti odsunúť dvere.
Tip pre vás
Okrem štandardných modelov môžete siahnuť aj po šatníkových skriniach s rôznymi zaujímavými vylepšeniami. Príkladom môže byť skriňa so vstavaným otočným panelom na televízor alebo s praktickými háčikmi na čelnej strane dverí.

Výhody šatníkových skríň s posuvnými dverami

  • Pôsobia moderne, elegantne a robia sa v mnohých dizajnoch, preto nie je problém zladiť ich so zvyškom zariadenia v interiéri.
  • Sú vhodné aj do malých miestností – šetria priestor vďaka posuvnému mechanizmu, takže nemusíte myslieť na dostatok miesta na otváranie dverí.
  • S dvierkami sa ľahko manipuluje a nikdy vám nebudú zavadzať.
  • Môžete ich zladiť s inými kusmi nábytku, ako sú posteľ, komoda či pracovný stôl. Často sú totiž súčasťou nábytkových programov.
  • Ak nepotrebujete vyslovene riešenie na mieru, môžete si zaobstarať peknú šatníkovú skriňu a ušetríte na práci stolára.
  • Ľahko ju poskladáte aj sami, prípadne s pomocou montážnika.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…