Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Sviece a svietniky – univerzálne doplnky, ktoré dotvoria atmosféru

Sviece a svietniky – univerzálne doplnky, ktoré dotvoria atmosféru

19. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Ľudia sú odjakživa spätí s ohňom. Kedysi bol najmä pomocníkom pri príprave obživy a zdrojom tepla pre celú rodinu. Dnes je vďaka rôznym sviecam, svietnikom a lucernám dizajnovou záležitosťou. Akým spôsobom „svetlo ohňa“ zakomponovať do interiéru?
Sviečky dokážu navodiť útulnú, ale aj slávnostnú atmosféru. Ich svetlo vytvára pocit bezpečia a pokoja, takže človek vďaka nim môže ľahšie zrelaxovať. Vonné sviečky ovplyvňujú naše prežívanie ešte hlbšie. Čuch je totiž úzko naviazaný na tú časť mozgu, ktorá si ukladá spomienky. Aj preto si človek rozličné vône podvedome spája s určitými asociáciami a zážitkami. A z rovnakého dôvodu vône ovplyvňujú našu náladu. Sviece a svietniky sú preto vítaným doplnkom, ktorý v dome vyčaruje správnu atmosféru.

Vedeli ste, že...?
Sviečky sú krásne a príjemné, ale pri horení spotrebúvajú veľa kyslíka a, naopak, zvyšujú dávku oxidu uhličitého. Aj preto vás po dlhšom čase strávenom pri sviečkach môže, paradoxne, rozbolieť hlava. Snažte sa preto súbežne s pálením sviec pravidelne vetrať.

Aký typ sviečky zvoliť?

Sviečky fungujú rovnako dobre jednotlivo, ako aj v skupinkách. Záleží len na vás, aký zaujímavý efekt chcete pomocou blikajúcich svetielok vykúzliť. Najjednoduchšou voľbou sú sviečky v skle, s ktorými sa ľahko manipuluje a môžete ich umiestniť prakticky kamkoľvek. Sofistikovanejšou alternatívou sú svietniky, do ktorých môžete umiestniť aj viac sviečok vo všakovakých konfiguráciách. Pre niekoho sú najkrajšie elegantné vysoké svietniky, iný uprednostní svietniky na drobné čajové sviečky. 

Bezpečnosť na prvom mieste
Pozor, sviece by sme nemali nechávať horieť bez dozoru. Treba ich umiestňovať na nehorľavé podložky, a to aj v prípade, že samotná sviečka je zaliata v skle. Rovnako je dôležité situovať ich v bezpečnej vzdialenosti od predmetov, ktoré môžu ľahko vzplanúť, napríklad od záclon a iných textílií.

V priestore alebo stupňovito

Niektoré svietniky ponúkajú atraktívne priestorové uloženie sviečok, iné sú sformované do geometrických útvarov a interiérovým dekoráciám tak dávajú punc istej rafinovanosti. Krásny obraz vytvoria aj sviečky vo forme súvislého pása na jedálenskom stole. Ešte nápaditejšie budú pôsobiť svietniky, ktoré fungujú ako „etažéry“. To znamená, že sviece sú uložené v rôznej výške. Na vytvorenie podobnej svetelnej dekorácie vám však úplne postačia aj obyčajné police. Rozmiestnenie sviečok do rôznych úrovní posilní výsledný efekt.
Program Atreju

Luxus verzus prirodzenosť

Celkový dojem môže ovplyvniť aj materiál, z ktorého je svietnik vyrobený. V súčasnosti sú veľmi populárne sklené a kovové svietniky, ale aj luxusné svietniky v úprave vzácnych materiálov, ako je zlato, striebro či meď. Materiály s odleskom budú vždy pôsobiť honosne, pretože lepšie odrážajú svetlo.

Naopak, príjemne a milo pôsobia drevené svietniky, ktoré v kombinácii so svetlom sviece a zelenými doplnkami navodzujú dojem lesného ohníka, či lucerny z prírodného výpletu pripomínajúce lampáše. Betónové a kameninové svietniky zasa do interiéru vnášajú surovejší nádych wabi-sabi.

Hľadáte niečo výnimočné?

Potom stavte na doplnky vo vintage či retro úprave, napríklad na svietniky vo forme petrolejových lámp či ozdobných kalichov. Aranžmán so sviecami môže dokonca pôsobiť ako moderná verzia historického artefaktu – dizajnéri majú napríklad v obľube doplnky pripomínajúce fakle či hradné svietniky. Podmanivý doplnok predstavujú aj nástenné svietniky, ktoré rozptyľujú svetlo po stenách.

Stojanový svietnik s historickým nádychom a nástenný svietnik na čajové sviečky. Zdroj: Höffner

Kam ich umiestniť

Ideálnym miestom na sviečky sú konferenčné a príručné stolíky, jedálenské stoly, police, komody, ale aj parapety. Veľké svietniky sa dokonca dobre vynímajú aj na zemi. Sviece však môžete aj zavesiť. Poslúžia vám špeciálne závesné svietniky či ozdobné industriálne konštrukcie, často inštalované nad varným ostrovom alebo jedálenským stolom.

V súčasnosti je hitom umiestňovať sviečky dokonca aj na terasu, balkón, do záhrady či pri vstupe do domu, vďaka čomu navodia ešte intímnejšiu a čarovnejšiu atmosféru aj v exteriéri. V exteriéri si treba v zásade vyberať také miesta, na ktorých sviece vyniknú a kde ich budete mať stále na očiach.

Nemáte kozub? To nič...
Stavte na nenáročný šikovný trik. Vytvorte si aranžmán sviec v rozličnej hrúbke a veľkosti a položte ho na reflexnú podložku, napríklad kovovú alebo zrkadlovú. Prípadne ho doplňte zrkadlom opretým o stenu, v ktorom sa bude mihotavé svetlo sviec pekne odrážať.

Pár perličiek na záver

Aj segment sviečok prekvapivo podlieha trendom. Ak teda chcete vlastniť skutočne štýlový kúsok, skúste pátrať po nasledujúcom:
  • Absolútnym hitom sú sviece pripomínajúce torzá ľudských tiel v štýle umeleckých sôch renesančných umelcov. Často bývajú odlievané iba z čistého bieleho či krémového vosku.
  • Čoraz viac ľudí vyhľadáva prírodné sójové sviece. Tento typ vosku totiž menej „znečisťuje“ vzduch a zároveň má väčšiu dĺžku horenia.
  • K populárnym výrobkom patria aj kúsky s viacerými knôtmi v jednej sviečke, ktoré horia výraznejšie.
  • Dekoračná vonná svieca môže ukrývať tajomstvo v podobe šperku. V zahraničí sa im hovorí „jackpot candles“. Šperk je starostlivo zabalený v špeciálnej fólii a zaliaty voskom. Keď sviečka vyhorí, odhalí prekvapenie.
  • Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia aj botanické sviece, v ktorých sú zaliate rôzne voňavé rastlinky, kvety, lupene, prípadne sušené ovocie.
Sviečky a svietniky sú jedným z univerzálnych doplnkov, ktoré môžete niekomu venovať ako darček do nového bytu či domu. Viac sa dočítate v ďalšom článku Sconto Magazínu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…