Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?

Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?

16. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Váš známy sa práve nasťahoval do nového bytu a vy ste dostali pozvánku na kolaudačný večierok. Čo vám pravdepodobne napadne ako prvé, je, aký mu pri takej príležitosti zaobstarať darček. Na rad prichádza rozhodovanie a u mnohých zvíťazí voľba darovať nejaký bytový doplnok. Ten sa zdá byť jednoduchým a univerzálnym riešením. Má to však svoje pre a proti. Prečítajte si, na čo pri výbere doplnkov myslieť a inšpirujte sa niekoľkými základnými tipmi na darček.
Dekorovanie ľudských obydlí nás sprevádza celé tisícročia. Za určitý zrod „zveľaďovania" našich domovov sa dajú považovať už jaskynné maľby v dávnych dobách. V staroveku bola výzdoba domácnosti znakom luxusu a objavovala sa len v bohatej vrstve, ktorá si mohla dovoliť investovať do kamenných výtvorov a rôznych materiálov, ktoré zdobili steny i podlahy.
 

PREJAV OSOBITOSTI A VLASTNÉHO ŠTÝLU

Zlom v skrášľovaní domov rôznymi dekoráciami priniesla až priemyselná revolúcia, ktorá otvorila svet dekoratívnych a praktických doplnkov aj širokej verejnosti. V interiéri sa začala odrážať osobnosť a štýl obyvateľov, domáca výzdoba sa stala koníčkom a neskôr podnietila vznik profesie interiérových dizajnérov. Aj dnes sa do výzdoby okrem nových trendov silne premieta osobný vkus a preferencie, na čo by sme mali myslieť predovšetkým pri výbere vhodného darčeka do nového bytu.
 

STO ĽUDÍ, STO CHUTÍ ALEBO PREČO BYŤ OPATRNÍ PRI NÁKUPE DOPLNKOV

Už ste to určite zažili aj vy. Dostali ste krásny a ideálny doplnok do vášho bytu. Teda, aspoň si to myslel jeho kupujúci. Vy ste ho buď dali na miesto, kde príliš nevyčnieva, schovali do skrine, pretože vám ho bolo ľúto vyhodiť, alebo darovali niekomu inému. Aj takéto veci sa môžu diať − a pravdepodobne dejú − s darčekmi, ktoré venujete vy ostatným.

Nikdy totiž nemôžete presne vedieť, ako nový alebo zrekonštruovaný byt vášho známeho vyzerá, aké má priestorové možnosti alebo v akom štýle si ho zariaďuje (ak vás, samozrejme, počas celého procesu zariaďovania nezásobuje vyčerpávajúcimi informáciami a obrázkami ohľadom bytu). Každý navyše máme odlišný cit pre farby a farebné kombinácie. A aj keď toho máte veľa spoločného, nemusíte sa do jeho vkusu trafiť. Ako sa vyhnúť tomu, aby bol darček od vás nechceným a zbytočným doplnkom?

 

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ


Pri bytových doplnkoch voľte predovšetkým neutrálne farby, ktoré sa hodia ku všetkému − ideálne je siahnuť po bielej alebo krémovej. Vyhnite sa príliš výrazným vzorom, ako sú napríklad kvetinové alebo zvieracie, ktoré sú ozaj citlivé na kombináciu so štýlom interiéru. Čo sa týka materiálu, vhodné sú výrobky zo skla alebo kovu. Snažte sa vybrať tak, aby sa doplnok hodil do každej domácnosti, a vyberte niečo, čo nemusí byť neustále na očiach.

Pomôžte známemu udržať poriadok v byte napríklad úložnými boxmi alebo košíkmi. Sú pekné samy o sebe, takže môžu byť vsunuté do poličiek, ale zmestia sa aj do rôznych skriniek a pomôžu v nich udržiavať veci v organizovanom stave.

Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?
 

NEUTRÁLNE A PRAKTICKÉ

Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?

Niet nad praktické darčeky, ktoré majú svoju úlohu v každej domácnosti. Sklo skombinujete prakticky s čímkoľvek. Ak váš známy holduje vínu, venujte mu sadu nových pohárov alebo dekantér. Darovať tiež môžete jednoduché poháre na vodu − tých nie je nikdy dosť, vzhľadom na to, že sa často používajú a občas sa nejaký ten pohár podarí nechtiac rozbiť. Ak chcete niečo originálnejšie, ideálne môžu byť napríklad krištáľová váza alebo tácka, ktoré v domácnosti vždy prídu vhod.
Obzvlášť v zimnej sezóne môže potešiť poriadna teplá deka, do ktorej sa každý rád zababuší na gauči napríklad pri sledovaní televízie. Je skladná, takže sa netreba trápiť tým, kam ju uložiť, a okrem toho môže poslúžiť ako náhradná prikrývka pre hostí. V úlohe praktického darčeka je teda dokonalá.
Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?
 

NENÁPADNÉ DEKORÁCIE


Najmä ženskej duši urobia radosť izbové rastliny. Majte však na pamäti, že nie každý má čas a chuť venovať im veľa pozornosti.  Ako darček vyberte teda buď rastliny, ktoré nie sú náročné na starostlivosť, alebo kúpte umelé rastliny (dnes možno kúpiť ozaj krásne umelé kvety, takmer na nerozoznanie od živých), ktoré vydržia celé roky. Môžete vyberať z bohatých trsov, rozkvitnutých orchideí alebo malých sukulentov. Vyhnite sa popínavým, závesným kvetinkám a tiež stromčekom, ktorým by sa mohlo v byte ťažko hľadať miesto.
Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?
A na koniec nezabúdajte na sviečky. Možno sa vám nezdajú zrovna originálnym darčekom, ale keď sa nad tým zamyslíte, hodia sa snáď do každej miestnosti, ladia ku všetkému a vytvárajú dojem útulného bytu. Ak viete, že váš známy miluje dekoratívne doplnky, kúpte mu k nim napríklad ešte malý lampášik alebo svietnik − určite mu urobíte radosť.
Chcete niekomu darovať doplnok do nového bytu?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…