Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Tipy na vianočné dekorácie pre útulný a sviatočný domov

Tipy na vianočné dekorácie pre útulný a sviatočný domov

10. 12. 2021, SCONTO Nábytok
Advent patrí medzi najkrajšie obdobia v roku. Každý byt a každý dom sa menia na malé vianočné kráľovstvá. Za oknami vidíme vysvietený stromček, vianočné dekorácie zdobia naše príbytky zvnútra i zvonka. Chystáme sa na príchod Vianoc a užívame si, že naše domovy zrazu vyzerajú o niečo útulnejšie a magicky. Aké dekorácie do bytu volíte vy? Dáme vám zopár tipov, ako dosiahnuť pravú vianočnú atmosféru.

Vitajte, koledníci!

Ako zvyknú hovorievať naše staré mamy: prvý dojem neurobíš dvakrát. A preto začíname práve vchodovými dverami do vášho príbytku. Veniec na dverách je prvou vianočnou dekoráciou, ktorú bude vidieť váš sused, návšteva či koledníci. Veniec nemusí zdobiť iba dvere, umiestniť ho môžete na stenu v obývačke, nad posteľ alebo na policu spolu s inými dekoráciami, s ktorými vytvorí krásnu súhru. Nebojte sa dozdobiť aj kúpený veniec a upraviť si ho podľa seba. K vencom môžete zladiť aj rôzne ikebany či drobné stromčeky, ktoré zakomponujete do zostavy s ďalšími dekoráciami.
Vedeli ste, že?
 
Veniec nemá začiatok ani koniec a nekonečný kruh symbolizuje kolobeh života. Prvé vence boli používané ako ozdoba do vlasov pre mladé ženy a v honosnejšej podobe ich bolo vidieť na hlavách členov kráľovskej rodiny. 
Zdroj: Höffner a Sconto

Hej hou, hej hou, už ideme domov

Malí, veľkí, farební, s bradou či bez nej. Trpaslíci sú obľúbenou súčasťou vianočnej výzdoby. Malí škriatkovia, pomocníci Santa Clausa, zdobia naše príbytky už niekoľko rokov. Dekoratívne postavičky vám doma síce nezaspievajú ani nezačnú vyrábať hračky, prenesú však malý kúsok severného pólu priamo do vášho domova. Rozkošné malé stvorenia postavte vedľa dreveného lampáša so sviecou a vytvorte si doma trpasličí kútik. Ak nie ste ich fanúšikmi, ideálne budú aj iné postavičky, anjelici či zvieratá, ako napríklad vtáčence, soby, jelenčeky a podobne.
Zaujímavý fakt:

Trpaslíkov nájdete najčastejšie v nemeckých bájach, ale ich história siaha až do obdobia staroveku a starovekého Egypta. Svoje miesto ako vianočný či veľkonočný symbol si našli až na prelome minulého storočia. 

Medovníky, rožteky, linecké, vianočka... 

Priznajte sa, jedným z hlavných dôvodov, prečo sa tešíte na Vianoce, sú všetky koláče, ktoré budete môcť zjesť. A práve na mieste, kde sú vystavené tieto dobroty, sa na vianočné dekorácie občas zabúda. Jedálenskému stolu určite pristane vianočný obrus. Ak nie ste fanúšikmi obrusov, stačí minimalistický „behúň“, vďaka ktorému zachováte vzhľad stola a zároveň dosiahnete sviatočný dizajn. Alternatívou je aj prestieranie pod taniere – či už vzorované, alebo jednofarebné – zladené s ostatnou výzdobou.
Zdroj: Sconto
Tip: Čím vyzdobiť štedrovečerný stôl?

Na stred alebo po celej dĺžke jedálenského stola rozmiestnite vetvičky rozmarínu či imela. Pridajte usušené plátky pomaranča, badiánu a priesvitné svietniky s čajovými sviečkami alebo zlaté, prípadne strieborné svietniky s vysokými dlhými sviecami. Takto ozdobený stôl bude nielen vyzerať dobre, ale vôňa rozmarínu a pomaranča vám spríjemní štedrovečernú večeru. Počas adventu môžete rozmarín s pomarančmi uložiť na guľatú či podlhovastú tácňu, doplniť to sviečkami a vytvoriť minimalistický voňavý adventný „veniec“. Stôl môžete doplniť aj o misy s vianočnými guľami, vetvičky z ihličnanov či vianočnú ružu.
Zdroj: Höffner a Sconto
Nezabudnite ani na drobné detaily, ako sú vianočné kuchynské utierky a servítky, ktoré sú dekoráciou a praktickou pomôckou v jednom. Elegantné poháre na stopkách, šálky na varené vínko či punč a ozdobné tanieriky, na ktoré poukladáte sladké i slané dobroty počas sviatkov, sú malým, no významným detailom pri prestieraní.

Deky a vankúše pre útulnejší domov

Teplý pocit domova vám zabezpečia textílie – dekoratívne vankúše, ozdobné kožušiny pod stromček či pred krb a vianočné deky, pod ktoré sa schová celá rodina pri pozeraní filmových klasík, ktoré k Vianociam neodmysliteľne patria. Väčšinu svojho času trávime počas sviatkov v obývacej izbe s rodinou. Práve preto ide o miestnosť v dome, ktorú dekorujeme najviac. Pri zdobení však myslite aj na spálňu. Veľkú posteľ ozdobte sviatočnou posteľnou bielizňou, pridajte zopár vankúšov a zababušte sa pod paplón ako Kevin vo filme Sám doma, keď mu odcestovala rodina.
Zdroj: Sconto
Tip na ladenie: 

Pri dekoratívnych vankúšoch kombinujte vzorovaný vianočný vankúš s vankúšom bez vzoru v neutrálnej farbe. Držte sa farebnej škály troch farieb. Vyhnete sa tak gýčovému prezdobeniu. 
Zdroj: Höffner a Sconto
Čo dodať na záver? Je jedno, či použijete svojpomocne vyrobené, zdedené alebo kúpené dekorácie, či zahalíte domov do klasickej červenej a zelenej alebo nejakej trendovej farby. Najdôležitejšie je, aby ste sa doma cítili príjemne a čarovne. Inšpirovať vás pri tom môžu magazíny, ale aj rôzne vianočné katalógy. Ak si k tomu pustíte koledy a začne sa u vás šíriť vôňa škorice a čerstvo upečených dobrôt, o sviatočnú náladu a vianočnú atmosféru máte postarané.
Šťastné a veselé, milí naši čitatelia. :)

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a z…

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…