Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako vyzdobiť stromček tieto Vianoce?

Ako vyzdobiť stromček tieto Vianoce?

08. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Neodmysliteľný symbol Vianoc dnes možno vidieť v najrozličnejších aranžmánoch. Jednoduché prírodné, ligotavé a rozprávkové, elegantné a luxusné, supermoderné a extravagantné stromčeky sú dôkazom veľkej ľudskej fantázie, ako aj potešenia a radosti, ktoré vyzdobovanie stromčekov prináša. Čo sa spája s týmto vianočným zvykom a ako vyzdobiť stromček tento rok?
Hoci najkrajšie sviatky v roku majú kresťanský základ, samotné zdobenie stromčeka vychádza, paradoxne, z pohanských tradícií. Ľudia už oddávna verili, že zelená farba, vetvičky a lístky sú symbolom života a že majú moc odháňať zlých duchov. Aj preto si v zimnom období, keď bolo v prírode menej zelene, zdobili príbytky vetvičkami ihličnanov, na ktoré vešali rôzne ozdoby. Tie zasa predstavovali obetu, ktorá mala ľuďom zabezpečiť hojnú úrodu v nasledujúcom roku.
Vedeli ste, že...?
Vianočné darčeky pod stromčekom zaviedli ako prvé protestantské rodiny, ktoré tak odmeňovali deti za dodržiavanie pôstu.
Prvé vianočné stromčeky v ich „novodobej“ forme vznikli pravdepodobne až začiatkom 16. storočia v luteránskom Nemecku. Boli zdobené dobrotami, ktoré ponúkala pivnica, čiže orieškami, ovocím, pečivom a sladkosťami, neskôr figúrkami a dekoráciami zo slamy, prípadne háčkovanými a vyšívanými ozdobami, sviečkami či prskavkami. Vianočné stromčeky si najprv obľúbili v zámožnejších mestských rodinách, ale neskôr sa v skromnejšej podobe začali objavovať aj na dedinách. Táto pekná tradícia sa rýchlo rozšírila do celého sveta.
Vedeli ste, že...?
Elektrické žiarovky na stromčeku sa prvýkrát v histórii rozsvietili 22. decembra 1882 v Menlo parku v Spojených štátoch. Zaslúžil sa o to Thomas Alva Edison a jeho priateľ Edward H. Johnson, ktorý skonštruoval svetelnú reťaz.

Od husacieho peria k záchodovej kefe

Ešte stále si mnoho ľudí nevie vo svojej domácnosti predstaviť iný ako živý vianočný stromček. Už koncom 19. storočia – ako reakcia na masívne odlesňovanie v Nemecku – však uzreli svetlo sveta prvé neživé stromčeky. Vetvičky mali zhotovené z husacieho peria farbeného nazeleno. Na začiatku 20. storočia prišla americká firma Addis Brush Company s ďalším nápadom – vyrobila umelý, plastový stromček a využila pri tom vlastnú technológiu výroby záchodových kief. Tieto stromčeky mali oveľa lepšiu nosnosť, vďaka čomu ich mohli ľudia zdobiť veľkorysejšie.

Živý, umelý alebo celkom iný?

Vylepšenou verziou boli hliníkové stromčeky v 60. rokoch a plastové stromčeky v 80. rokoch minulého storočia. Vyrábali sa v rôznych farbách, dokonca v bielej, aby tak pripomínali snehom zapadané ihličnany v hore. Domáce gazdinky sa tešili najmä tomu, že ich ušetrili popadaného ihličia. Samozrejme, v súčasnosti už mnohí ľudia zmýšľajú ekologicky, a tak radšej volia iné verzie stromčekov, napríklad drevené, papierové či zasadené v črepníkoch, ktoré rastú celoročne.

Stromčeku právom patrí najlepšie miesto v dome

Čaro vianočného stromčeka spočíva najmä v tom, že vnáša do domu jednak ducha prírody, jednak rozprávkovú atmosféru, o ktorú sa starajú svetielka a dekorácie od výmyslu sveta. Možno sa však aj vy pýtate, kam ho čo najlepšie umiestniť.
 • Veľmi často si nachádza miesto pri okne, vďaka čomu môže vysvietený ihličnan vysielať do sveta správu, že Vianoce zavítali aj do vášho domu.
 • Je dobré, ak pôsobí ako dominanta priestoru už pri vstupe do miestnosti.
 • Idylické zátišie vytvára vyzdobený stromček pri plápolajúcom kozube. Ak ho nemáte, môžete využiť niku v stene alebo policu, kde na ohňovzdornú podložku naukladáte veľké množstvo horiacich sviec. Ak sa obávate rizika požiaru, vhodným riešením môže byť aj umiestnenie sviec do lampášov.
 • Ak má stromček stáť v otvorenom priestore, ktorý spája dve miestnosti, napríklad kuchyňu s obývačkou, mal by byť umiestnený na ich rozhraní, aby prislúchal akoby jednej aj druhej zóne a bol oživením pre obe tieto funkčné časti priestoru.
 • Ak vám stačí malý stromček, môžete ho položiť aj na komodu, konferenčný stolík či kuchynský ostrovček.
 • Ľudia dnes majú vianočné stromčeky aj v spálňach, detských izbách či pracovniach, pričom každý z nich svojou výzdobou vyhovuje gustu iného člena rodiny.
Vedeli ste, že...?
Možno ste to netušili, ale aj feng šuej ponúka vlastné pravidlá, ako v príbytku čo najlepšie situovať najkrajší symbol Vianoc. Stromček vraj patrí tam, kde sa nachádza element dreva, a teda vo východnej časti miestnosti (čo zabezpečí zdravie), v juhovýchodnej (peniaze a hojnosť) alebo v južnej (kde spočíva povesť a úcta).

Ako ho vyzdobiť?

Podľa prieskumu Pinterestu sme sa tento rok začali venovať Vianociam oveľa skôr než po minulé roky. Môže za to najmä aktuálna ťažká situácia, ktorá núti ľudí hľadať únik z reality. Vianočné sviatky preto každý očakáva s nádejou, že mu aspoň na chvíľku pomôžu zabudnúť na starosti spojené s epidémiou. Podľa frankfurtského veľtrhu Christmasworld sa dekorácie budú niesť v duchu ekológie, jednoduchosti a recyklácie. Z analýz Google Trends zasa vyplýva, že ľudia ešte viac túžia prežiť sviatky v kruhu rodiny, priateľov a v nostalgickej atmosfére. To všetko sa odzrkadľuje aj v aktuálnych trendoch zdobenia vianočných stromčekov.
 
Stromček môžete vyfintiť napríklad v minimalistickom severskom duchu za pomoci ozdôb z prírodných materiálov, ako sú drevo, papier, špagát a korok, či „živých“ ozdôb, trebárs vetvičiek imela, jarabiny a eukalyptu. Takýto stromček vo vidieckom štýle by mal byť odetý najmä do zemitých tónov, papraďovej zelenej, hnedočervenej, sivej, antracitovej či pieskovej. Môžete ho dozdobiť kvetinovými a zvieracími motívmi, ozdobami z fúkaného skla či pripomínajúcimi akvarel.
Množstvo respondentov sa v prieskume Pinterestu vyjadrilo, že očakáva Vianoce v užšom rodinnom kruhu a skromnejšom duchu. Mnohí nechcú nakupovať nové ozdoby, ale recyklovať a vytvoriť si vlastné dekorácie. Tento trend prináša do našich domovov aranžmány v decentných, neutrálnych farbách. A ako to dosiahnuť? Napríklad tak, že skombinujete jednoduché biele a krémové vianočné gule v rôznych veľkostiach s ľahkými stuhami alebo obyčajnými šiškami, ktoré nazbierate v lese. Na výrobu vlastných ozdôb môžete použiť starý papier, kartón z krabíc (napríklad tých, v ktorých vám poprichádzajú nakúpené darčeky z e-shopov), kovové vrchnáky z pohárov od zaváranín či korkové štuple z vína, plast z fliaš od minerálok, starý textil atď.
Vedeli ste, že...?
Najtypickejšiu ozdobu vianočného stromčeka – fúkanú sklenú guľu – ako prvý vytvoril Francúz Pierre Dupont v roku 1889. Nápaditú dekoráciu si dal aj patentovať.
Leto sme si užili takpovediac s odretými ušami, možno aj preto nám strážcovia trendov ponúkajú možnosť prežiť Vianoce v rozmarnej palete veselých pastelov. Základné smotanové odtiene možno v takomto type výzdoby kombinovať s tónmi pripomínajúcimi ovocné zmrzliny. Farebné ľadové kráľovstvo stačí zavŕšiť priehľadnými či sklenými dekoráciami, ozdobami s metalickým nádychom, hodvábnym leskom a so zamatovou povrchovou úpravou.
Ak ste si stále nenašli čas vybaliť ozdoby po starej mame, možno je načase prehľadať povalu. Vianoce sú totiž v tomto roku, a to viac než inokedy, symbolom rodiny, ale aj priateľov či vzdialených príbuzných, s ktorými sa môžeme stretnúť, bohužiaľ, len online. Tento trend vás očarí rozprávkovou výzdobou plnou tradičných vianočných farieb. Na stromčeku sa budú vynímať gule s kreslenými motívmi, vintage ozdoby či rôzne figúrky a postavičky.

5 tipov pre milovníkov extravagancie

 • Kedysi hrali vianočné stromčeky všetkými farbami. Dnes môžete ísť bez obáv proti prúdu a zvoliť monochromatický vzhľad – pohrajte sa hlavne s tvarmi a veľkosťami ozdôb.
 • Pôsobivá je aj čierno-biela vianočná fazóna; nejde síce o prelomový druh výzdoby, šachovnicové zdobenie však bude vždy pôsobiť rafinovane a nadčasovo.
 • Nadšenci vzácnych kovov sa môžu zahrať na alchymistov a skombinovať zlaté dekorácie so striebornými alebo zlaté s medenými. Vintage vzhľad zasa stromčeku dodajú mosadzné doplnky.
 • Zabudnite na farebné ozdoby rozvrstvené po celom stromčeku a vytvorte súvislé línie kontrastných farieb, ktoré budú prechádzať od vrcholca až po najnižšiu časť kmeňa. Môžete ich tvoriť horizontálne aj vertikálne – hovorí sa tomu color-blocking.
 • Ak ste za jemnejšiu, ale stále nápaditú výzdobu, vytvorte na svojom stromčeku ombré efekt, čo znamená, že dekorácie vytvoria gradient od najsvetlejšieho až po najtmavší odtieň tej istej farby.
Tak čo, v akom duchu sa ponesie výzdoba vášho vianočného stromčeka? Máte už svojho favorita?


 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášh…

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Mô…