Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Trendy v bývaní na rok 2021

Trendy v bývaní na rok 2021

30. 01. 2021, SCONTO Nábytok
Aké trendy si pre nás prichystali dizajnéri v roku 2021? Čo bude „in“ a ktoré prvky budú v interiéri dominovať? Inšpirujte sa, či už vás čakajú veľké zmeny, alebo len malé úpravy bytu pre potešenie.

V hlavnej úlohe emócia

Trendsetteri zo štúdia bora.herke.palmisano pozorne sledujú život naokolo, trendy v móde aj v dizajne a na každý rok pripravujú prehľad troch zaujímavých trendov, ktoré sa odrazia aj v našich interiéroch. Na rok 2021 je prvým z nich trend emotional, v ktorom hrá hlavnú úlohu emócia. Naše domovy sa totiž museli (a ešte načas aj budú musieť) premeniť na kancelárie, fitnescentrá, jogové štúdiá či kuchyne vychytených reštaurácií. Tento trend robí z nášho interiéru multifunkčné a zároveň príjemné útočisko. Pre pocit pohodlia odporúčajú farby ako ružová, žltá či broskyňová, ktoré doplní biela, čierna aj svieža mätová farba.
Nábytkový program Spring
Druhým trendom je continual s dôrazom na pomalý rytmus a realitu, ktorú uprednostňuje pred estetikou s vysokým leskom. Z balkónov a terás sa stane ďalší obytný priestor – nielen v podobe exteriérovej obývačky, ale aj home officeu. Naše domovy by sa mali stať zelenšími, o čo sa postará nielen živá zeleň v byte, ale aj farebná paleta na čele so zelenou machovou, doplnenou hnedou a sivou farbou dreva a zeme. Zabudnúť môžete na materiály s vysokým leskom, vítané sú nedokonalé povrchy bez príkras, ktoré vyzdvihujú remeslo majstrov, ručnú prácu a (ne)dokonalosť prírody. Presne v štýle wabi-sabi.
Nábytkový program Yoga
Tretí trend – renewal –, zároveň posledný podľa prognózy bora.herke.palmisano na rok 2021, prekypuje energiou, výraznými farbami, novými materiálmi a dizajnom, na ktorom sa odráža improvizácia, neformálny prístup aj humor. Pripravte sa na energický kokteil červenej, fialovej a ružovej, ktorý doplní modrá, zelená a sivá. Trend vyzdvihuje život v meste a toľko skloňovanú udržateľnosť a recykláciu. Drevený a plastový odpad sa mení na nové materiály, pestrofarebné sklo a recyklované textílie zrazu vytvárajú vzrušujúce koláže v novom kontexte. Tento trend predstaví aj nové materiály spôsobom, akým ste ich predtým nevnímali.
Nábytkový program Goa

Farebné protiklady – farba roka 2021 podľa Pantone

Aké farby budú kraľovať v interiéri v roku 2021? Podľa spoločnosti Pantone určite žltá a sivá, ktoré vystriedali klasickú modrú. Podobná fúzia dvoch farieb pritom nastala naposledy pred piatimi rokmi, keď odborníci spojili nežnú ružovú s bledomodrou. Žltý odtieň s názvom illuminating a sivá ultimate grey spoločne vyjadrujú posolstvo sily a nádeje, ktoré je trvalé aj povznášajúce. Hoci fungujú ako protiklady, cieľom spojenia bolo dokázať, že aj dva rozdielne elementy dokážu spolu fungovať. Žltá symbolizuje optimizmus, sivá odhodlanie. Dizajnéri nimi chceli poukázať na vnútornú silu ľudí a dodať nám nádej na žiarivejšie dni.
Nábytkový program Clif

Odvaha na zmenu – farba roka 2021 podľa Duluxu

Svoju farbu roka každoročne predstavuje aj spoločnosť Dulux. Farba na rok 2021 bola vybraná ešte pred tým, ako sa svet stihol v roku 2020 zastaviť v dôsledku globálnej pandémie, spoločnosť však už tento odtieň nemenila. A ani sa nečudujeme. Vybraný hnedý odtieň s názvom brave ground je teplý a neutrálny prvok. Predstavuje zem a spája nás s tým najpodstatnejším – s prírodou a jednoduchými vecami naokolo. Zároveň symbolizuje odvahu na zmenu, teda presne to, v čo všetci dúfame a čo tak potrebujeme.
Nábytkový program City
Nábytkový program Manhattan

Inšpirácia umením a architektúrou

Rok 2021 je aj 140. výročím narodenia velikána umenia Pabla Picassa, ktorý počas svojho života vyskúšal viacero výtvarných smerov a jeden dokonca založil. Otec kubizmu je známy svojimi jednoduchými litografiami, ktoré mnohým pripomínajú nedokončené náčrty. A práve abstraktné línie tela a tváre sú ďalším z trendov na rok 2021. Abstraktné kresby pretavené do vzorov na textíliách, do tvarov keramiky aj rôznych interiérových doplnkov čerpajú od velikánov modernistického umenia a sochárov 20. storočia. Zo sveta architektúry prichádza ďalšia inšpirácia a trend roka 2021 – oblúky. Oblúky a krivky pripomínajúce arkády sú v súlade s trendom oválnych sedačiek, organického dizajnu a biofílie (ľudská potreba kontaktu s prírodou a so živými organizmami), ktoré majú spoločne urobiť naše interiéry útulnejšími.

Pokojný život na dedine

Ďalším interiérovým trendom, na ktorý treba upriamiť pozornosť, je estetika vidieka a rustikálneho interiéru. Pod označením #cottagecore rozčeril vody Instagramu ešte v roku 2020 a tieto vlny, zdá sa, tak rýchlo neutíchnu. Moodboardom dominovali kvetinové polia, prútené košíky, starožitný porcelán... V modernom poňatí sa vidiecky štýl hravo uplatní v kuchyniach, ale aj v iných miestnostiach. Tento trend sa však netýka len interiéru, ale aj života všeobecne. Koncept jednoduchého a sebestačného života v súlade s prírodou oslovuje mladých aj starých, vidiečanov aj ľudí z mesta. Jeho paralelu by sme našli v hnutí Arts & Crafts, ktoré koncom 19. storočia presadzovalo jednoduché návrhy a riešenia vracajúce sa k remeslu starých majstrov.
Kuchyňa Cascada
Nábytkový program Yoga

Aký bude život v záhrade a na terase v roku 2021?

Jasne definované sú aj trendy záhradného nábytku na rok 2021. Uvedomelejší životný štýl vzbudzuje záujem o autentické materiály a nábytok s jednoduchým dizajnom. Dizajnérov inšpiruje samotná príroda, a to tvarovo, farebne aj materiálovo. Hlavnú úlohu hrá drevo z trvalo udržateľných lesov, rýchlorastúci bambus alebo ratan. Subtílne rámy a podnože pôsobia ľahko a zredukované tvary sedacieho nábytku robia priestor prehľadnejším. Spomedzi farieb treba upriamiť pozornosť na neutrálne odtiene, akými sú sivá a hnedá. Alternatívou k čisto prírodným materiálom sú tie inovatívne, ktoré robia exteriérový nábytok mimoriadne odolným alebo ponúkajú opätovné využitie a recykláciu. Príkladom sú plast a látky vyrobené z PET fliaš vylovených z oceánov či recyklované drevo zo starých rybárskych člnov a recyklované kovy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…