Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Trendy z výstav, ktoré zasiahnu nejednu domácnosť

Trendy z výstav, ktoré zasiahnu nejednu domácnosť

23. 03. 2021, SCONTO Nábytok
To, ako žijeme, je pre nás dôležité. Čoraz viac ľudí rozmýšľa, ako spraviť svoj domov udržateľným. Medzinárodné výstavy nábytku, konajúce sa začiatkom roka, predstavili (aj keď len v online priestore) vynaliezavosť výrobcov nábytku, ktorá je odrazom súčasných trendov v interiéri. Trendy zohľadňujú aj to, aký vplyv bude mať celosvetová pandémia na náš životný štýl a interiéry. Tá niektoré veci spomalila, iné, naopak, urýchlila.
Výstava nábytku imm cologne v Kolíne, ktorá je v januári prvým dizajnovým veľtrhom roka, Heimtextil so svojimi textilnými inšpiráciami, severský Stockholm Furniture & Light Fair, parížska stálica Maison & Objet, nemecký veľtrh Ambiente alebo dizajnová udalosť roka taliansky Salone del Mobile – všetky tieto inšpiratívne veľtrhy boli z dôvodu pandemickej situácie prenesené do online priestoru, prípadne boli dátumy ich konania presunuté a s nádejou preplánované na ďalší rok. Napriek tomu ponúkli dizajnové inšpirácie a novinky, z ktorých môžete čerpať aj vy.

Prírodný luxus

Kvalita je nový luxus. Tradičné remeselné spracovanie, jednoduchosť, prvotriedne materiály a dizajn s mäkkými tvarmi – to sú signály, ktoré poukazujú na čistý luxus. „Čistý“ preto, lebo je prirodzený a zameraný na to, na čom skutočne záleží, a na ochotu vzdať sa konzumu v prospech udržateľných produktov. Zmeny v zariaďovaní interiérov neovplyvňujú iba trendy, sú priamo ovplyvnené tým, čo sa deje v našom prirodzenom prostredí a aj rytmom ročných období a našimi kultúrnymi zvykmi. Nekonečným zdrojom inšpirácie pre dekorácie sa stanú práve (florálne) motívy a farby ročných období.

Rozmazané hranice

Interiér bez hraníc stiera čiaru medzi interiérom a exteriérom. Exteriérový nábytok má dizajn na nerozoznanie od toho interiérového a môžete ho použiť v oboch priestoroch. Panoramatické okná a steny novostavieb zase opticky zväčšujú interiér a prepájajú ho s terasou či so záhradou do jedného celku, ktorý oddeľuje len tenká sklenená stena. Trend rozmazaných hraníc sa týka aj umiestnenia home officeu či domáceho fitnescentra do priestorov bytov. Stacionárny bicykel na cvičenie už viac nemusí byť nevzhľadným strojom ukrytým v izbe, do ktorej návštevy nesmú. Za bicykel Ciclotte, ktorý navrhol taliansky dizajnér Luca Schieppati, sa nemusíte hanbiť ani v obývačke a v čase jeho nepoužívania budete obdivovať jeho funkcionalistické línie.
Bicykel aj ako dekorácia. Zdroj: Ciclotte
Bicykel aj ako dekorácia. Zdroj: Ciclotte
Odvetvie interiérového dizajnu však musí čeliť aj iným výzvam, ktoré budú časom ešte naliehavejšie – a tými sú riešenia pre fenomény, ako sú zahusťovanie miest, demografické zmeny a rastúca mobilita. S nimi prichádzajú otázky, ako využiť aj ten najmenší priestor čo najlepšie či ako by mal vyzerať bezpečný interiér pre osamelo žijúcich starších ľudí.
Očiam skryté
Často skloňovaným spojením sa stali skryté minikuchyne, schované za dverami, ktoré zatvorené pôsobia ako obyčajná skriňa. Dopyt po takomto riešení prichádza najmä z veľkých miest s malými bytmi.

Multifunkčnosť

Menej je viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Urbanizácia a rastúce ceny bývania si vyžadujú multifunkčné riešenia malých rozmerov pre jednotlivcov i rodiny. Nábytkársky priemysel reaguje na výzvu vytvoriť maximálny komfort v malom priestore so systémami domácej kancelárie a modernými riešeniami úložných priestorov. Výsledkom je inovatívny nábytok, ktorý si prispôsobíte a jednoducho upravíte podľa toho, ako ho práve plánujete využiť.
Modulárny regálový systém
Modulárny regálový systém Fläpps – spravíte z neho domácu kanceláriu, využijete ho vo vstupnej hale, v kuchyni, šatni aj obývačke. Zdroj: Fläpps System
Variabilný úložný priestor zložený z 10 plastových krabíc
Variabilný úložný priestor zložený z 10 plastových krabíc, ktoré môžete poskladať podľa vlastných potrieb. Stáva sa tak praktickým pomocníkom, ktorý možno využiť napríklad ako komodu na topánky, skrinku na hračky či regál na iné potreby do domácnosti, kdekoľvek je to potrebné. Zdroj: Sconto/regál LPC10W
Aktivity sústredené do jednej miestnosti
Pandémia síce naše životy spomalila, niektoré veci však urýchlila. Home office, ktorý bol dovtedy viac-menej výsadou, sa zrazu stal nevyhnutnosťou. Podľa prieskumov je najčastejšie využívanou miestnosťou na home office obývačka. Stala sa miestom na sledovanie televízie, pracovným kútikom aj miestom na meditáciu a mnoho ďalších aktivít. Preto je v obývačke čoraz viac žiadaný multifunkčný nábytok a drobné solitéry, ktoré poslúžia podľa aktuálnej potreby, nie nevyhnutne len v obývačke. Napríklad pohovka, ktorá sa zmení na príležitostné pracovisko či relaxačný kútik vďaka integrovaným odkladacím priestorom, alebo stolík, ktorému možno priradiť podľa umiestnenia rôzne funkcie.
Pohovka s integrovanými doplnkami na prácu
Pohovka s integrovanými doplnkami na prácu. Zdroj: Vitra
Polohovateľná sedačka so zabudovaným stolíkom a s elektrickými zásuvkami
Polohovateľná sedačka so zabudovaným stolíkom a s elektrickými zásuvkami. Zdroj: Höffner
Nábytkový solitér, ktorý možno využiť ako konzolový stolík k sedačke, ale aj ako dizajnový regál na dekorácie, kvety či úložné miesto na chodbe a pod. Zdroj: Sconto/konzolový stolík LNT80X

Filozofia recyklácie a udržateľnosti

Vstúpili sme do novej dekády, ktorá ovplyvňuje aj trendy v interiérovom dizajne. Konzum ustupuje filozofii udržateľnosti, a hoci sa trendy cyklicky vracajú, dôraz na hodnoty a ekológiu je väčší. Všetko sa začína výberom ekologicky šetrných materiálov a recyklovaných surovín, ktoré dostali druhú šancu na život. Vďaka novým materiálom (experimentuje sa s biomateriálmi ako mycélium – podhubie), výrazným farbám a troche improvizácie ukazujú dizajnéri aj neformálny prístup. Poslednou ingredienciou tejto heterogénnej zmesi je humor, ktorý sa pretavuje do tvarov produktov. Kreslo Puffy od talentovanej Britky Faye Toogoodovej to potvrdzuje – kúsok ocenený na štokholmskej výstave vyzerá ako prešívaná textília prehodená cez rúrkovú konštrukciu.
Nápadité kreslo Puffy z dielne Faye Toogoodovej
Nápadité kreslo Puffy z dielne Faye Toogoodovej. Zdroj: Hem/Erik Lefvander

Bývanie v sieti

Ani nevieme ako a vkĺzli sme do digitálneho sveta ako do druhej kože – z nevyhnutnosti, ale nie nechcene. Myšlienka inteligentného domu sa stáva čoraz bežnejšou, predmety a zariadenia v domácnosti sú vybavené smart technológiami. A interiérový dizajn sa tomu prispôsobuje – stolová lampa s integrovaným reproduktorom na prehrávanie hudby a s hlasovým ovládaním nie je rekvizitou zo sci-fi filmu. Trh, ktorý na trend nadväzuje, rastie rýchlym tempom. Technické inovácie a zároveň blízkosť prírody sa stávajú neprekonateľnou kombináciou. Toto spojenie reprezentujú napríklad inteligentné kvetináče na pestovanie byliniek v domácnosti.
Inteligentný kvetináč
Inteligentný kvetináč. Zdroj: Rise Gardens
 

Novinky neobchádzajú ani kuchyňu: trendy na rok 2021

Veľkým trendom sú aj naďalej kuchyne s otvoreným konceptom, do ich dizajnu sa dostáva viac multifunkčnosti. Ako zásteny sa čoraz častejšie používajú veľkoformátové dosky imitujúce betón alebo kameň, pričom tieto vzory sa na vytvorenie harmónie nachádzajú aj v iných častiach interiéru. Otvorený priestor podčiarkujú police v kuchyni, poriadok vnesú zase mimoriadne široké výsuvné systémy s rozdeľovačmi zásuviek.
Veľkoformátové dosky používajúce sa ako zásteny. Zdroj: Sconto/kuchyňa Fashion
Veľkoformátové dosky používajúce sa ako zásteny. Zdroj: Sconto/kuchyňa Fashion
Police dodávajúce priestoru „vzdušnosť“ a atmosféru otvorenosti. Zdroj: Sconto/kuchyňa Easytouch
Police dodávajúce priestoru „vzdušnosť“ a atmosféru otvorenosti. Zdroj: Sconto/kuchyňa Easytouch
Najnovšie inteligentné spotrebiče poskytujú kedysi nepredstaviteľné možnosti – obsah chladničky si môžete vďaka integrovaným kamerám skontrolovať aj na diaľku, ostatná generácia však ide ešte o krok ďalej. Chladnička si zapamätá preferencie členov domácnosti a akékoľvek intolerancie jedla a sama im ponúkne návrh receptov. Z chladničky sa tak stáva sčasti šéfkuchár. Inteligentné rúry si zase samy nastavia správnu teplotu na prípravu jedla a zbytočnou sa stáva aj otázka, či sme nezabudli vypnúť varnú dosku – jej teplotu či vypnutie si môžete skontrolovať odkiaľkoľvek prostredníctvom aplikácie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…