Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Veľká šatníková skriňa je snom každej ženy

Veľká šatníková skriňa je snom každej ženy

24. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Nie každej žene je dopriata samostatná miestnosť na oblečenie. Našťastie existujú šatníkové skrine, ktoré do veľkej miery tento priestor nahradia. Ak hľadáte skutočne veľkorysú skriňu na odevy, vyberajte si z modelov, ktoré majú najmenej pätoro dvier. Čo ešte zohľadniť pri výbere?

3 základné typy šatníkových skríň

Vyhotovenie šatníkovej skrine si vyberajte podľa toho, aké oblečenie a aký spôsob uloženia u vás prevažuje.
 1. Policové skrine. Ide o nábytok, ktorý má len poličky a zásuvky. Je optimálnou voľbou pre tých, ktorí oblečenie skladajú do tzv. komínikov a nepotrebujú ho vešať na ramienka.
 2. Skrine so šatníkovou tyčou. Tieto skrine majú zvyčajne len dve police, a to v hornej časti. Zvyšok priestoru je voľný a doplnený o šatníkovú tyč na vešanie oblečenia.
 3. Kombinované skrine. Ponúkajú policový systém aj priestor so šatníkovou tyčou. Ak hľadáte veľký šatník, pravdepodobne siahnete po tomto variante. Uložíte doň totiž akýkoľvek typ oblečenia.
Ako je to so zásuvkami?
Koľko zásuviek je dosť a koľko málo? Záleží na tom, či si ku skrini zaobstaráte napríklad aj zásuvkovú komodu. Tak či onak, je dobré, ak má skriňa aspoň tri zásuvky. Z ergonomického hľadiska by sa mali nachádzať zhruba vo výške 120 cm od zeme. Zásuvky sa najčastejšie používajú na spodnú bielizeň. Ak jednu zo zásuviek doplníte organizérom na šperky, získate praktickú šperkovnicu.

Dvakrát meraj, raz nakupuj

Skôr ako sa pustíte do nákupu šatníka, odmerajte si izbu. Ujasnite si, pri ktorej stene bude skriňa stáť a či bude zaberať celú jej dĺžku. Šírka veľkých šatníkových skríň, ktoré majú pätoro otočných dvier (resp. dvoje až troje posuvných dvier), obvykle presahuje 220 cm. Starostlivo teda zmerajte, či bude skriňa k stene pasovať.

Okrem dĺžky steny pre vás bude dôležitá i výška izby. Podľa toho si vyberajte výšku skrine. Všeobecne platí, že skriňa by mala siahať až k stropu. Tak získate maximálne veľký úložný priestor. Dnes dostať i skrine, ktoré sú vyššie než 200 cm.

Hĺbka šatníkovej skrine je parameter, ktorý ovplyvňujú možnosti miestnosti, ale aj typ oblečenia, ktorý budete do skrine ukladať. Ak chcete oblečenie vešať na ramienka, treba zistiť, ako je šatníková tyč situovaná. Ak je rovnobežná so zadnou časťou, ideálna hĺbka skrine je 60 cm. V prípade, že tyč je kolmá, zaujímajte sa o to, či je výsuvná. Vďaka vysunutiu budete mať prehľad o každom kúsku oblečenia. Hĺbka skrine by mala byť okolo 45 cm.

Rohový alebo rovný variant?

Pri výbere šatníka sa vám ponúkajú dve možnosti priestorového vyhotovenia:
 1. rovné,
 2. rohové.
Rovné skrine sú klasika. Sú „ploché“, takže po ich otvorení máte prehľad o všetkých svojich veciach. Ak chcete efektívne využiť roh miestnosti, zvoľte rohovú šatníkovú skriňu. V podstate funguje ako samostatná miestnosť na oblečenie. Po otvorení dverí máte pred sebou veľký priestor, do ktorého sa niekedy dá i vstúpiť. Nájdete tam policový systém aj šatníkovú tyč. Vďaka veľkorysému priestoru schováte dnu napríklad i žehliacu dosku alebo cestovný kufor. 
Šatníková skriňa na mieru vašim potrebám
Jednou z možností, ako získať veľký úložný priestor s maximálnym využitím miesta, ktoré máte k dispozícii, je zostaviť si vlastnú skriňu zo skriňového programu. Sami si zvolíte, z koľkých a akých prvkov bude vaša skriňa pozostávať.

Ako si vybrať dvere skrine

Vyhotovenie dvier si vyberajte podľa toho, ako veľmi šetríte miestom. Na výber máte skrine s otočnými aj s posuvnými dverami.
 
 • Skrine s otočnými dverami. Hovorí sa im aj krídlové dvere. Otvárajú sa smerom do miestnosti. To znamená, že na ich plné otvorenie musí byť pred skriňou dostatok miesta. To platí i o skladacích dvierkach. Preto sú ideálne do veľkých spální a izieb, v ktorých nešetríte každý centimeter. Výhodou otočných dvier je, že po otvorení vidíte kompletne do celej skrine. Navyše môžete vnútornú stranu dvier doplniť o háčiky, na ktoré sa dajú zavesiť napríklad opasky, kravaty a iné drobnosti.
 • Skrine s posuvnými dverami. Oceníte ich najmä v miestnostiach, kde bojujete o každý centimeter. Vzhľadom na to, že dvere sa otvárajú posuvom v koľajničkách, pred skriňou nemusí byť žiadne miesto. Nevýhodou je, že skriňu nikdy neotvoríte úplne celú. Časť jej obsahu vždy zostane za zatvorenými dverami.
 • Kombinované dvere. V tomto prípade má skriňa otočné aj posuvné dvere. Krídlové obvykle ukrývajú policový systém, za posuvnými nájdete šatníkovú tyč.
 
S otázkou dvier súvisí aj téma zrkadla. Niektoré skrine sú zrkadlové, čo znamená, že prednú časť všetkých alebo niektorých dvier tvoria zrkadlá. Ich výhodou je, že ušetríte priestor, ktorý by ste inak museli venovať postaveniu alebo zaveseniu samostatného zrkadla.
Vedeli ste, že?
Podľa tradičného učenia feng šuej by sa na zrkadlovej ploche nemala odrážať posteľ. Vyvoláva to totiž pocit, že v miestnosti je prítomná ďalšia osoba. To môže viesť k nepokojnému spánku.

Nároky na priestor podľa typu oblečenia

V prípade políc si všímajte, či je možné flexibilne upravovať ich výšku. Dôležitá je i hĺbka a šírka políc.

Pri šatníkovej tyči sledujte, v akej výške je zavesená. Každé oblečenie visiace na ramienku má totiž inú dĺžku. Do skrine by ste ho mali vešať tak, aby sa nepokrčilo. Majte na pamäti orientačné hodnoty:
 
 • 135 až 145 cm – dĺžka dámskeho kabáta s ramienkom,
 • 160 cm – dĺžka dlhých dámskych šiat s ramienkom,
 • 130 cm – dĺžka nepreložených nohavíc na ramienku,
 • 70 cm – dĺžka v polovici preložených nohavíc na ramienku,
 • 85 až 100 cm – dĺžka pánskych a dámskych sák s ramienkom.

Efektívne používanie skrine

Možno sa vám pod slovom ergonómia vybaví pracovňa alebo kuchyňa. Základy ergonómie, teda správneho, funkčného a efektívneho usporiadania, však platia i v prípade šatníkových skríň. Ako efektívne využívať šatník?
 
 • Oblečenie, ktoré nosíte najčastejšie, ukladajte do zóny medzi pásom a plecami.
 • Oblečenie, ktoré nosíte len občas, uložte do spodných alebo horných častí, kam však bez problémov dosiahnete.
 • Sezónne oblečenie dajte v skrini úplne najvyššie, teda do priestoru, kam sa dostanete len vďaka schodíkom.
Okrem toho sa vyplatí doplniť veľkú šatníkovú skriňu kontajnermi či najrôznejšími organizérmi, ktoré môžu byť závesné i výsuvné. Existujú špeciálni pomocníci na zavesenie kravát, pánskych opaskov k nohaviciam alebo hodvábnych dámskych šatiek.

Veľká šatníková skriňa a premyslený dizajn

Vzhľadom na obrovské rozmery sa šatník stane výrazným prvkom miestnosti, preto si doprajte dostatok času na výber dizajnu a vyhotovenia.
 
 • Minimalistické a výsostne moderné interiéry si porozumejú napríklad s hladkým bezúchytkovým otváraním, bielou farbou, prípadne v kombinácii so striebornými prvkami a lesklými plochami.
 • Pre vidiecky štýl sú ideálne masívne skrine so zdobením v podobe frézovania. Skvelé sú rôzne drevené dekory.
 • Do industriálne ladenej miestnosti si vyberte skriňu, ktorá kombinuje sivú farbu, prípadne dekor kameňa a betónu s dekorom dreva. Dopĺňať ich môže i kov.
Čo sa týka dizajnu miestnosti, veľká šatníková skriňa bude určujúcim prvkom. Ak si skriňu vyberáte až na záver, zvoľte dizajn, ktorý ladí so zvyškom miestnosti. Pokiaľ je skriňa prvým kusom nábytku v izbe, od jej dizajnu sa bude odvíjať nákup ďalšieho nábytku. Samozrejme, vyberať si môžete i zo spálňových programov, ktoré obsahujú viacero prvkov v jednotnom dizajne, a tak bude v miestnosti všetko dokonale zladené.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …