Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Záhradné trendy na rok 2022

Záhradné trendy na rok 2022

04. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Záhrada vždy bola osobitým miestom na odpočinok. Čerstvý vzduch podporuje zdravie, regeneráciu a pomáha nám relaxovať aj snívať. Je to miesto, kde pestujeme bylinky a rastliny, zberáme úrodu, hostíme rodinu aj priateľov a po novom aj pracujeme či varíme. Mať vlastný kúsok zelene sa ukázalo ako veľmi dôležité najmä v posledných mesiacoch. Z terás sa stal rozšírený obytný priestor a dizajnové trendy sa im rozhodne nevyhýbajú. Viete, čo bude tento rok „in“ na terasách aj balkónoch?

Komfort interiéru v záhrade

Trend „exteriérová obývačka“ je citeľný aj tento rok. Terasa by mala byť nenáročná na údržbu. Moderná záhrada vyzerá tak, že v nej trávite viac času odpočinkom a menej sa venujete starostlivosti o rastliny. Tomu je prispôsobený aj záhradný nábytok – štýlový, čalúnený a príjemný na sedenie. Kombinuje pohodlie obývacej izby a mimoriadne odolné materiály určené do exteriéru. Dojem komfortného interiéru podporia záhradné hojdacie postele, vankúše, exteriérové koberce a lampy. Nesmú chýbať ani vonkajšie krby a ohniská na príjemné letné večery.
Záhradné ležadlo IBIZA
Záhradný program Vario

Udržateľná záhrada

Exteriérový nábytok je dnes mimoriadne odolný a vyrába sa aj z udržateľných materiálov, či už sú to recyklované kovy, drevo zo starých rybárskych člnov, rýchlorastúci bambus, alebo staré PET fľaše a plastový odpad vylovený z oceánov. Jedným zo záhradných trendov na nadchádzajúce obdobie sú aj zredukované tvary záhradného nábytku. Dizajn vsádza na minimalistické línie, subtílne rámy a podnože stolov a stoličiek, ktoré pôsobia ľahko. Nesmieme zabudnúť spomenúť príjemné oblé tvary a organický dizajn, ktoré sú veľkým trendom aj v interiéri.
Záhradná zostava ROUND
Záhradné ležadlo Stripe

Záhradkárčenie na balkóne

Malé priestory vyžadujú veľké nápady – najmä ak žijete v meste. Riešením pre malé balkónyvertikálne záhrady, ktoré prinášajú príjemné pocity zo záhradkárčenia aj tým, ktorí nemajú vlastnú záhradu. Aj keď sú vertikálne záhrady v poslednom období horúcim trendom, rozhodne nejde o novinku. S týmto nápadom prišiel parížsky botanik Patrick Blanc ešte v roku 1994, keď svoj projekt vertikálnej záhrady predstavil na výstave Le Festival International des Jardins de Chaumont-sur-Loire. Vertikálna záhrada však nemusí byť len úžitková, ale aj okrasná. Panel so zeleňou vytvorí na balkóne príjemné pozadie. V prípade vopred zakúpených systémov na vertikálne záhrady je inštalácia záhradnej steny veľmi jednoduchá – rozmiestnenie zásobníkov na rastlinky je totiž variabilné a hustotu výsadby si zvolíte takú, aká vám vyhovuje. Ako alternatíva tohto riešenia poslúži aj zaujímavý stojan na kvety na balkóne.
Zdroj: Exteta

Biela a monochromatické farby

K vzniku mimoriadne fotogenických bielych záhrad prispeli aj sociálne médiá. Biely nábytok, dekorácie a kvitnúce rastliny v kvetináčoch sú jedným z kľúčových trendov a vytvárajú pokojnú oázu. Hlavnou myšlienkou je zameranie sa na monochromatickú schému kombinovania farieb – vyskytuje sa v nej tá istá farba vo viacerých tónoch. Okrem bielej pôsobia príjemne aj odtiene béžovej a bledého dreva, ktoré sú navyše aj praktické. Opticky zväčšia priestor a počas horúcich dní sa svetlý nábytok nebude zbytočne prehrievať.
Záhradný stolík US 1000 a stoličky US 1001
Záhradná pohovka Holstein
Záhradný program Cape

Varenie na terase

Ľudia túžia zdržiavať sa na čerstvom vzduchu čo najdlhšie, takže do exteriéru presúvajú všetky aktivity, ktoré sa dajú. Výnimkou nie je ani varenie. Teplé slnečné lúče si nemusíte užívať len na ležadle, ale aj pri posedení s rodinou a priateľmi počas obeda na čerstvom vzduchu. A ten si môžete pripraviť rovno v záhrade. Ideálna na to bude exteriérová kuchyňa. Záhradná kuchyňa pritom nemusí byť napojená na dom, môžete si zvoliť aj mobilnú kuchyňu či klasický gril s príručným vozíkom. Táto mobilita vám umožní kuchynku alebo gril premiestniť do tieňa alebo závetria, podľa potreby. Ak vaša záhradná kuchyňa nebude mobilná, potom nezabudnite na tienenie s naklápacími lamelami, ktoré otvoria cestu nielen slnečným lúčom dnu, ale aj pare z varenia von. Zároveň kuchynku ochránia pred dažďovou vodou, takže varenie na čerstvom vzduchu si môžete dopriať prakticky kedykoľvek.
Zdroj: Viteo

Home office na čerstvom vzduchu

Globálna pandémia bola katalyzátorom mnohých zmien a zamestnancom priniesla benefit v podobe home officeu. Hoci na jednej strane práca z domu prináša mnohé pozitíva, na druhej strane sa môže stať, že človek strávi v interiéri svojho domova nikdy sa nekončiaci pracovný deň. Jedným z riešení je práca na čerstvom vzduchu. Obľuba „garden officeov“ vo svete rastie a modulárne riešenia ponúkajú mini priestory a záhradné domčeky s rozlohou od 4 m2 aj luxusné kancelárie s rozlohou 30 m2. Ak sa vám raz home office skončí, moderné záhradné domčeky s hrúbkou stien 70 mm môžete ľahko premeniť na domácu telocvičňu, herňu pre deti, dielňu či domček pre hostí. 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…