Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania
Publikováno: 30. 04. 2020
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako energia vášho domova vplýva na váš život? Čínske umenie dobrého bývania, feng šuej, je na Slovensku už pomerne známe, o indickej vede prosperujúceho a harmonického života, vastu shastra, u nás mnoho ľudí ešte nepočulo. Ide pritom o staroveké hinduistické učenie, ktoré vám má do života priniesť pokoj a prosperitu.
Vastu shastra je indický architektonický systém, ktorého počiatky siahajú do piateho storočia nášho letopočtu. Cieľom vastu je eliminovať negatívne energie a naopak posilniť tie pozitívne. Napokon, v pozitívne nabitom byte sa lepšie býva, vzťahy sú harmonickejšie a vy máte viac energie. Podľa tohto systému si však v negatívne nabitom byte koledujete o choroby, neúspech, nešťastie a v najhoršom prípade aj smrť. Poďme sa ale pozrieť, ako žiť v súlade s energiou prírody a priniesť si do života len to dobré.

FILOZOFIA A PÔVOD VASTU SHASTRA

Indovia verili, že dom je živý organizmus, a preto k nemu treba pristupovať s úctou. Ducha, ktorý sa domom preháňal, volali Vastu Purusha. Každá svetová strana má zasa svojho boha a podľa neho aj svoju funkciu. Napríklad boh, ktorý sa stará o severovýchod, potrebuje v tejto časti domu modlitebnú miestnosť alebo oltárik.

Dom je navrhnutý tak, aby čo najefektívnejšie prijímal energiu zo slnka, duše vesmíru, ale aj z matky Zeme. Ak aj tejto teórii neveríte, faktom zostáva, že domy v štýle vastu shastra majú dobrú ventiláciu, menší únik energií a lepšie využitie slnečného svetla. Základom celej tejto vedy je v konečnom dôsledku ľudský mozog.

Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

HĽADÁTE BYT ALEBO DOM?

Ak si byt momentálne hľadáte, skúste sa zamyslieť aj nad týmito prvkami: 
 

 • Byt alebo dom by mal mať klasický obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Pokúste sa vyhnúť iným zvláštnym tvarom. 
 • Vchod z juhozápadu, juhu alebo západu prináša nešťastie. Ideálna pozícia vchodových dverí je z východu alebo severovýchodu. 
 • Kuchyňa by mala byť vo východnej alebo juhovýchodnej časti bytu a nemala by byť otočená k vchodovým dverám. Kohútik s vodou by mal smerovať na severovýchod. 
 • Balkóny by nemali byť v západnej a južnej časti bytu. 
 • Hlavná spálňa by mala byť orientovaná v juhovýchodnej časti bytu. Ak máte poschodový dom, mala by byť na vrchnom poschodí. Podmienkou je aj rovný strop, aby energia zostala v každej časti rovnaká. 
 • Pre detskú izbu zvoľte západ alebo severozápad. Žiadna izba by nemala byť v juhozápadnej časti. 
 • Kúpeľňa by mala byť na západnej alebo južnej strane a odtoky by mali smerovať na sever. 
 • Vchodové dvere by mali byť najväčšie spomedzi všetkých dverí. No a všetky dvere v domácnosti by mali smerovať do steny. 
 • Okná by mali byť v párnom počte a mali by sa otvárať dovnútra, aby pozitívna energia prúdila dnu.
Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

AKO SI VYLEPŠIŤ ENERGIU, AK VÁŠ PRÍBYTOK NESÚHLASÍ S VASTU SHASTRA?

Ak už ale dom alebo byt máte a práve ste zistili, že nie je celkom vastu shastra, nezúfajte. Aj pre vás máme niekoľko tipov, ako znížiť účinky negatívnej energie a podporiť tú pozitívnu. 

 • Vyhoďte televíziu a počítač z vašej spálne. Ideálne miesto je juhovýchodný kút obývačky
 • Odstráňte zo spálne kvety, fontány alebo iný zdroj vody. 
 • Zosvetlite rohy. 
 • Naaranžujte svoj nábytok do kruhu alebo oktagonu. 
 • Ozdobte si obývačku rodinným portrétom. 
 • Vyhoďte obrazy s depresívnou tematikou. 
 • Akvárium dajte do severovýchodnej časti obývačky. Malo by obsahovať 9 zlatých rybiek a jednu čiernu. 
 • Vaše nohy by v posteli mali smerovať na juh.
Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

STOJÍ TO ZA TO?

Vyznávači vastu shastra nedajú na tento systém dopustiť a tvrdia, že im zlepšil život. Ak chcete svoj domov upraviť podľa tejto filozofie, môže vás to stáť nemalo úsilia, peňazí a v niektorých prípadoch to ani nemusí byť možné. Aj vám sa už asi stalo, že ste vošli do bytu a boli ste očarení dobrou energiou. Upravte si byt či dom podľa vlastného uváženia, vastu shastra vám môže byť inšpiráciou.
Publikováno: 30. 04. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií