Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

30. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako energia vášho domova vplýva na váš život? Čínske umenie dobrého bývania, feng šuej, je na Slovensku už pomerne známe, o indickej vede prosperujúceho a harmonického života, vastu shastra, u nás mnoho ľudí ešte nepočulo. Ide pritom o staroveké hinduistické učenie, ktoré vám má do života priniesť pokoj a prosperitu.
Vastu shastra je indický architektonický systém, ktorého počiatky siahajú do piateho storočia nášho letopočtu. Cieľom vastu je eliminovať negatívne energie a naopak posilniť tie pozitívne. Napokon, v pozitívne nabitom byte sa lepšie býva, vzťahy sú harmonickejšie a vy máte viac energie. Podľa tohto systému si však v negatívne nabitom byte koledujete o choroby, neúspech, nešťastie a v najhoršom prípade aj smrť. Poďme sa ale pozrieť, ako žiť v súlade s energiou prírody a priniesť si do života len to dobré.

FILOZOFIA A PÔVOD VASTU SHASTRA

Indovia verili, že dom je živý organizmus, a preto k nemu treba pristupovať s úctou. Ducha, ktorý sa domom preháňal, volali Vastu Purusha. Každá svetová strana má zasa svojho boha a podľa neho aj svoju funkciu. Napríklad boh, ktorý sa stará o severovýchod, potrebuje v tejto časti domu modlitebnú miestnosť alebo oltárik.

Dom je navrhnutý tak, aby čo najefektívnejšie prijímal energiu zo slnka, duše vesmíru, ale aj z matky Zeme. Ak aj tejto teórii neveríte, faktom zostáva, že domy v štýle vastu shastra majú dobrú ventiláciu, menší únik energií a lepšie využitie slnečného svetla. Základom celej tejto vedy je v konečnom dôsledku ľudský mozog.

Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

HĽADÁTE BYT ALEBO DOM?

Ak si byt momentálne hľadáte, skúste sa zamyslieť aj nad týmito prvkami: 
 

 • Byt alebo dom by mal mať klasický obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Pokúste sa vyhnúť iným zvláštnym tvarom. 
 • Vchod z juhozápadu, juhu alebo západu prináša nešťastie. Ideálna pozícia vchodových dverí je z východu alebo severovýchodu. 
 • Kuchyňa by mala byť vo východnej alebo juhovýchodnej časti bytu a nemala by byť otočená k vchodovým dverám. Kohútik s vodou by mal smerovať na severovýchod. 
 • Balkóny by nemali byť v západnej a južnej časti bytu. 
 • Hlavná spálňa by mala byť orientovaná v juhovýchodnej časti bytu. Ak máte poschodový dom, mala by byť na vrchnom poschodí. Podmienkou je aj rovný strop, aby energia zostala v každej časti rovnaká. 
 • Pre detskú izbu zvoľte západ alebo severozápad. Žiadna izba by nemala byť v juhozápadnej časti. 
 • Kúpeľňa by mala byť na západnej alebo južnej strane a odtoky by mali smerovať na sever. 
 • Vchodové dvere by mali byť najväčšie spomedzi všetkých dverí. No a všetky dvere v domácnosti by mali smerovať do steny. 
 • Okná by mali byť v párnom počte a mali by sa otvárať dovnútra, aby pozitívna energia prúdila dnu.
Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

AKO SI VYLEPŠIŤ ENERGIU, AK VÁŠ PRÍBYTOK NESÚHLASÍ S VASTU SHASTRA?

Ak už ale dom alebo byt máte a práve ste zistili, že nie je celkom vastu shastra, nezúfajte. Aj pre vás máme niekoľko tipov, ako znížiť účinky negatívnej energie a podporiť tú pozitívnu. 

 • Vyhoďte televíziu a počítač z vašej spálne. Ideálne miesto je juhovýchodný kút obývačky
 • Odstráňte zo spálne kvety, fontány alebo iný zdroj vody. 
 • Zosvetlite rohy. 
 • Naaranžujte svoj nábytok do kruhu alebo oktagonu. 
 • Ozdobte si obývačku rodinným portrétom. 
 • Vyhoďte obrazy s depresívnou tematikou. 
 • Akvárium dajte do severovýchodnej časti obývačky. Malo by obsahovať 9 zlatých rybiek a jednu čiernu. 
 • Vaše nohy by v posteli mali smerovať na juh.
Zariaďte si byt podľa vastu shastra, indickej vedy bývania

STOJÍ TO ZA TO?

Vyznávači vastu shastra nedajú na tento systém dopustiť a tvrdia, že im zlepšil život. Ak chcete svoj domov upraviť podľa tejto filozofie, môže vás to stáť nemalo úsilia, peňazí a v niektorých prípadoch to ani nemusí byť možné. Aj vám sa už asi stalo, že ste vošli do bytu a boli ste očarení dobrou energiou. Upravte si byt či dom podľa vlastného uváženia, vastu shastra vám môže byť inšpiráciou.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…