Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / 5 rád, ako sa zbaviť pavúkov v našich príbytkoch

5 rád, ako sa zbaviť pavúkov v našich príbytkoch

08. 08. 2022, SCONTO Nábytok
Veľa očí a množstvo nôh z nich robia pre mnohých ľudí na pohľad nie veľmi pekné stvorenia. Áno, hovoríme o pavúkoch. Celý život počúvame, že viac sa boja ony nás ako my ich, že sú neškodné a nijak nám neublížia, teda väčšina z nich. Lenže pre tých, ktorí celoživotne trpia arachnofóbiou, je ťažké týmto vetám uveriť, a preto hľadajú spôsoby, ako pavúky vyhnať zo svojho domu. Ak k nim patríte aj vy, prinášame vám 5 rád, ako na to.
Mnohých strasie už len pri slove pavúk. Ide o neželaného návštevníka príbytku, pri ktorom by bolo najlepšie, aby sa ani nedostal dnu cez prah ich dverí. Pozrime sa teda, čo sa dá robiť, aby pre pavúky naše domácnosti neboli prívetivým útočiskom.

1. Upratujte pravidelne

Začíname zľahka s jednou z hlavných rád. Je logické, že pravidelné upratovanie je polovica úspechu. Zbavujte sa na pravidelnej báze prachu, vysávajte, častejšie vynášajte odpad a kontrolujte misku s ovocím, či v nej niečo nehnije. Mušky, ktoré často vidíme v okolí smetí a potravín, sú delikatesou pre pavúky – nelákajte ich takýmto spôsobom. Ideálne je mať aj na oknách sieťky proti hmyzu. Ak sa budete riadiť týmito radami, nebudú mať pavúky u vás ideálne podmienky na udomácnenie sa.

2. Používajte ocot

Ocot je taký malý zázrak, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, a to nielen ako prísada pri varení. Vyčistí škvrny, neutralizuje pach, je antibakteriálny, zbaví vás vodného kameňa a v neposlednom rade aj pavúkov.

Obsahuje kyselinu octovú, vďaka ktorej má silnú kyslú vôňu i chuť, čo je preň príznačné. Vedeli ste však, že tento octový pach a chuť sú pre pavúky malým postrachom? Roztok z octu, vody a esenciálneho oleja (najlepšou voľbou je levanduľový alebo mätový) môžete nastriekať pri okná a dvere, ktorými k vám návštevníci vstupujú, alebo na miesta, kde vám najčastejšie spôsobujú starosti svojou prítomnosťou.

3. Zadovážte si mačku

Zabijakom pavúkov sú aj obľúbené domáce zvieratká – mačky. Máte nejakú doma? Poďakujte sa jej za jej služby, a ak sa pavúkov naozaj bojíte, zvážte jej kúpu. Samozrejme, dobre si to premyslite – predsa len ide o živého tvora, ktorý bude potrebovať starostlivosť.

4. Doprajte domovu rastlinné arómy

Silu byliniek a rôznych rastlín poznali už naši predkovia. Ozdravujú nielen naše telo, ale sú aj skvelým prírodným repelentom. Je zaujímavé, že to, čo nám najviac vonia, pavúkom prekáža.

Mäta pieporná

Má intenzívnu arómu, ktorá vám dokáže prevoňať domácnosť, výbornú špecifickú chuť a mnoho liečivých účinkov. Zatiaľ čo nám je jej vôňa príjemná, pavúkom a rôznemu hmyzu nie.

Levanduľa

Mnohí z vás ju poznajú najmä vďaka upokojujúcim účinkom, je však aj efektívnym a prirodzeným odpudzovačom pavúkov a hmyzu. Nielen čerstvá levanduľa v kvetináči, ale aj sušená forma tejto voňavej byliny ich dokáže odpudiť.

Eukalyptus

Podobne ako jeho bylinkoví „parťáci“ levanduľa a mäta, aj on slúži ako prírodný repelent. Usušené vetvičky môžete zavesiť v kuchyni či kúpeľni a okrem funkcie repelentu dodajú priestorom sviežu vôňu. Tá odplaší nielen pavúky, ale aj komáre.
TIP: Rastliny môžete pestovať na parapete, balkóne či v blízkosti okien a dverí v exteriéri. Spomenutým druhom sa darí aj v interiéri. Zakúpiť si môžete aj výrazné esenciálne prírodné oleje, ktoré sa dajú použiť v difuzéroch, arómolampách alebo na výrobu domáceho osviežovača. Čerstvé, sušené či v tekutej forme, za každých okolností pomáhajú bojovať proti rovnakému nepriateľovi – pavúkom i hmyzu, ktorým sa živia.

5. Vystavte si plody stromov

Nielen rôzne rastlinky, ale aj vybrané plody stromov môžu byť účinným prostriedkom na odpudzovanie pavúkov. Niektoré sú dostupné len sezónne, iné máme k dispozícii celoročne. Ktoré napríklad?

Citrusy

Rovnako ako octový pach vraj pavúky odrádza vôňa citrusov. Umiestnite ich do misky v kuchyni alebo šťavu z nich pridajte do čistiaceho prostriedku a umyte ním okná, dvere či iné povrchy. 
TIP: Vysušené kolieska pomarančov a citrónov môžete použiť aj ako dekoráciu do domácnosti. Pri sušení zanechávajú celú domácnosť voňavú a tým odpudzujú vašich úhlavných nepriateľov.
Gaštany

Vedeli ste, že aj gaštany dokážu odpudiť pavúky? Guľaté hnedé plody krásnych stromov mnoho z nás využíva ako dekoráciu do domu. Detičky z nich vyrábajú postavičky, zvieratká. Namiesto stolíka či poličky im nájdite miesto na okennom parapete.

Na jeseň sa začína ochladzovať, zima sa malým tvorom nepáči, a tak sa chcú nasťahovať k vám. Vy ich však môžete privítať gaštanovými kamarátmi, ktorí ich odoženú za vás. Ich výhodou je aj to, že vydržia dlho, a tak máte pokoj na niekoľko mesiacov.

Nevítané, ale užitočné tvory

Hoci pavúky vyvolávajú strach, je dobré si uvedomiť, že sú to užitočné tvory, ktoré majú svoj účel – zbavujú nás množstva hmyzu. Pokiaľ sa ich teda vyslovene nebojíte, skúste ich radšej chytiť a vypustiť von. Pre tých, ktorí márne bojujú so strachom z nich, sú tu naše rady, ako im z domácnosti urobiť nehostinné miesto. Držíme palce, nech sa vašim príbytkom zďaleka vyhýbajú. Na záver ponúkame malú ukážku, napríklad na akých „krásavcov“ môžete doma natrafiť:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poklady ukryté v šperkovnici a ako sa o ne starať

Šperky sú viac než doplnok. Sú milou spomienkou, odmenou za tvrdú prácu alebo spečatením životného rozhodnutia. Preto si zaslúžia dokonalú šperkovnicu, ktorá sa post…

Ako vyčistiť matrac od roztočov

Lôžko býva domovom veľkého množstva drobných organizmov, najmä roztočov, ktoré nám dokážu život poriadne osladiť. Prečo môže byť ich prítomnosť v našom matraci a pos…