Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / 6 pravidiel bytového dizajnu, ktoré nemusíte silou-mocou dodržiavať

6 pravidiel bytového dizajnu, ktoré nemusíte silou-mocou dodržiavať

17. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Bytový dizajn má vlastné pravidlá, ktoré sa snažíme pri zariaďovaní domova dodržiavať. Tak ako zákony a vyhlášky, ktoré sa menia každú chvíľu, mení sa aj pohľad dizajnérov na interiér. Pozrite sa s nami na 6 pravidiel, ktoré sa oplatí občas porušiť.

1. Obrazy – len zavesené a vo výške očí

Umenie, fotografie, všetko umiestnené tak, aby to ihneď udrelo do očí a vyvolalo emóciu. Dnes sa už týmto pravidlom v interiéri neriadime a umenie môžeme vidieť kdekoľvek. Hovoríme o obrazoch položených na zemi a opretých o stenu, vyložených na policiach, komodách či čele postele. Vytvárajú pútavú dekoráciu bez toho, aby sme ich museli zavesiť na stenu ako v galérii.
TIP:
Pri tvorbe kútika s umením sa nemusíte držať len jedného žánru maľby či fotografie. Nie všetky obrazy musia byť čiernobiele. Miešajte fotky s umeleckými dielami,
nápismi, kombinujte štýly, veľkosti aj farby rámov. Takáto kompozícia vizuálne zaujme a je to skvelý spôsob, ako priniesť do vášho príbytku niečo nové, čo ho oživí.

2. Všetky stoličky rovnaké

Zariaďujete jedáleň a hľadáte kvalitný stôl a k nemu pohodlné stoličky. Táto dvojka je predsa základom každej jedálne. Určité spoločenské a interiérové princípy nám automaticky prikážu hľadať stoličku, ktorá sa nám páči, a kúpiť z nej niekoľko kusov. Prečo by však mali byť všetky rovnaké?

Áno, milovníci jednoduchosti si vyberú niekoľko rovnakých stoličiek, ktoré budú v priestore vyzerať čisto a decentne. No tí, ktorí túžia po niečom nevšednom, môžu pravidlo rovnakých stoličiek porušiť a vybrať si k stolu stoličky rôznych farieb, dokonca aj odlišných tvarov. Výraznejšími odtieňmi tým do jedálne môžete vniesť pestrosť a hravosť, kombináciou neutrálnejších odtieňov dosiahnete ozvláštnenie, pričom priestor nestratí na elegancii.

3. Do spálne voľte zelenú

Spálňa je bezpečné útočisko, mala by byť útulná a vyvolávať pocit tepla, pokoja a spokojnosti. Najčastejšie si preto do nej volíme neutrálne odtiene, ako sú sivá, biela, béžová či hnedá. Vzhľadom na jej známe upokojujúce účinky sa často odporúča aj zelená. Nemusíte sa však držať len týchto klasík. V spálni sa dobre uplatní napríklad aj modrá či žltá farba. Modrá predstavuje harmóniu aj intimitu a prináša uvoľnenie. Žltá má pozitívny náboj a jej svetlé tóny sú vhodné ako upokojujúce pozadie na väčších plochách, žiarivejšie a sýte tóny rozjasňujú priestor a môžu byť preto vhodné do malých spální, ktoré pôsobia stiesňujúco.

4. Kovy sa nemiešajú

Ďalšie pravidlo, z ktorého si moderná doba ťažkú hlavu nerobí, dokonca niektorí dizajnéri vyslovene vyzývajú na jeho porušenie. Práve kombinácia rôznych kovov totiž dodáva priestoru určitú hĺbku. Nebojte sa teda v interiéri mixu ocele, zlata, striebra, mosadze a ďalších kovov, lesklých či matných. Môžete sa tým vyhnúť fádnosti a nudnej strohosti.

5. Malá miestnosť má byť vymaľovaná nabielo

Áno, je pravda, že malým priestorom pristane biela, ktorá má moc rozjasniť, opticky zväčšiť a vytvárať vzdušnejší dojem. Avšak najmä ak nie ste jej fanúšikmi a v miestnosti je dostatok prirodzeného svetla, nemusíte sa jej silou-mocou držať. Tmavšia maľovka dáva priestoru hĺbku a stiera hranice medzi jednotlivými stenami. Hlavne v kombinácii s bledým nábytkom s reflexnými plochami a doplnkami ako zrkadlá, lesklé kovy, sklo nebude v miestnosti pôsobiť stiesňujúco.
TIP:
Prirodzene, do malých miestností sa odporúča aj subtílnejší nábytok. Neznamená to však, že taký musí byť každý jeden kus. Tým totiž môžete znásobiť dojem „malosti“. Odporúča sa aspoň jeden robustnejší, dominantný kus, ktorý rozbije dojem, že sme v nejakom „domčeku pre bábiky“, a opticky pridá miestnosti centimetre.

6. Iba jeden vzor a materiál

A keď už sme hovorili o miešaní kovov, nemali by sme vynechať ani vzory a materiály. Tiež ste sa vždy báli zakomponovať do miestnosti viac ako jeden? Tu by asi stačilo napísať: Poobzerajte si ilustračné fotky z magazínov o bývaní či z nábytkových e-shopov.

Rôzne vzory a materiály sa miešajú jeden cez druhý, vrstvia sa a vytvárajú krásne kompozície, ktoré miestnosti dávajú požadovaný charakter – vidieť to v ležérne aj elegantne pôsobiacich priestoroch zariadených v rozličných štýloch bývania. Geometrické motívy dopĺňajú prírodné aj abstraktné obrazce, vedľa seba nažívajú materiály hladké, štruktúrované, lesklé i matné. Stačí nájsť jeden zjednocujúci prvok či prepojenie na zvyšok interiéru, napríklad farbu, a pravidlo „iba jeden vzor a materiál“ sa môže schovať niekde pod trblietavý vankúš... A ozaj, nie všetko musí byť usporiadané symetricky.

Tam, kde sa cítime dobre

Ako povedal Jean-Jacques Rousseau: „Skutočná sloboda nespočíva v živote bez pravidiel, ale v živote podľa vlastných pravidiel.“ A naše príbytky sú presne tým miestom, kde si môžeme dovoliť na všeobecné zásady zabudnúť a zariadiť si ich najmä podľa seba. Samozrejme, je dobré držať sa určitých zásad, ktoré vedú k harmonickému bývaniu. Vždy však treba mať na pamäti najmä to, že domov by mal byť nadizajnovaný na náš a nie na všeobecne zaužívaný obraz. Nie vždy je potrebné riadiť sa overenými normami. Vytvorte si vlastné pravidlá a domov, v ktorom sa budete cítiť sami sebou.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …

Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

S veľkonočnými sviatkami sa nám neodmysliteľne spája aj dobré jedlo. Pôžitok z neho, ako je dobre známe, umocňuje pekne prestretý stôl. Tradičným praktickým a zárove…