Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čaro modrej v interiéri

Čaro modrej v interiéri

10. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Farby navodzujú určitý stav mysle, vedia nás povzbudiť, rozveseliť, upokojiť, ale napríklad aj zvýšiť schopnosť koncentrovať sa či učiť sa nové veci. Pozitívne účinky na organizmus sa pripisujú modrej farbe, ktorá prináša uvoľnenie a vďaka obrovskej škále odtieňov si nájde miesto v každom interiéri.
Modrá patrí spolu s červenou a žltou medzi tri základné farby. Ich kombináciou vznikajú ďalšie, doplnkové odtiene. Je to farba harmónie, intimity a pokoja. Symbolizuje inteligenciu a hĺbku. Pretože prináša uvoľnenie, ideálne sa hodí napríklad do spálne, kde priaznivo vplýva na spánok. Zároveň zlepšuje schopnosť komunikovať a sústrediť sa. Modrá farba má obrovskú škálu odtieňov, môže byť svetlá, tmavá, teplá aj studená. Kobaltová, indigová, azúrovomodrá, tyrkysová, nebeská modrá, polnočná modrá, parížska modrá či klasická modrá... Z odtieňov modrej budete mať problém vybrať si.
Posteľ ISOTTA SON
 
Sedacia súprava DELUXE UNIVERSAL

Vedeli ste, že?


Staroveké jazyky gréčtiny, hebrejčina alebo čínština nemali pomenovanie pre modrú farbu. Poznali ju len Egypťania, ktorí mali vlastný spôsob, ako vyvinúť modré farbivo.

 
Modré tóny milujú slnko a prirodzené svetlo, preto sú vhodné do miestností, ktorých okná smerujú na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Izby, ktoré nie sú osvetlené priamym svetlom, prípadne sú orientované na sever, môžu v kombinácii s modrou pôsobiť ponuro. Pri použití tmavomodrej venujte osobitnú pozornosť správnemu osvetleniu – studenú modrú napríklad neutralizuje teplé svetlo stolných lámp alebo sviečok. Miešanie rôznych odtieňov modrej je vynikajúci spôsob, ako rozbiť monotónnosť jednej farby – môžete ju použiť na nábytku, doplnkoch, tapetách a textíliách alebo ako výmaľbu.
Kouzlo modré v interiéru
Obývací stěna KOLIBRI

TIPY NA POUŽITIE MODREJ V INTERIÉRI:

Nebojte sa modrej v obývačke. Pohovka tlmenej tmavomodrej farby bude nadčasovým kúskom, ktorý nebude biť do očí.
Čaro modrej v interiéri
Program Angel
V kombinácii s bielou navodí pocit sviežosti a ľahkosti. Toto spojenie sa odráža v morskej tematike, ktorá je vhodná do kúpeľne či detskej izby.
Farby ako červená, ružová alebo fuksiová zvýšia sýtosť modrej. Toto spojenie je určené pre tých, ktorí sa neboja kombinovať.
Program Yoop
Čaro modrej v interiéri
Príjemnú kombináciu pastelovej modrej a ružovej ukázal v roku 2016 Pantone Colour Institute, ktorý vyhlásil tieto dva odtiene za farbu roka.
Tmavomodré odtiene spolu so zlatou a striebornou farbou vytvoria rafinovanú atmosféru v štýle art déco, ktorý je momentálne veľmi obľúbený.
Čaro modrej v interiéri

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…