Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako čistiť sedačku, aby sme nepoškodili poťah?

Ako čistiť sedačku, aby sme nepoškodili poťah?

15. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Hoci žijeme v dobe, ktorej vládne termín „bezúdržbový“, starostlivosti o nábytok sa aj tak nevyhneme. Minimálne kvôli tomu, aby sme zachovali jeho pekný vzhľad na dlhé roky. To isté platí o sedacích súpravách. Viete, ako ich čistiť?

Sedačky sú v centre spoločenského diania každého domu, preto sa zvyčajne nevyhnú drobným nehodám, ako rozliaty nápoj, fľaky od jedla či stopy po detských farbičkách. Pozornosť by ste však mali venovať najmä samotnej údržbe, nielen „haseniu požiarov“. Vďaka pravidelnej starostlivosti sa výrazne zvyšuje životnosť akéhokoľvek nábytku. Prvým krokom je odstrániť zo sedacej súpravy všetok prach, ktorý sa na nej pravidelne usádza. Kožené sedačky a nábytok z eko kože stačí pretrieť navlhčenou handričkou. Textilné súpravy môžete povysávať vysávačom nastaveným na nízky sací výkon, aby ste nepoškodili štruktúru tkaniny.

Špeciálna starostlivosť
Výrobcovia radia, aby ste koženej sedačke dopriali aspoň raz v roku aj odborné čistenie, čiže s použitím špeciálnych čistiacich prostriedkov. Obzvlášť dôležité je, aby ste ju pravidelne ošetrovali prípravkami na zjemnenie a ochranu pred prasklinami.

AKO SA STARAŤ O TEXTILNÉ POŤAHY?

V prípade sedacích súprav sa spôsob čistenia odvíja od typu materiálu, ktorým sú čalúnené. Textilné sedačky sú na znečistenie náchylné podobne ako oblečenie, hoci súčasné poťahové materiály majú neporovnateľne vyššiu odolnosť než v minulosti. Obľúbené je napríklad mikrovlákno, ktoré veľakrát vyčistíte iba obyčajnou čistou vodou, prípadne s použitím jemného šampónu alebo mydla. Veľkou výhodou niektorých sedacích súprav sú odnímateľné poťahy, ktoré môžete vyzliecť a vyprať v práčke alebo v čistiarni.

Pri kúpe čistiacich prostriedkov hľadajte tie, ktoré sú určené výhradne na textil a čalúnenie. Pri čistení vždy platí zlatá zásada, že menej je viac, každá poťahová látka je totiž citlivá na chemikálie, ako sú rozpúšťadlá, riedidlá, bielidlá, benzín či alkohol. Nepomohli by ste jej ani prostredníctvom pást, sprejov, olejov či silných čistiacich prostriedkov s obsahom rozpúšťadiel. Rovnako sa nikdy nespoliehajte na silu – prehnané drhnutie kefou môže poťah poškodiť.
Sedacia súprava IMOLA-SE

NÁŠ TIP


Ak chcete eliminovať starosti s údržbou, môžete si zadovážiť sedačku s extrémne odolnou poťahovou látkou. Túto úpravu nájdete pod označením Aquaclean. Čo to znamená? Že povrch sedacej súpravy vyčistíte vo väčšine prípadov hravo – iba obyčajnou vodou.

Látkové sedacie súpravy by ste určite nemali čistiť saponátom určeným na riad. Môže sa ľahko stať, že vás škvrny alebo mapy po zaschnutom jedle nielenže nezbaví, ale navyše ešte zníži efekt následného profesionálneho čistenia. V prípade závažnejšieho znečistenia, napríklad od mastnoty, oleja, vosku alebo fixiek, by ste mali zvážiť odborné strojové čistenie. S bežnými prípravkami sa totiž fľak alebo mapa môžu zbytočne rozšíriť na väčšiu plochu.4 dobré rady

  • Ak sedačku čistíte konkrétnym prípravkom prvýkrát, nikdy ho nepoužite na celú plochu. Urobte najskôr test na malom kúsku, ideálne na takom, ktorý bežne nie je na očiach, čiže napríklad na zadnej časti súpravy otočenej k stene. Ak po čistení nedôjde k zmene farby ani štruktúry látky, môžete prípravok smelo použiť.
  • V domácnosti je dobré mať vždy poruke kvalitné utierky, ktoré dobre sajú, v prípade nehody ich iba jemne priložte na čerstvú škvrnu, aby vpili väčšiu časť špiny.
  • Nikdy nečistite iba miesto, kde sa vyskytla špina, ošetrujte vždy celistvú časť, napríklad celý sedák alebo opierku – takto predídete vzniku zaschnutých okrajov.
  • Vzniknutý fľak (napríklad od kečupu) sa snažte odstrániť hneď, ako vznikol, teda, kým nečistota nezaschne.

AKO SI PORADIŤ S KOŽOU?

V prípade kože závisí postup čistenia od jej typu, inak sa totiž ošetruje brúsená, pigmentovaná či anilínová koža. Vo všeobecnosti však ide o úžasný materiál, ktorý si dlhodobo zachováva svoju pružnosť a jemnosť, je teda relatívne nenáročná na údržbu. Ľahko sa z nej odstraňujú aj fľaky či škvrny, dokonca aj tie od červeného vína, stačí zobrať mäkkú bavlnenú textíliu navlhčenú vo vlažnej vode a hneď inkriminované miesto pretrieť. Bežne dostupné čistiace prostriedky by ju však mohli poškodiť.

Neverte ani heslu: „Čo je dobré pre moju pokožku, bude dobré aj pre sedačku.“ Hoci mnohí vás budú presviedčať, že problém vyrieši detský olej alebo Indulona, neverte tomu – táto mastná kozmetika môže kožu postupne znehodnotiť. Prostriedky na čistenie kože by mali mať neutrálne pH, v opačnom prípade môže koža zmeniť farbu alebo vyblednúť. Ak už teda potrebujete pýchu svojej obývačky vyčistiť svojpomocne, kupujte výlučne prípravky, ktoré vám odporučia samotní predajcovia. Čistite ju s jemnou kefkou, hubkou a utierkou z mikrovlákna. Prostriedok opatrne rozotrite po povrchu, a to nielen na viditeľných plochách, ale tiež v skrytých záhyboch.
Sedacia súprava EC 38

AKO OŠETROVAŤ SYNTETIKU?

Sedacia súprava ROYAL
Eko koža je ako napodobenina pravej kože vyhľadávaná najmä vďaka výhodnej cene a svojim údržbovým vlastnostiam. Aj v tomto prípade však zabudnite na agresívne čistiace prostriedky. Najlepšie urobíte, ak na čistenie škvŕn použijete iba čistú vodu v kombinácii s mydlom. Nikdy sa ju nesnažte sušiť horúcim vzduchom, trebárs s pomocou fénu, mohla by popraskať. Rovnako ju chráňte pred horúcimi predmetmi, ako je šálka kávy. Niektorým typom škvŕn je najlepšie sa úplne vyvarovať, pretože ich čistenie je veľmi obťažné, ba niekedy dokonca nemožné, trebárs atrament, fixky či zafarbenie od nekvalitného oblečenia.

ZÁVER

Samozrejme, ideálne je zabezpečiť, aby nábytok neprišiel do kontaktu so žiadnou špinou či zvyškami stravy, ale ani s ľudským potom, rozličnými kozmetickými prípravkami či ďalšími nečistotami v domácnosti, ktoré by ho mohli poškodiť. Takisto zbytočne sedačku nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže niektoré časti súpravy zosvetliť. Dbajte o svoj nábytok a on sa vám odmení tým, že vám bude dlhodobo bez problémov slúžiť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…