Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako sa starať o drevený nábytok

Ako sa starať o drevený nábytok

05. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Drevený nábytok je od nepamäti súčasťou našich obytných priestorov. Je pevný, má dlhú životnosť a nádhernú kresbu. Keďže ide o prírodný materiál, v interiéri vytvára príjemnú hrejivú atmosféru. V záhrade je zas v dokonalej harmónii s prírodným prostredím. Drevo je však zároveň „živé“ a citlivé, preto sa oň treba dôkladne starať.

Masív – vyžaduje pozornosť

Na úvod treba podotknúť, že každý drevený nábytok je iný. Povrchový vzhľad dreva totiž nemusí automaticky znamenať, že ide o čisté drevo – takzvaný masív. Ten patrí k drahším materiálom, ktoré rozoznáte aj podľa charakteristickej vône. Nábytok z masívu je ekologický, mimoriadne kvalitný a trvácny, zvyčajne však má i väčšiu hmotnosť.

Nevýhodou masívu je jeho citlivosť na náhle zmeny teploty, resp. veľké teplotné výkyvy. Pod vplyvom vlhkosti či slnečného žiarenia môže meniť svoju farbu i štruktúru. Ide o tzv. hygroskopický materiál, čo znamená, že má tendenciu nasávať do seba vlhkosť z okolitého prostredia a „napučať“. Aj preto je dobré udržať vlhkosť vzduchu v interiéri na úrovni 40 – 60 percent a izbovú teplotu okolo 20 °C.
Zapamätajte si
Rozhodne by ste drevený nábytok nemali situovať na miesta s priamym slnečným žiarením ani v blízkosti vykurovacích telies, ako sú krby. V prípade záhradného nábytku z masívu sa vzhľadom na premeny počasia a vonkajšie vplyvy odporúča použiť náležitú hĺbkovú aj povrchovú ochranu dreva.

Dyha – pozor na škrabance

Lacnejšou alternatívou je dyha, ktorá sa ako tenká vrstva masívu aplikuje na povrch ľahších drevotrieskových či drevovláknitých dosiek. Svojich priaznivcov si získava vďaka vysokej odolnosti, a to aj voči vlhkosti. Ak vám vyslovene prekážajú prirodzené chybičky krásy na masívnom dreve, dyhované materiály vás oslovia svojím hladkým homogénnym povrchom, ktorý sa ľahko ošetruje. Na druhej strane dyha je citlivá na mechanické poškodenie, ktoré sa v porovnaní s masívom opravuje oveľa ťažšie.
Pozor!
Obzvlášť opatrne ošetrujte lakované povrchy, aby ste veľkou silou neporušili ochrannú lakovú vrstvu a nespôsobili škrabance.

Laminovaný nábytok – ľahkosť v každom ohľade

Pri kúpe nábytku často volíme laminovaný drevený materiál, ktorý sa na pohľad nelíši od masívnych drevených povrchov, je však odolnejší nielen voči vlhkosti a vysokým teplotám, ale tiež voči oderom a tlaku. Takto vyrobený nábytok si používatelia pochvaľujú aj pre jeho nízku hmotnosť, a teda aj ľahšiu manipuláciu a presun. Zvyčajne ho stačí pravidelne zbaviť prachu suchou handričkou, vyhnúť by ste sa mali jedine agresívnym čistiacim prostriedkom s abrazívnym účinkom.
Nábytkový program German z ľahko udržiavateľného laminovaného materiálu. Zdroj: Sconto

Prírodné oleje a vosky

Ak hovoríme o dreve v jeho prirodzenej forme, najlepšie sa ošetruje rozličnými typmi prírodných olejov a voskov, ktoré zvýraznia jeho štruktúru a postarajú sa o jemný hodvábny povrch. Keďže sú ekologické, na drevené povrchy nábytku, ktorých sa denne dotýkame, sú priam ideálne. Prírodné olejové nátery umožňujú drevu „dýchať“, ochraňujú ho hĺbkovo aj na povrchu. Zároveň nimi možno ošetrovať aj nábytok umiestnený v exteriéri či vo vlhkom prostredí, ako sú kúpeľne. Najlepšie sa nanášajú suchou bavlnenou handričkou (ktorá nepúšťa chĺpky), štetcom alebo špachtľou, a to vo výdatnej vrstve. Po zaschnutí treba prebytok oleja zotrieť a doleštiť suchou handrou.
Náš tip
Cenovo najdostupnejší, a teda aj najpoužívanejší je ľanový olej. Má nízku viskozitu, preto dokáže vsiaknuť hlboko do dreva. Rovnako vám pomôže zakamuflovať drobné mechanické poškodenia na povrchu dreva. Pri jeho používaní sa však vyzbrojte trpezlivosťou – pomerne dlho totiž zasychá. Po jeho nanesení je povrch dreva príjemne matný.
Na niektoré typy dreveného nábytku sa môže použiť aj vosk, voskový olej, prípadne renovačné prostriedky na báze vosku, ktoré mu dodávajú lesk podobný laku. Pri jeho nanášaní je najlepšie použiť bavlnenú handričku. Nevýhodou vosku je jeho citlivosť voči škrabancom i vysokej teplote, napríklad pri styku s horúcimi predmetmi, ako sú šálky kávy a čaju. Poškodené povrchy a odlúpnuté časti však ľahko opravíte novou vrstvou vosku. Na rozdiel od olejov ho treba vždy nanášať v tenkej vrstve.

Ako udržiavať drevený stôl?

Najpoužívanejšie povrchy nájdeme v kuchyni. Ako sa starať napríklad o drevený stôl, pri ktorom každý deň minimálne raňajkujeme a večeriame? Keďže ide o veľkú plochu, na ktorú sadá prach, nezabúdajte ho pravidelne zotierať suchou handrou. Ak sa na ňom nachádza špina zo zvyškov jedla a nápojov, môžete ju jemne navlhčiť. Staršie, zaschnuté škvrny môžete skúsiť odstrániť pomocou octu. Na obnovenie lesku môžete použiť špeciálny prípravok určený výlučne na drevené povrchy, prípadne taký, ktorý odporúča samotný výrobca.
Pozor!
Možno ste sa už stretli s „babskou radou“, že vôňu staršieho stola, ktorý napáchol kuchynskými výparmi alebo zlým vetraním v uzatvorenom priestore, môžete obnoviť pomocou sódy bikarbóny. Nikdy to však nerobte. Mohli by ste poškodiť povrch dreva.

Zásady ošetrovania dreveného nábytku

  • Drevené povrchy nikdy neutierajte mokrou handričkou, voda by totiž mohla vsiaknuť do dreva a poškodiť ho. Maximálne ju môžete jemne navlhčiť.
  • Zabudnite na agresívne čistiace prostriedky, leštidlá so silikónmi, drôtenky či „obyčajnú“ hrubú silu, mohli by ste poškodiť povrch dreva.
  • Ak sa na drevený povrch čokoľvek rozleje, tekutinu čo najrýchlejšie utrite.
  • Škrabance na drevených povrchoch z masívu môžete zachrániť dužinou z vlašského, pekanového či para orecha, ktorá ich ľahko zamaskuje. Ak objavíte hlbšie „rany“, inkriminované miesto najprv jemne zbrúste a na vyplnenie použite tmel.
  • Jemné trhliny na moderných materiáloch, ako sú drevotriesky s povrchovou úpravou dreva, môžete v niektorých prípadoch opraviť aj pomocou vosku.

Hurá do záhrady

Oproti nábytku v interiéri je exteriérový mobiliár vystavený oveľa väčšej záťaži. Pôsobia naň poveternostné vplyvy, ale aj slnečné žiarenie. Ošetrovať by sa teda mal vždy pred začiatkom letnej sezóny, ale tiež po jej ukončení. Predpokladom trvácnosti záhradných stoličiek, stolíkov, lavičiek či ležadiel je aj správne skladovanie v zime – ideálne na suchom a tmavom mieste s dobrým prekrytím.
Náš tip
Hoci záhradný nábytok má patričnú povrchovú úpravu, umiestňujte ho radšej na zastrešené plochy a terasy, kde nebude zbytočne vystavený priamemu slnku alebo dažďu. Takto jeho životnosť značne predĺžite.
Na začiatku sezóny treba jednotlivé kusy nábytku najprv skontrolovať, dotiahnuť spoje a skrutky a, samozrejme, očistiť. Záhradný mobiliár môže byť zanesený prachom, špinou či plesňami, ktoré odstránite vodou, najlepšie vysokotlakovým čističom. Po dôkladnom vysušení môžete miesta s poškodeným lakom či lazúrou jemne prebrúsiť – platí to najmä v prípade staršieho záhradného nábytku.
Ak je to potrebné (ak sa pôvodná ochrana stráca), drevený povrch ošetrite impregnačnou lazúrou, ktorá zabezpečí hĺbkovú ochranu materiálu proti plesniam, hubám a červotočom. Následne by ste ho mali „zafixovať“ tenkovrstvovou lazúrou s UV filtrami, ktorá eliminuje negatívne účinky poveternostných vplyvov, slnečného žiarenia, ale tiež prípadnej mastnoty či slabších chemikálií.

Takýto náter sa zvyčajne obnovuje každé tri roky, ak je však nábytok príliš namáhaný, môžete ho aplikovať aj častejšie. Samozrejme, v prípade exotických drevín, ktoré sú odolnejšie, je vhodné použiť aj prírodné oleje na drevo. Tie pomôžu zachovať jeho prirodzené sfarbenie a zabránia vzniku patiny.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…