Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť byt lacno alebo 4 kroky, ako neminúť viac než treba

Ako zariadiť byt lacno alebo 4 kroky, ako neminúť viac než treba

09. 05. 2022, SCONTO Nábytok
Plánujete sa osamostatniť, čaká vás prerábka, staviate či kupujete nový byt? Pri všetkých týchto životných momentoch vzniká otázka, ako zariadiť nové bývanie. Ceny nehnuteľností neustále rastú, s prenajímaním bytu to tiež nie je najjednoduchšie a na vybavenie nezostáva toľko financií, ako by sme chceli. Poradíme vám, ako zariadiť váš domov lacno, a predsa štýlovo, respektíve tak, aby ste neminuli viac, ako je nevyhnutné.

1. Plánujte si rozpočet

Hneď na začiatku je najlepšie určiť si, koľko financií môžete vyčleniť na zariadenie vášho príbytku. Sadnite si a naplánujte rozpočet. Na úvod si spravte zoznam, čo všetko budete potrebovať. Choďte podľa miestností. Začnite najväčšími kusmi nábytku, spotrebičmi a postupne prejdite až k doplnkom. Rozdeľte si financie na základné zariadenie, bez ktorého neviete fungovať, a časť financií odložte bokom na dekorácie a doplnky, ktoré nie sú nevyhnutnosťou, ale váš domov zútulnia a skrášlia.
TIP: Vizualizujte
Na papier si spravte nákres pôdorysu vašej nehnuteľnosti. Veci zo zoznamu si doň nakreslite, aby ste si vedeli lepšie predstaviť, ako bude nábytok rozmiestnený. Uvidíte tak, kde vám niečo chýba, na čo ste možno zabudli. Na podobné nákresy existujú aj rôzne programy, kde si môžete spraviť 3D vizualizáciu vášho bytu.
Keď už viete, čo všetko budete potrebovať, začína sa prieskum cien. Otvorte prehliadač a prezrite si internetovú ponuku. Jeden druh nábytku zoženiete v rôznych cenových reláciách. Niekedy natrafíte aj na rovnaké kusy nábytku za diametrálne odlišné ceny. Práve preto je prieskum trhu jednou z najdôležitejších rád pre každého, kto chce ušetriť.

Výborným pomocníkom sú vyhľadávače, kde na jednom mieste nájdete ponuku viacerých e-shopov a značiek. Môžete si teda porovnať rôzne druhy tovaru a podľa preferencií vyselektovať ten, ktorý zodpovedá vašim cenovým možnostiam. 

2. Držte sa zoznamu

Rada nad zlato. Každý z nás to pozná: ideme do supermarketu so zoznamom piatich potravín, ktoré nám doma chýbajú, a odchádzame s dvomi plnými taškami. Držanie sa zoznamu je kľúčom k šetreniu vašich peňazí. Ak sa ho nebudete držať, veľmi jednoducho sa môžete dostať do situácie, keď zistíte, že váš rozpočet nepokryje všetky náklady a kúpa zariadenia sa zbytočne predraží.

3. Vyberajte si cenovo dostupné materiály

Pri výbere zariadenia nám záleží na materiáli, z ktorého je vyrobené. Už dávno však neplatí, že kvalitné materiály musia byť nutne drahé. Dnes nájdete na trhu kvalitu za dobrú cenu. Ak vám to financie nedovolia, nemusíte napríklad siahať po jedálenskom stole (či inom nábytku) z masívneho dreva, vyberte si stôl z kompozitu.
TIP: Čím nahradiť masívne drevo?
Obvyklou náhradou za masívne drevo je napríklad laminovaný a fóliovaný drevený materiál či MDF dosky. Tieto kompozitné materiály sa vyznačujú pevnosťou, rôznymi možnosťami povrchovej úpravy a dlhou životnosťou.
Rovnako môžete postupovať aj pri ďalších materiáloch. Luxusnú, no drahú kožu skvelo nahradíte textilom, sklo zase plastom, keramiku polyresinom atď. Neznamená to pritom automatické vzdanie sa kvality a krásy. Súčasné alternatívy bývajú často na nerozoznanie od materiálov, ktoré imitujú, a pritom majú aj veľmi dobrú životnosť. Široký výber materiálov a nové technológie dávajú spotrebiteľovi možnosť zariadiť si domov za normálnu cenu, a predsa dizajnovo.

4. Kupujte v akciách

Kto nemá rád akcie? Ťažko uveriť, že by sa niekto taký našiel. Akcie, zľavy a sezónne či medzisezónne výpredaje sú ideálnym spôsobom, ako ušetriť. Hlavne pri veľkých nábytkoch, akými sú skrine, sedačky, postele, kuchynské linky, môžu byť pre vás akcie hotovou výhrou – dajú sa totiž zakúpiť často aj s viac ako 50 % zľavou. Do výpredaja sa pritom dostávajú aj luxusné, vysokokvalitné produkty, ktorých kúpa v akcii je mimoriadne výhodnou investíciou.

Cestou k šetreniu je aj využívanie množstevných zliav. Stretávame sa s nimi najmä pri doplnkoch, dekoráciách či výbave domácnosti. Napríklad kúpite dva uteráky a tretí máte zadarmo. V neposlednom rade odporúčame sledovať letáky a odoberať novinky na emailovú adresu, tak sa vždy dozviete o aktuálnom výpredaji či prebiehajúcich akciách. Takto sa môžete dostať aj k rôznym zľavovým kupónom.
TIP: Filtrujte
Sconto nábytku nemusíte čakať na ohlásenie výpredaja, môžete si jednoducho vyfiltrovať produkty v zľave. Potrebujete novú manželskú posteľ? Vyhľadajte posteľ a zaznačte vo filtri sekcie akcia, cenový HIT a výpredaj, kde vždy nájdete produkty za najlepšie ceny.

Vyhraďte si dostatok času

Už spisujete zoznam, otvárate prehliadač a začínate prieskum cien materiálov? Vyberajte si rozumne – nadčasové farby, vzory, ktoré vás neomrzia a budú slúžiť dlho. Držte sa zoznamu, ktorý si spíšete na začiatku, a sledujte zľavy. Zariadiť si domov, to nemusí byť drahé, ak tomu venujete svoj čas. A keď sme už pri čase – čím viac si ho na zariadenie domova vyhradíte, tým viac môžete ušetriť. Hľadanie toho pravého nábytku za primeranú cenu si vyžaduje trpezlivosť. Nechcite všetko zariadiť za týždeň. Málo času obyčajne znamená veľa kompromisov (cenových aj dizajnových) a veľa kompromisov nakoniec vedie k nespokojnosti.
Prečítajte si aj článok o tom, ako ušetriť na energiách v domácnosti. Inšpirujte sa našimi jednoduchými a efektívnymi tipmi na nenáročné zmeny, ktoré vašu domácnosť opäť o krok priblížia k ekonomicky aj ekologicky udržateľnejšiemu bývaniu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…