Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť dievčenskú izbu? 5 praktických tipov

Ako zariadiť dievčenskú izbu? 5 praktických tipov

07. 04. 2022, SCONTO Nábytok
Detská izba je pre naše ratolesti útočiskom a tiež ich prvým vlastným priestorom. Mala by sa im páčiť a zároveň obsahovať presne to, čo potrebujú. Na čo myslieť pri zariaďovaní izby pre dievčatá?

1. V obľúbenej farbe

Ružová je obľúbená farba, ktorá sa objavuje v mnohých dievčenských izbách, no netreba to s ňou preháňať. Ak ju vaša malá princezná miluje, vneste ju do izby doplnkami a hračkami. Tie sa ľahko vymenia, keď sa dieťaťu zmení vkus. Prípadne ju zakomponujte do izby peknou tapetou, veľkou nálepkou alebo jednou nafarbenou stenou. Toto, samozrejme, platí aj o iných obľúbených farbách – nech už má dieťa rado akúkoľvek, treba myslieť prakticky. Najmä veľké, základné kusy nábytku voľte radšej v neutrálnych odtieňoch, ako sú biela či béžová. Menšie solitéry môžu byť pokojne aj v žiadanej ružovej či inej farbe.

2. Krajina hier

Hrací kútik patrí do každej detskej izby. Ten dievčenský by mal zodpovedať typickým aktivitám, ktorým sa venuje azda každá malá slečna. Patria k nim napríklad hry na čajové posedenia a pani učiteľky, zábava s domčekmi pre bábiky či kuchynkami pre gazdinky. Pri zariaďovaní je teda dobré myslieť aj na to, ako im prispôsobiť izbu. Praktickým doplnkom môžu byť malé príručné stolíky doplnené o detskú stoličku, taburet či vankúš na sedenie, ktoré dievčence využijú nielen pri hre na „pohostenie“, ale aj pri kreslení a iných činnostiach. Odkladací stolík môže byť aj vhodným solitérom na umiestnenie domčeka či iných väčších hračiek, ktoré chce mať dieťa vystavené na očiach, aj keď sa s nimi práve nehrá.

3. Zrkadielko, zrkadielko, kto je na svete najkrajší?

Pre každé dievča je zrkadlo ak nie povinnou, tak určite veľmi žiadanou výbavou izby. Malé slečny sa rady poobzerajú nielen vo svojich, ale aj v maminkiných outfitoch, prípadne si rady odskúšajú nejaké grimasy, tínedžerky bez pohľadu do nich už sotva vyjdú z domu. Zaobstarať im teda závesné zrkadlo určite nebude na škodu. Miesto v podstate nezaberá a ešte ním aj opticky dokážete zväčšiť izbu. Riešením je aj šatníková skriňa so zrkadlovými dverami.

V tínedžerskom veku stojí za zváženie aj toaletný stolík. Niektoré modely poslúžia dobre aj ako písací stôl, získate tak riešenie 2 v 1.

4. Šatník a iný praktický nábytok

V prvom rade je dobré povedať si, že čím neutrálnejší nábytok kúpite, tým lepšie. Nejde pritom len o dizajn, ale aj o rozmery a praktické využitie. S pribúdajúcimi rokmi bude rásť aj potreba úložného priestoru. Hračky sa postupne začnú vytrácať, nahradia ich však zväčšujúce sa kopy oblečenia a doplnkov, učebnice a knihy, počítač, kozmetika, možno hudobné nástroje či športové náčinie atď. Základné kúsky nábytku je preto vhodné rovno vyberať tak, aby optimálne slúžili aj po tom, čo dieťa nahradí hračky inými záujmami.

Čo sa týka dievčenskej izby, pozornosť venujte najmä šatníkovej skrini. Určite sa oplatí kúpiť rovno väčší model, v ktorom by nemali chýbať ani police, ani tyče na vešiaky s oblečením. Vhodným doplnkom bude zásuvková komoda na drobný textil, ale aj klasické ženské vecičky, ako sú šperky, vlasové a kozmetické doplnky a podobne. Priestor na komode sa dá využiť na dekorácie, prípadne stojanové zrkadlo, čo môže byť náhrada toaletného stolíka.

Najmä v menších detských izbách je vhodné siahnuť po posteli s úložným miestom. Ak však plánujete dovoliť, že u vás občas prespí aj nejaká kamarátka, potom môže byť dobrou voľbou posteľ so zabudovaným extra lôžkom. Ak hľadáte niečo výnimočné, romantické duše dievčat zaiste potešia aj netradičnejšie dizajny postelí, ktoré je možné doplniť o závesy, rôzne dekorácie či svetielka. Vyberte posteľ s vymeniteľným matracom – ten podľa váhy a potrieb dieťaťa, ako aj stupňa opotrebovania ľahko vymeníte, keď to bude nutné.
Dievčenská či chlapčenská, v detskej izbe by nemal chýbať ani písací stôl so stoličkou. V tomto je potrebné hľadieť najmä na ergonómiu. Pohlavie nehrá rolu, dôležitejšie môže byť, či ide o praváka alebo ľaváka, aby bol prístup k odkladaciemu priestoru stola pre dieťa pohodlný.

5. Užitočné doplnky a dekorácie

Izbu netreba zbytočne prepĺňať, preto to s dekoráciami nepreháňajte. Malé deti príliš nezaujímajú a dospievajúce si vyberú to, čo sa im páči. Skôr sa zamerajte na užitočné doplnky ako závesy, koberec, vankúšiky a úložné boxy. Pokiaľ ste vybrali nábytok v neutrálnych farbách, práve tieto doplnky môžu byť tým, čím vnesiete do izby obľúbené farby dieťaťa. Priestor nimi navyše zjemníte a zútulníte. Na dosiahnutie príjemnej večernej atmosféry môžete dievčenskú izbu doplniť o svetelné reťaze – tie ocenia mladšie i staršie deti.

Rýchle a jednoduché riešenie

Moderné detské izby pre dievčatá môžete zariadiť veľmi prakticky a rýchlo detskými nábytkovými programami. Ich výhodou je, že inšpirujú a rovno vám poskytujú možnosť vyskladať si rovnakú alebo podobnú detskú izbu ako na obrázku. Vybrať sa však dá aj z rôznych nábytkových programov „pre dospelých“, ktoré ponúkajú rôzne varianty jednotlivých nábytkových kúskov. Ak ste kreatívni, pokojne siahnite aj po solitéroch a nakombinujte si ich podľa svojich predstáv.

Pamätajte, univerzálne farby a nadčasový nábytok sú do detskej izby optimálnou alternatívou. Zariadenie bude vyzerať aj o niekoľko rokov moderne a čo je hlavné, dieťa z neho „nevyrastie“. Vaše dievča si tak môže prispôsobovať izbu postupne s meniacim sa vkusom aj záujmami.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…